Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 13/2013, str. 8

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Muzycy kościelni

Pamięci prof. Stefana Stuligrosza i Wiesława Jelenia

W 4. Pielgrzymce Muzyków Kościelnych, która odbyła się 16 marca br. na Jasnej Górze, wzięło udział 14 zespołów chóralnych i scholi. Ponadto uczestniczyli w niej: organiści, dyrygenci, kantorzy, kapłani i indywidualni muzycy, łącznie ok. 600 osób. Organizatorem spotkania był o. dr Nikodem Kilnar, paulin, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych.

W czasie pielgrzymki w sposób szczególny wspominano dwóch muzyków, którzy zmarli w ubiegłym roku, pielgrzymów jasnogórskich: prof. Stefana Stuligrosza, dyrygenta i kompozytora, założyciela Chóru Chłopięco-Męskiego „Poznańskie Słowiki”, oraz Wiesława Jelenia, prezesa Federacji Caecilianum. Szczególnym gościem tegorocznej pielgrzymki była Anna Biedakowa, córka śp. prof. Stefana Stuligrosza, która przekazała jako dar dla sanktuarium jasnogórskiego: srebrną batutę z diamentami, nagrodę Polskiego Radia dla Stefana Stuligrosza, oraz jego osobisty różaniec. - Ten różaniec był blisko niego podczas godziny śmierci - wyznała córka prof. Stuligrosza. Podkreśliła, że przekazanie wotów było pomysłem Piotra Karwowskiego, dyrygenta chóralnego, współpracownika prof. Stuligrosza. W czasie przekazania darów Annie Biedakowej towarzyszył prezes Fundacji „Chór Stuligrosza” Tomasz Kośmieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W pielgrzymce uczestniczyli m.in.: ks. prof. Antoni Reginek, prezes Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych; prof. Wiesław Delimat, prezes Federacji Caecilianum; dr Piotr Karwowski, wiceprezydent Polskiej Federacji Pueri Cantores; przedstawiciele Wydawnictwa Polihymnia z Lublina. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem abp. seniora Stanisława Nowaka. Zebranych powitał o. Sebastian Matecki, podprzeor klasztoru. W czasie Eucharystii zabrzmiały wspólne śpiewy - były to wybrane utwory, napisane lub opracowane przez prof. Stefana Stuligrosza, poświęcone Matce Bożej. Śpiewom przewodniczyła Schola Cantorum Misericordis Christi z Białej Podlaskiej pod dyr. Piotra Karwowskiego. Na organach zagrał Bogdan Stępień, organista katedry gliwickiej.

Jasnogórska lekcja historii Polski

Ku czci o. Augustyna Kordeckiego

W 340. rocznicę śmierci o. Augustyna Kordeckiego - bohaterskiego przeora i obrońcy Jasnej Góry przed Szwedami - w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej została odprawiona uroczysta Msza św. jubileuszowa, pod przewodnictwem o. Dariusza Cichora, definitora generalnego Zakonu Paulinów. Homilię wygłosił o. Marek Łącki.

Modlitwę poprzedził wykład w Kaplicy Różańcowej prof. Wojciecha Kędra, wykładowcy Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, na temat: „O. Augustyn Kordecki - człowiek wielkiego zawierzenia i mąż stanu”. Prof. Kęder przypomniał, że o. Kordecki zmarł 20 marca 1673 r. w paulińskim klasztorze w Wieruszowie, podczas wizytacji zakonnej. Jego prochy zostały złożone w urnie na Jasnej Górze. 40 dni z jego życia to bohaterska obrona Jasnej Góry w 1655 r., podczas potopu szwedzkiego, który zalał naszą Ojczyznę. Szwedzi napadli, aby pozbawić nas własnego państwa i wiary katolickiej. Podczas gdy wszyscy albo zwątpili, albo Ojczyznę zdradzili, o. Kordecki podjął się obrony oblężonej twierdzy jasnogórskiej. Obronę Jasnej Góry przypisano interwencji Matki Bożej oraz niezłomnej, bohaterskiej postawie o. Kordeckiego i jego wyjątkowym talentom dyplomatycznym. (Więcej można przeczytać w „Niedzieli” nr 12/2013: Wojciech Kęder, „Ojciec Augustyn Kordecki na kartach polskiej historii”).

Uwieńczeniem jasnogórskich obchodów rocznicowych był koncert jubileuszowy. Wystąpili: Tadeusz Barylski - organy, Katarzyna Kłosowska - sopran, Karol Lipiński-Brańka - skrzypce. Koncert poprowadziła Fatima Brańka. Do zgromadzonych słowo skierował o. Nikodem Kilnar, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych.

Organizatorzy uroczystości jubileuszowych - Klasztor Paulinów na Jasnej Górze, Stowarzyszenie im. Eugeniusza Brańki oraz Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska.

Maturzyści

13 marca na Jasną Górę przybyło ok. 3 tys. maturzystów z diecezji warszawsko-praskiej. Wraz z młodymi modlił się biskup pomocniczy diecezji Marek Solarczyk.

14 marca pielgrzymowało ok. 400 maturzystów diecezji bydgoskiej. Mszy św. dla młodzieży przewodniczył biskup diecezji Jan Tyrawa.

15 marca na Jasną Górę dotarło ok. 2 tys. maturzystów diecezji świdnickiej. W spotkaniu uczestniczył bp Adam Bałabuch.

15 marca na Jasną Górę przybyło 2,8 tys. maturzystów diecezji sandomierskiej wraz z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem.

W nocy 15/16 marca w modlitewnym czuwaniu uczestniczyli maturzyści diecezji bielsko-żywieckiej. Grupie ok. 800 osób towarzyszył bp Piotr Greger.

16 marca na Jasnej Górze modliło się ok. 1 tys. maturzystów archidiecezji poznańskiej. Mszy św. przewodniczył bp Zdzisław Fortuniak.

2013-03-25 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Chudzio: Cieszę się z zaufania Ojca Świętego

2026-06-24 18:21

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Chudzio

BP KEP


Leon XIV mianował 24 czerwca 2026 roku bp. Krzysztofa Chudzio biskupem koadiutorem diecezji rzeszowskiej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej w rozmowie z Vatican News wyraził wdzięczność Ojcu Świętemu oraz zawierzył się modlitwie Ludu Bożego.
CZYTAJ DALEJ

Co z życia Jana Chrzciciela chciałbyś rozwijać i pielęgnować?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

pixabay.com

Rozważania do Ewangelii Łk 1, 57-66.80. <- KLIKNIJ

Środa, 24 czerwca. Uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela.
CZYTAJ DALEJ

Św. Franciszek - utracjusz i hulaka, który stał się wzorem pokuty i wyrzeczenia

2026-06-24 21:07

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

BP KEP

Św. Franciszek urodził się jako Giovanni di Pietro di Bernardone, syn bogatego kupca, zajmującego się handlem drogimi tkaninami. Został rycerzem i jako konny wojownik wziął udział w bitwie pod Collestradą jako przeciwnik… wojsk papieża. Po klęsce stracił zainteresowanie uczestnictwem w zabawach, wojnach oraz pracą u ojca. Rozdawał hojne jałmużny i całował po rękach trędowatych.

Z wolna dołączali do niego naśladowcy. Franciszek stał się założycielem zakonu franciszkanów, a pośrednio także klarysek i tercjarzy. Był gorliwym misjonarzem - nie bał się przyłączyć do krucjaty, czy wyruszyć do Egiptu, by przekonać sułtana Malika Al-Kamila do świętej wiary katolickiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję