Reklama

Niedziela Kielecka

Jubileusz to nie kamienne pomniki

Niedziela kielecka 17/2013, str. 1, 6

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

T. D.

Kościół Świętego Krzyża w Kielcach

Kościół Świętego Krzyża w Kielcach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Salezjańska parafia Świętego Krzyża w Kielcach trwa w rozłożonym na miesiące jubileuszu stulecia - obecnie to mniej więcej półmetek tego szczególnego czasu. Gospodarze parafii - księża salezjanie zadbali, aby każdy z poszczególnych miesięcy obfitował w ciekawe duszpastersko wydarzenia, wytyczające świeże nurty współczesnej ewangelizacji, aby stulecie parafii świadczyli ludzie i dzieła ich serc, a nie martwe pomniki. - Przykład? Studnia w Czadzie, na którą zebraliśmy ok. 100 tys. zł. Brakuje jeszcze 50 tys. Zbudujemy tę studnię - zapewnia ks. proboszcz Zygmunt Kostka SDB.

Czy zmiany są potrzebne, czy są możliwe?

Zaplanowane na 21 kwietnia wydarzenie w kościele Świętego Krzyża to spotkanie na wszystkich Mszach świętych (i po) z abp. Mieczysławem Mokrzyckim, metropolitą lwowskim, wieloletnim sekretarzem Jana Pawła II i Benedykta XVI. Wizyta w parafii świadka życia polskiego Papieża odbywała się w konwencji święta Miłosierdzia Bożego, świadectwa abp. Mokrzyckiego o Janie Pawle II, możliwości zadawania pytań gościowi, czy też nabycia nowej książki abp. Mokrzyckiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z kolei 28 kwietnia parafia wspólnie podejmuje temat „Miłość a uzależnienia” w ramach spotkania ze stowarzyszeniem udzielającym pomocy osobom uzależnionym. Bo przeciwdziałanie uzależnieniom, mądra profilaktyka - to potrzeba chwili.

Jubileuszowe obchody zaczęły się z Nowym Rokiem. Styczeń 2013 r. w parafii salezjańskiej upłynął pod znakiem troski o dzieci, którym udzielano błogosławieństwa Bożego Dzieciątkiem Jezus z Groty Narodzenia Jezusa w Betlejem. Z dziećmi spotykał się wówczas bp Marian Florczyk, były uroczystości ku czci św. ks. Jana Bosko - z udziałem bp. Kazimierza Gurdy, było zimowisko i specjalne błogosławieństwo dla matek oczekujących potomstwa. W lutym spotkanie z dyrektorem Wolontariatu Misyjnego w Krakowie - ks. Adamem Parszywką - zainicjowało projekt budowy studni w Czadzie. „Wy też jesteście Kościołem” - taki z kolei tytuł nosiło spotkanie związków niesakramentalnych. Z racji Roku Wiary parafia rozpoczęła także cykl spotkań pt. „Jaka jest nasza wiara”. W marcu zastanawiano się nad darami sakramentu chrztu, organizując spotkania tematyczne i Msze św. dla dzieci chrzczonych w parafii od 2006 r.

Reklama

Natomiast już w maju... - „...W każdą niedzielę maja, po zakończonej Mszy św. jesteś zaproszony, by przystanąć i wypić kawkę czy herbatę w naszym jubileuszowym namiocie (...). Będziemy spotykali się na nabożeństwach maryjnych nie tylko w kościele, ale także na wybranych ulicach naszej parafii”. Czerwiec, lipiec i sierpień to m.in. kapłańskie jubileusze, szereg kazań na temat ks. Bosko i przybycie jego relikwii oraz czas wielu pielgrzymek. 14 września - w święto Podwyższenia Krzyża Świętego odbędą się główne uroczystości odpustowe i jubileuszowe stulecia parafii. Przygotowany na jubileusz specjalny folder salezjanie kończą komunikatem: „We wrześniu przewidziane jest otwarcie nowego węzła Żelazna. Mamy nadzieję, że droga do świątyni będzie prostsza dla wszystkich parafian”. Mniej więcej o to księżom salezjanom chodzi. - W tym wyjątkowym roku chcemy rozbudować przygotowanie do sakramentów, aby pogłębić wiarę o sakramentach i ich znaczeniu w życiu chrześcijanina - podkreśla Ksiądz Proboszcz. Uważa, że „zaniedbany jest przekaz wiary w rodzinie, że zanikł model przekazu jej z pokolenia na pokolenie”. Salezjanom chodzi także o otwartość Kościoła wobec wielu środowisk będących na jego marginesie, np. osób żyjących w związkach niesakramentalnych, o niepopadanie w rutynę duszpasterską. Zależy im w tym roku jubileuszowym na pochyleniu się nad problematyką dobrej katechezy dorosłych, inspirującej do wzrastania w wierze, która często pozostaje na poziomie przygotowania do Pierwszej Komunii świętej, czasami bierzmowania... Do uczestnictwa w tych inicjatywach parafianie ze Świętego Krzyża zaproszeni są szczególnie, ale mile widziani są także goście.

Reklama

Kościół w fabrycznej dzielnicy

W 1902 r. był już gotów projekt neogotyckiej świątyni, która miała powstać na terenie rozległej parafii katedralnej, dając początek nowej parafii. Autorem projektu był arch. Stanisław Szpakowski. Dziedzic Rogienic - Karol Malski testamentem przeznaczył część majątku na budowę nowego kościoła w Kielcach. Inicjatywę objął patronatem biskup kielecki Tomasz Kuliński i przekazał na to 7 tys. rubli. Miejsce pod kościół wybrano w kolejowo-fabrycznej dzielnicy, na placu ofiarowanym przez kielecką rodzinę Grochwalskich, powiększonym przez zakup i darowizny (m.in. od Redzów, Łąskich, Nejmiakowej). W 1902 r. zawiązał się komitet budowy, któremu w imieniu Kurii w Kielcach prezesował ks. Edmund Taylot z kieleckiej katedry. Zadaniem komitetu było gromadzenie pozwoleń, nadzorowanie projektów, zbieranie funduszy. W 1904 r. została podpisana umowa ze Stanisławem Szpakowskim i Ludwikiem Klimą - przedsiębiorcą budowlanym. Dobry start inicjatywy zakłóciły jednak problemy finansowe i trudne negocjacje z rzemieślnikami, powodujące zastój w budowie. W tym czasie zmarł wielki orędownik dzieła - bp Kuliński. W 1910 r. nowy ordynariusz - bp Augustyn Łosiński wyznaczył nowego kierownika nadzoru budowy - ks. prof. Bronisława Obuchowicza, a potem ks. kan. Rafała Rączkę. Wówczas kolejarze z parafii, zadowoleni z przerwania złej passy, ufundowali ołtarz Matki Bożej.

Nowa parafia

13 czerwca 1913 r. bp Łosiński erygował nową parafię pw. Świętego Krzyża w Kielcach. Kościół jeszcze nie był ukończony, zamknięto dopiero pierwszy etap budowy. Potem przyszły trudne lata: I wojna światowa, kryzysy gospodarcze, II wojna światowa. Budowa ciągnęła się z przerwania aż do 1963 r., kiedy to bp Jan Jaroszewicz konsekrował kościół Świętego Krzyża, nadając mu drugi tytuł - Maryi Wspomożycielki Wiernych.

Od 1918 r. parafię prowadzą księża salezjanie, realizując w niej parafialne, ale i zgodne ze swym charyzmatem dzieła, np. powołane już w 1920 r. oratorium. Obecnie działa oratorium młodzieżowe oraz dla dzieci, w parafii jest zawsze bardzo liczna grupa ministrantów i związany z nią - Chór Seniorów Ministrantów, działa także chór „Cecylia”, Stowarzyszenie na Rzecz Ofiar Przemocy „Bezpieczny Dom”, Żywy Różaniec, Rycerstwo Niepokalanej, Biuro Radia Maryja, aktywni są Salezjańscy Współpracownicy Kościoła.

Reklama

Od 1913 do końca 2012 r. w parafii Świętego Krzyża udzielono 34 514 chrztów, pobłogosławiono 10979 związków małżeńskich.

O ile uboższe byłyby Kielce bez charakterystycznej neogotyckiej sylwetki kościoła na Herbach i radosnej, nacechowanej młodym duchem spadkobierców św. Jana Bosko - parafii Świętego Krzyża.

2013-04-23 14:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Setne urodziny

14 października to święto bliskie wszystkim pracownikom szkolnictwa, uczniom i ich rodzicom. Tegoroczne obchody Święta Edukacji Narodowej w Zespole Szkół w Ostrówku były wyjątkowe, gdyż szkoła podstawowa wchodząca w skład tego zespołu obchodziła przy tej okazji swój jubileusz. Placówka została powołana do istnienia w 1913 r. i kończy właśnie 100 lat

W ramach obchodów jubileuszu licznie zgromadzeni goście, uczniowie, nauczyciele i absolwenci uczestniczyli w uroczystej Eucharystii celebrowanej w kościele parafialnym w Ostrówku. Mszy św. przewodniczył delegat Biskupa Drohiczyńskiego ks. inf. Jan Sobechowicz, a w koncelebrze towarzyszyli mu dziekan łochowski ks. kan. Ryszard Nicpoń i absolwent stulatki ks. dr Zenon Czumaj. Zgromadzeni w świątyni wysłuchali homilii dotyczącej oświaty dawnej i obecnej, zanieśli modlitwy w intencji wszystkich pracowników, uczniów, absolwentów i dobroczyńców szkoły, szczególnie powierzając Bożemu Miłosierdziu dusze zmarłych, związanych z placówką.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Maj u Najpiękniejszej z Niewiast

2024-05-01 09:21

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

„Chwalcie łąki umajone” to jedna z pieśni ku czci Matki Bożej, która wyjątkowo wybrzmiewa w maju. Jest to miesiąc szczególnego dziękczynienia Maryi za opiekę nad Polską, rodzinami, ale też przypomnieniem o historii naszej Ojczyzny. Każdego dnia na Jasnej Górze odprawiane są nabożeństwa majowe o godz.19.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu, także z wieży jasnogórskiej o godz. 18.00 rozbrzmiewają maryjne melodie na „cztery strony świata”.

- Jasna Góra jest wyjątkowym miejscem, które Matka Boża sama sobie wybrała. Tutaj przybywają wierni, aby oddawać Jej cześć. W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski cały naród pragnie powtarzać słowa Aktu Milenijnego Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi. W tym miesiącu do Pani Jasnogórskiej pielgrzymują szczególnie dzieci pierwszokomunijne, ale także nowo wyświęceni kapłani, aby zawierzyć swoje życie, posługę i podziękować za sakramenty - mówił o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Wizyta prezydenta 1 maja miała miejsce w 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Andrzej Duda w przemówieniu przed katedrą poznańską podkreślił, że znajduje się w miejscu szczególnym, które jest kolebką naszej państwowości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję