Kolejny dzień Ekumenicznej Pielgrzymki do Siedmiu Kościołów Apokalipsy pątnicy rozpoczęli od Eucharystii.
Następnie uczestnicy pielgrzymki zobaczyli tzw. pałace bawełny – jeden z naturalnych cudów świata znajdujących się w Pamukkale skąd udali się do Hierapolis, by nawiedzić miejsce męczeńskiej śmierci św. Filipa Apostoła. W miejscu dawnej bazyliki poświęconej Świętemu Męczennikowi obok jego historycznego grobu metropolita łódzki odczytał biblijną historię powołania apostoła Filipa i komentując ją, wyjaśnił, że – spotkanie Filipa z Jezusem, nie było jednym z wielu spotkań, ale spotkanie wyjątkowym, gdyż słowa, którymi dzieli się z innymi mówią o znalezieniu Pana, tzn. Chrystusa. Znalezienie Chrystusa wyjaśnia wszystko to, co zapowiadali prorocy Starego Testamentu, wyjaśnia to, w co on sam i jego najbliżsi wierzą, i to spotkanie zmienia całe jego życie – podkreślił duchowny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Powyżej miejsca męczeństwa św. Filipa pielgrzymi zatrzymali się w ruinach bazyliki wybudowanej ku czci Świętego, gdzie celebrowana była w pierwszych wiekach liturgia dla pielgrzymów przybywających do jego grobu. Schodząc z góry, pielgrzymi zatrzymali się na jednej z największych starożytnych nekropolii, gdzie grzebani byli obywatele, przybywający w dawnych czasach do uzdrowiska w Pamukkale wedle swojej wiary i przekonań, stąd różnorodność pomników i miejsc grzebalnych.
Po południu uczestnicy pielgrzymki udali się do Laodycei, gdzie zobaczyli pozostałości antycznego miasta z ruinami jednego z pierwszych kościołów chrześcijańskich z pięknie zachowanymi fragmentami mozaik oraz nawami wytyczonymi przez kolumny. Natomiast w starożytnym teatrze wysłuchali kolejnego z listów Apokalipsy – Listu do Kościoła w Laodycei.
Wieczorem odbyło się ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego, któremu przewodniczył bp Semko Koroza – superintendent Kościoła Ewangelicko – Reformowanego w RP, a homilię wygłosił ks. Wiesław Kamiński – dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Łódzkiej.