Reklama

Sylwetka: Urszula Szadyko

Dać czas

Bobrówko to wieś położona w północnej części województwa lubuskiego, w której mieszka ok. 1000 osób. Jest to jedna z wielu miejscowości w naszej diecezji, gdzie przed laty byt i życie mieszkańców kształtowało Państwowe Gospodarstwo Rolne. Jak obecnie wygląda życie na takich wsiach, można obejrzeć w programach telewizyjnych lub doświadczyć na własnej skórze. Niewiele osób potrafiło sobie poradzić w tym "innym" świecie - świecie bez PGR-ów. Dla wielu życie stało się walką o przetrwanie. Na tym większe uznanie zasługują Ci, którzy nie tylko dla siebie znaleźli miejsce, ale i innym w tym pomagają. Taką osobą jest właśnie Urszula Szadyko.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Może być lepiej

Bezrobocie, brak pieniędzy, nałogi, bezradność życiowa to tylko niektóre elementy kreślące obraz polskiej wsi popegeerowskiej. Jednak okazuje się, że nie zawsze musi to być rzeczywistość beznadziejna. Wystarczy, że znajdą się ludzie, którzy nie zgodzą się na bierne przyglądanie się tym smutnym faktom. W parafii pw. św. Antoniego w Bobrówku zebrała się grupa ludzi, którzy zainteresowali się losem własnej miejscowości i jej najbiedniejszych mieszkańców.
1 września 1998 r. z inicjatywy osób skupionych wokół Parafialnego Zespołu Caritas w Bobrówku powołano pierwszy w województwie Ośrodek Wspierania Rodziny (OWR). Działa on pod patronatem Wojewody Lubuskiego w ramach realizacji programu "Na rzecz dzieci i młodzieży zamieszkującej miejscowości, gdzie funkcjonowały Państwowe Gospodarstwa Rolne".

Starsi i dzieci razem w szkole

Reklama

Głównym pomysłodawcą stworzenia Ośrodka Wspierania Rodziny w Bobrówku jest miejscowa nauczycielka i radna Urszula Szadyko, która od początku społecznie sprawuje w nim funkcję dyrektora. Ośrodek działa pod nadzorem Kuratora Oświaty i jest instytucją wpisaną do ewidencji niepublicznych placówek wychowawczo-opiekuńczych, jednak za całokształt działań tu podejmowanych odpowiada prowadzący - Parafialny Zespół Caritas (PZC). Swoją siedzibę znalazł w budynku po byłej szkole. W pierwszej kolejności uruchomiono tu kuchnię ze stołówką oraz świetlicę dla dzieci i młodzieży.
W 1999 r. z inicjatywy Urszuli Szadyko przy OWR powołany został Klub Seniora. Widząc, że wiele starszych osób ogranicza swoje wyjście z domu tylko do spaceru, pani Urszula zorganizowała pierwsze spotkanie, które okazało się "strzałem w dziesiątkę". Obecnie Klub działa bardzo prężnie, organizując różne imprezy i wycieczki, prowadzony jest chór, a tradycją stało się wspólne z dziećmi malowanie pisanek w Wielkim Poście.
Rok później w ramach współpracy z Urzędem Miejskim w Strzelcach Krajeńskich oraz Starostwem Powiatowym utworzono tu noclegownię dla bezdomnych i Ośrodek Interwencji Kryzysowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Coś dla ducha, coś dla ciała

W ciągu roku prowadzone jest w Bobrówku poradnictwo rodzinne, zawodowe, sprawowana jest opieka medyczna, prawna, odbywają się tu kursy i szkolenia. Ośrodek Wspierania Rodziny zajmuje się profilaktyką zdrowotną swoich podopiecznych. Przynajmniej raz w roku organizowane są tu badania specjalistyczne (np. okulistyczne, wad postaw), przeprowadzane są pogadanki profilaktyczne dla dzieci i dorosłych, a od stycznia 2001 r. nieodpłatnie wykonywane są masaże kręgosłupa.
Ośrodek prowadzi również rodzinne poradnictwo specjalistyczne w zakresie pomocy psychologicznej, pedagogicznej, prawnej, pracy socjalnej oraz terapii rodzinnej. Raz w miesiącu uruchomiono dyżury prawnika, psychologa i pedagoga. Specjaliści pracują w ramach wolontariatu. Jak podkreśla Urszula Szadyko: "Nasze działania mają na celu udzielanie informacji, wskazówek i pomocy w zakresie rozwiązywania spraw życiowych. Podopieczni dzięki tej formie pomocy starają się samodzielnie dążyć do rozwiązywania problemów stanowiących przyczynę ich trudnej sytuacji".
Od 2000 r. ośrodek prowadzi doradztwo zawodowe oraz kursy doskonalenia zawodowego dla młodzieży i bezrobotnych. Ponad 20 osób ukończyło kursy komputerowe, 21 osób uzyskało tytuł "licencjonowanego ochroniarza mienia państwowego", a 22 osoby - "operatora wózków widłowych". Dzięki dokształcaniu, które proponuje OWR, wiele osób znalazło pracę i zmieniło swoją sytuację socjalną.

Bobrówko słynne w Polsce

Działalność Parafialnego Zespołu Caritas w Bobrówku uznawana jest w diecezji i w Polsce za wzorcową i godną naśladowania. W styczniu 2000 r. kancelaria premiera Jerzego Buzka zwróciła się o przesłanie informacji o działalności Ośrodka, celem powielenia go na inne regiony kraju. Jednak nie byłoby szans na zorganizowanie i poprowadzenie tylu przedsięwzięć bez zaangażowania osób, którym można zaufać, którym zależy na szczęściu innych. Do takich osób ks. Ryszard Fido, proboszcz parafii pw. św. Antoniego i przewodniczący PZC w Bobrówku zalicza właśnie Urszulę Szadyko. - Pani Urszula, będąc żoną, matką, nauczycielką i radną - podkreśla ks. Fido - znajduje czas na pracę charytatywną na rzecz środowiska, w którym mieszka. Swoją osobowością potrafi skupić wokół siebie dzieci, młodzież i ludzi starszych, zachęcając ich do wspólnego działania dla dobra innych.
Z inicjatywy Parafialnego Zespołu Caritas Urszula Szadyko została w 2001 r. nominowana do nagrody Biskupa diecezjalnego "Człowiek Człowiekowi" i nagrodę tę otrzymała z rąk bp. Adama Dyczkowskiego w styczniu 2002 r. W listopadzie 2002 r. nagrodzona została również przez Wojewodę Lubuskiego, zyskując tytuł "Społecznika Roku 2002".
Dewizą życiową Urszuli Szadyko są słowa: "Jeżeli nie masz co dać drugiemu człowiekowi, daj swój czas". Jej zdaniem, jeśli ktoś może poświęcić skrawek swojego życia dla dobra innych, to powinien to zrobić. Dzięki takiej "filozofii życiowej" można naprawdę wiele osiągnąć, a praca dla drugiego człowieka staje się przyjemnością. Nagroda Biskupa, którą uhonorowana została prezes PZC jest według niej "ogromnym wyróżnieniem, ale też motywacją, wsparciem i zobowiązaniem do dalszej pracy, bowiem nagroda zawsze zobowiązuje", a statuetka przypomina o codziennych obowiązkach, których z roku na rok przybywa.

Urszula Szadyko nauczycielka języka polskiego; radna; prezes Parafialnego Zespołu Caritas przy parafii w Bobrówku; inicjatorka i społeczny dyrektor Ośrodka Wspierania Rodziny (stołówka, świetlica socjoterapeutyczna, Klub Seniora, noclegownia i Ośrodek Interwencji Kryzysowej, gdzie prowadzone jest poradnictwo i doradztwo zawodowe, opieka socjalna, medyczna i prawna; organizowane są festyny, turnieje oraz prowadzony jest chór); laureatka nagrody Biskupa Diecezjalnego "Człowiek Człowiekowi" w 2002 r.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Ekumeniczne uwielbienie w sercu diecezji

2025-01-05 18:03

[ TEMATY ]

Świdnica

Boże Narodzenie

bp Marek Mendyk

ekumenia

Hubert Gościmski

Bp Marek Mendyk oraz bp Waldemar Pytel i ks. Paweł Mellerem z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, podczas ekumenicznego nabożeństwa Dziewięciu Czytań i Kolęd w Katedrze Świdnickiej

Bp Marek Mendyk oraz bp Waldemar Pytel i ks. Paweł Mellerem z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, podczas ekumenicznego nabożeństwa Dziewięciu Czytań i Kolęd w Katedrze Świdnickiej

W pierwszą sobotę Nowego Roku w Katedrze Świdnickiej, po raz pierwszy odbyło się wyjątkowe Nabożeństwo Dziewięciu Czytań i Kolęd, inspirowane angielską tradycją „Nine Lessons and Carols”.

Wydarzenie zostało przygotowane przez grupę młodzieży, która – przy wsparciu lokalnego duchowieństwa – chciała zaprosić wiernych do głębszej refleksji nad Bożym Narodzeniem i do wspólnego ekumenicznego uwielbienia Chrystusa. Liturgii przewodniczył bp Marek Mendyk, zaś okolicznościowe słowo wygłosił bp Waldemar Pytel z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
CZYTAJ DALEJ

Epifania - wielkie święto wiary

Uroczystość Epifanii lub Teofanii, czyli Objawienia Pańskiego, jest jednym z najstarszych świąt ku czci Chrystusa. Obchodzone jest 6 stycznia, popularnie zwane świętem Trzech Króli. Jak wskazuje już sama nazwa, uroczystość ta jest pochodzenia wschodniego. Greckie słowa: epifaneia, teofaneia - ukazanie się, objawienie - rozumiano na Wschodzie jako widzialne ukazanie się bóstwa, albo też za pomocą tych słów określano uroczyste odwiedziny cesarza w mieście lub świętowanie ważnych dni z życia władcy. Ogólnie rzecz ujmując, jest to każde objawienie się bóstwa w czasie i przestrzeni (por. Wj 3, 12; 19, 18; Dz 2, 3-4). Pierwsze wzmianki o świętowaniu Epifanii na Wschodzie spotykamy u Klemensa Aleksandryjskiego (ok. 212 r.). Na Zachodzie natomiast wzmiankę o obchodach tej uroczystości znajdujemy w Galii ok. 361 r. Epifania jest pierwszym historycznie świętem związanym z tajemnicą Wcielenia. Św. Augustyn nazywa je "bliźniaczą uroczystością Narodzenia Pańskiego (geminata sollemnitas). Początkowo obchodzono dwa święta razem: święto Bożego Narodzenia i Objawienia się ludzkości Jezusa jako Zbawiciela. Na Zachodzie zaczęto obchodzić je oddzielnie dopiero od IV w. Epifania stała się wspomnieniem i uobecnieniem trzykrotnego objawienia się Chrystusa światu - tria miracula, jakie dokonało się podczas chrztu Jezusa w Jordanie, w chwili pokłonu trzech Mędrców oraz w czasie pierwszego cudu Pana Jezusa na weselu w Kanie Galilejskiej. Natomiast w liturgii Kościoła Zachodniego podkreślono szczególnie w uroczystości Epifanii objawienie się Syna Bożego jako oczekiwanego Zbawiciela poganom w osobie trzech Mędrców i dlatego dzień ten jest określany jako święto Trzech Króli. Motyw ten jest główną treścią Mszy św. i tematem dominującym w Liturgii Godzin. Natomiast w Jutrzni i Nieszporach wspomina się również tria miracula. Kluczem do zrozumienia tego święta jest Ewangelia św. Mateusza (Mt 2, 1-12), w której znajdujemy wzmiankę o Magach (Mędrcach) ze Wschodu, przedstawicielach świata pogańskiego, którzy podążając za gwiazdą, przebyli drogę około tysiąca kilometrów, aby złożyć hołd Dzieciątku Jezus i ofiarować Mu dary w postaci złota, kadzidła i mirry. Ostatecznie ustalono ich liczbę na trzech, co wiąże się z liczbą wymienionych przez Ewangelię darów, które mają znaczenie symboliczne. Ojcowie Kościoła odnosili je do troistej postaci Chrystusa. Składając je, Mędrcy wyznali wiarę w Jezusa, który jest Bogiem - ofiarując kadzidło, uznali oni w Chrystusie Króla - na co wskazuje złoto, prawdziwego Człowieka - mirra. Prawdopodobnie po wpływem interpretacji fragmentu Ps 72, 10-11 i Iz 60, 3 zaczęto w Magach upatrywać Królów. W związku z uroczystością Epifanii powstały różne zwyczaje. Podczas Mszy św. odbywa się błogosławieństwo kadzidła i kredy, czasem wody - o czym mówią aktualnie polskie agendy. Zwyczaj błogosławienia wody wywodzi się z przypomnienia chrztu, a ze wspomnienia o Mędrcach z darami - zwyczaj błogosławienia kadzidła i kredy. Mieszkania napełniamy wonią kadzidła na znak, że wszystko pragniemy czynić na chwałę Boga, natomiast święconą kredą znaczymy drzwi domów i umieszczamy datę bieżącego roku na znak, że mieszkańcy przyjęli Wcielonego Syna Bożego. Ten piękny zwyczaj zachował się do dziś nie tylko w tradycji polskiej, ale też w innych krajach. Jak relacjonuje Oskar Kolberg, dawniej po powrocie z kościoła wierni kadzidłem okadzali mieszkania, a kredą gospodarz wraz z całą rodziną kreślił z powagą na drzwiach wejściowych inicjały Trzech Króli K + M + B. Interpretuje się te skróty jako inicjały legendarnych imion trzech Mędrców: Kacper, Melchior, Baltazar ( wskazanymi w IX w.). Spotyka się też inną interpretację tego skrótu, tak jak odczytywały go wieki średnie. Inicjały Trzech Mędrców w pisowni łacińskiej: C + M + B są pierwszymi literami słów Christus mansionem benedicat, co oznacza: "Niech Chrystus błogosławi mieszkanie". Znaczenie kredą drzwi nawiązuje do zdarzenia z Księgi Wyjścia (Wj 12, 21-33). Naród Wybrany przed wyjściem z niewoli znaczył drzwi i progi domów krwią baranka, wówczas Bóg "nie pozwolił niszczycielowi wejść do tych domów" (Wj 12, 23). Drzwi i próg naszego mieszkania stanowią zarówno granice naszego domostwa, jak i łącznik ze światem zewnętrznym. Znacząc drzwi świętymi inicjałami i znakami, chcemy wyrazić nasze pragnienie, by tylko dobro i błogosławieństwo przekraczało próg naszego domu. Jan Paweł II na początku swego pontyfikatu tak wyraził istotę tego święta: "Serce twe zadrży i rozszerzy się - mówi Izajasz do Jeruzalem. (...) Właśnie ten krzyk proroka jest kluczowym słowem uroczystości Trzech Króli". W uroczystości tej "Kościół dziękuje Bogu za dar wiary, która stała się i wciąż na nowo staje się udziałem tylu ludzi, ludów, narodów. Świadkami tego daru, jego nosicielami jednymi z pierwszych byli właśnie owi trzej ludzie ze Wschodu, Mędrcy, którzy przybyli do stajenki, do Betlejem. Znajduje w nich swój przejrzysty wyraz wiara jako wewnętrzne otwarcie człowieka, jako odpowiedź na światło, na Epifanię Boga. W tym otwarciu na Boga człowiek odwiecznie dąży do spełnienia siebie. Wiara jest początkiem tego spełnienia i jego warunkiem. (...) Trzeba pozwolić Mędrcom iść do Betlejem. Z nimi razem idzie każdy człowiek, który za definicję swego człowieczeństwa uznaje prawdę o otwarciu ducha ku Bogu, prawdę wyrażoną w zdaniu: altiora te quaeras! (szukaj rzeczy od ciebie wyższych)". Kościół staje się sobą, "kiedy ludzie - tak jak pasterze i Trzej Królowie ze Wschodu - dochodzą do Jezusa Chrystusa za pośrednictwem wiary. Kiedy w Chrystusie, Człowieku, i przez Chrystusa odnajdują Boga. Epifania jest więc wielkim świętem wiary" (7 stycznia 1979). Wiara jest gwiazdą wskazującą nam drogę do Chrystusa. Powinniśmy się cieszyć łaską wiary i ją umacniać oraz prosić Boga o jej pomnożenie.
CZYTAJ DALEJ

Warszawscy urzędnicy chcieli zdjąć krzyż z sali obrad. Interwencja radnych ich powstrzymała

2025-01-06 08:56

[ TEMATY ]

Warszawa

krzyż

Rafał Trzaskowski

Karol Porwich/Niedziela

„Prawica mówi, że zdejmuję krzyże, a żaden krzyż nie został zdjęty"— powiedział Trzaskowski 31 października ub. w wywiadzie udzielonym TVP Info. "Myśmy nie ściągnęli żadnego krzyża. To, co słyszycie państwo bardzo często w przestrzeni publicznej, nie jest prawdą"— powtarzał jak mantrę w trakcie rozmowy. Prawda jest jednak inna. Wystarczy przypomnieć fakty.

29 listopada ur. w Krakowie na konferencji prasowej Prezydent Warszawy znowu oświadczył: "Nie został zdjęty żaden krzyż. Decyzja była tylko i wyłącznie podjęta na przyszłość". Przypomnijmy: chodzi o zarządzenie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z początku maja 2024 roku w sprawie wprowadzenia „Standardów równego traktowania w Urzędzie m.st. Warszawy" i dodane do niego wytyczne. Wywołało to olbrzymie kontrowersje. Urzędnicy w Warszawie byli zobowiązywani do usuwania ze symboli religijnych z instytucji samorządowych.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję