Reklama

Niedziela Lubelska

Kościół jest tutaj od zawsze

Dla duszpasterzy i wiernych z lubelskiej parafii pw. bł. bp. Władysława Gorala Niedziela Miłosierdzia Bożego stała się czasem przeżywania wizytacji kanonicznej. Przeprowadził ją bp Artur Miziński

Niedziela lubelska 16/2013, str. 4

[ TEMATY ]

parafia

Paweł Wysoki

Wizytację przeprowadził bp Artur Miziński

Wizytację przeprowadził bp Artur Miziński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Parafianie, którzy od kilku lat gromadzą się w drewnianej kaplicy przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki, oczekiwali na spotkanie z następcą Apostołów już od dawna. - Jesteśmy młodą parafią, której nie brakuje pomysłów i zapału do codziennego budowania wspólnoty, ale brak nam doświadczenia. Mamy nadzieję, że spotkanie z biskupem, jego błogosławieństwo i ojcowskie pouczenia pomogą nam wytrwać w wierze - mówili przedstawiciele parafii. W programie wizytacji przewidziano czas zarówno na sprawowanie liturgii i na modlitwę, jak i na spotkania z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi. Uczestniczyli w nich członkowie licznych grup modlitewno-formacyjnych, m.in.: Żywego Różańca, rady duszpasterskiej, Legionu Maryi, Liturgicznej Służby Ołtarza, oazy i zespołów artystycznych, a także kapłani i siostry zakonne. Do podopiecznych Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty Ksiądz Biskup udał się osobiście, sprawując dla nich Mszę św. - Cieszymy się, że jesteś razem z nami. Znasz nas, bo już wiele razy gościłeś w naszej parafii. Chcemy słuchać cię jak pasterza, który przybywa do swoich dzieci, aby ich umocnić w wierze. Błogosław nam i wskazuj właściwe kierunki życia, abyśmy byli mocni w wierze, wzrastali w niej i innych pociągali ku Zbawicielowi - mówił ks. Mariusz Nakonieczny. W imieniu całej wspólnoty Ksiądz Proboszcz poprosił Księdza Biskupa o błogosławieństwo na czas budowy kościoła. - Tę budowę chcemy rozpocząć w Roku Wiary - podkreślał.

Parafia pw. bł. bp. Władysława Gorala została erygowana 19 kwietnia 2004 r. przez abp. Józefa Życińskiego w dzielnicy Wieniawa, gdzie chciano wybudować kościół jeszcze w czasach dwudziestolecia międzywojennego. Plany świątyni, która miała powstać przy kolegium jezuickim „Bobolanum”, pochodzą z 1920 r., jednak dopiero teraz uda się je zrealizować. Pierwsza Msza św. dla nowo powstałej wspólnoty została odprawiona 12 lipca 2004 r. w kaplicy szpitala wojskowego (dawne budynki „Bobolanum”), w dzień wspomnienia lubelskiego biskupa i męczennika II wojny światowej, patrona parafii. Miesiąc później Ksiądz Arcybiskup poświęcił krzyż i plac bod budowę. - Pierwsze Msze św. były sprawowane w tymczasowej kaplicy, na którą przerobiono magazyny wojskowe; później w blaszanym baraku i namiocie. Zimą zamarzała nam woda i wino do sprawowania liturgii, latem nie można było wytrzymać wysokich temperatur. Chociaż warunki były wręcz misyjne, hartowały w nas ducha wiary i wzmagały nasze zaangażowanie - wspominał Ksiądz Proboszcz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Gdy okazało się, że z przyczyn prawnych trzeba odsunąć w czasie rozpoczęcie budowy kościoła, w 2007 r. przy ul. Popiełuszki 28B stanęła kaplica, która dla wielu mieszkańców dzielnicy stała się prawdziwym domem, miejscem modlitwy i spotkania z Bogiem i ludźmi. - Dziękuję Bogu za to, że postawił mnie na lubelskiej ziemi, na Wieniawie, bym mógł służyć moim parafianom. Jestem z nich dumny i dziękuję im za troskę o parafię, za wszelkie inicjatywy i modlitwę. Moich parafian cechuje życzliwość i otwartość. Mimo trudnych warunków, wielu z nich od samego początku zaangażowało się w duchowy i materialny rozwój wspólnoty. Dziś nam się wydaje, że kościół jest tu od zawsze - podkreślał ks. Nakonieczny.

W historii młodej parafii było już wiele takich chwil, które na zawsze zacisnęły więzy pomiędzy wiernymi i duszpasterzami. Szczególnym czasem była peregrynacja Matki Bożej w znaku jasnogórskiej ikony, do której rokrocznie pielgrzymują, by dziękować za otrzymane łaski i wypraszać błogosławieństwo dla nowej wspólnoty. Parafia cieszy się orędownictwem swojego patrona i gromadzi się każdego 12. dnia miesiąca na nabożeństwach jemu poświęconych. Szczególną czcią otaczany jest tu także bł. Jan Paweł II, a modlitwy o jego kanonizację oraz o nowe i święte powołania kapłańskie zanoszone są przed Boży tron każdego 16. dnia miesiąca. - Bliskość świątyni jest szczególnie cenna dla starszych osób, które chętnie uczestniczą w nabożeństwach. Dla wszystkich z nas najważniejszy jest wymiar duchowy parafii, a duszpasterstwo skierowane jest na człowieka. Sprawy materialne mają nam w tym tylko pomagać - mówił ks. Nakonieczny.

Budując się entuzjazmem młodej parafii, bp Artur Miziński błogosławił jej na codzienne wzrastanie w wierze i na trud budowy kościoła. - Trwajmy na słuchaniu Słowa Bożego, łamaniu Chleba i ofiarnej miłości braterskiej. Te postawy, na co dzień umacniane, pomogą nam zbudować prawdziwy Kościół Chrystusa - mówił.

2013-04-19 11:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znamy zwycięzców Konkursu „Aktywna Parafia” 2022

[ TEMATY ]

parafia

Karol Porwich/Niedziela

W sobotę 15 października w Warszawie odbył się finał organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną Konkursu „Aktywna Parafia” 2022. W konkurencjach sprawnościowych wzięło udział dziesięć wspólnot z całego kraju. Zwycięzcą została Parafia pw. Parafia pw. Ducha Świętego w Mielcu. Nagrodę specjalną Dyrektora Caritas Polska zdobyła Parafia pw. bł. Karoliny Kózkówny w Tychach. Zwycięskie wspólnoty zostaną wkrótce szerzej przedstawione na łamach KAI.

Tegoroczna edycja wydarzenia ma na celu propagowanie działalności charytatywnej, inicjatyw ewangelizacyjnych, promowanie zdrowego trybu życia oraz budowania wspólnoty przez społeczności lokalne. Wydarzenie odbywało się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski i jej Sekretarza Generalnego bp. Artura G. Mizińskiego.
CZYTAJ DALEJ

Peregrynacja monstrancji „Królowa Pokoju” w diecezji świdnickiej

2025-03-20 12:22

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

Królowa Pokoju

Drapikowski Studio

archiwum prywatne

Monstrancja Królowa Pokoju

Monstrancja Królowa Pokoju

W diecezji świdnickiej wkrótce rozpocznie się szczególna inicjatywa modlitewna – peregrynacja monstrancji „Królowa Pokoju”. Adoracja Najświętszego Sakramentu w tej wyjątkowej monstrancji zostanie zainaugurowana w Kłodzku.

Celem tej inicjatywy jest nie tylko modlitwa o pokój, ale także duchowe wsparcie dla osób dotkniętych skutkami ubiegłorocznej powodzi, które nadal borykają się z jej konsekwencjami. - Wielu z nich przeżywa czas refleksji po trudnym okresie zmagań z żywiołem i jego konsekwencjami. Ufamy, że adoracja Najświętszego Sakramentu przyniesie im światło nadziei, umocni wiarę oraz pozwoli doświadczyć bliskości i miłosierdzia Boga – podkreśla prezes Stowarzyszenie Comunita Regina della Pace Piotr Ciołkiewicz.
CZYTAJ DALEJ

Nie ma, że się nie da - Ekstremalna Droga Krzyżowa

2025-03-21 05:00

Paweł Wysoki

W nocy z piątku na sobotę (28/29 marca) na ulice Lublina i wielu miejscowości w kierunku Wąwolnicy i Lubartowa wyjdą tysiące pątników, by w ciemności nocy, pokonując lęk, zmęczenie i słabość, rozważać mękę Pana Jezusa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję