Reklama

Niedziela Sandomierska

Znany zespół kultywuje tradycje

Niedziela sandomierska 10/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

folklor

Grzegorz Wójcik

Zespół „Jarzębina” i najmłodsze muzyczne talenty

Zespół „Jarzębina” i najmłodsze muzyczne talenty

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ubiegłoroczne rozgrywki piłkarskie Euro 2012 sprawiły, że jeden z naszych zespołów ludowych stał się sławny w całej Polsce i poza granicami. Wielu Polaków w tamtych dniach nuciło hymn Euro 2012: „Koko koko Euro spoko”, skomponowany i wykonywany przez zespół „Jarzębina”, pochodzący z parafii Kocudza.

24 lutego, zespół „Jarzębina” uświetnił swoim występem Mszę św., odprawioną w kościele św. Anny, a następnie uczestniczył w koncercie pieśni wielkopostnych zatytułowanym: „Stabat Mater”. W koncercie tym wzięły również udział inne zespoły ludowe z naszego regionu: „Wisienki”, Stowarzyszenie Kobiet z Kocudzy Drugiej, „Roztoczanki” i „Branwiacy”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ciekawym zjawiskiem w mozaice artystycznej naszego regionu jest połączenie tradycyjnych zespołów ludowych z rodzimymi zespołami śpiewaków żałobnych, którzy śpiewają na ziemi branewskiej od czasów, gdy dominującym wyznaniem na naszym terenie bylo prawosławie.

Aktualnie zespoły żałobne z parafii Branew przybrały nazwy: „Roztoczanki” i „Branwiacy” i wykonują obok rozmaitych pieśni religijnych, także te żałobne.

Liderka zespołu „Jarzebina” Irena Krawiec zadeklarowała, chęć kontynuacji takich spotkań, ponieważ okazały się udanym przedsięwzięciem. O sukcesie niech świadczy fakt, że w dniu koncertu naszych zespołów zabytkowy kościół w Branwi był wypełniony po brzegi. Z pewnością stało się tak nie tylko ze względu na olbrzymi sukces medialny zespołu „Jarzębina”, ale przede wszystkim, ze względu na niezwykłe bogactwo kulturowe i dziedzictwo muzyki ludowej, które nasze lokalne grupy śpiewacze pielęgnują z pokolenia na pokolenie.

2013-03-11 09:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wystawa i konkurs fotograficzny „Żywioł Folkloru”

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem nie tylko daje możliwość odkrywania korzeni oraz bezpośredniego spotkania z góralską kulturą, tradycją, muzyką, tańcem, rzemiosłem i kuchnią, ale także nieustannie zachwyca. Jego piękno skryte jest w detalach, takich jak misternie zdobione elementy ludowego stroju, emocje malujące się na twarzach uczestników, dynamika tańca…

Organizatorzy Festiwalu zachęcają do odkrywania niezwykłych estetycznych walorów tego wydarzenia poprzez udział w konkursie fotograficznym "Żywioł Folkloru". W tym roku został on ogłoszony już po raz czwarty. Każdy może spróbować w nim swoich sił i uchwycić w kadrze kolorowe roztańczone zespoły z całego świata. Dwie konkursowe kategorie obejmują zdjęcia wykonane przez publiczność oraz akredytowanych przy Festiwalu dziennikarzy i fotoreporterów. Zdjęcia należy nadsyłać w terminie do 30 września 2017 r. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 20 października 2017r., a nagrodzone prace prezentowane będą podczas kolejnej edycji Festiwalu. Autorzy najlepszych prac otrzymają atrakcyjne nagrody. Z regulaminem można zapoznać się na stronie www.festiwale.zakopane.pl
CZYTAJ DALEJ

Kard. Camillo Ruini: Musimy zwrócić Kościół katolikom

2025-05-01 09:26

[ TEMATY ]

konklawe

kard. Camillo Ruini

Włodzimierz Rędzioch

Kard. Camillo Ruini - zdjęcie z kwietnia 2025 r.

Kard. Camillo Ruini - zdjęcie z kwietnia 2025 r.

Kard. Camillo Ruini skończył niedawno 94 lata. Pomimo podeszłego wieku i problemów z poruszaniem się pozostaje uważnym obserwatorem życia Kościoła i sytuacji we Włoszech i na świecie.

Przez wiele lat ten najbliższy współpracownik Jana Pawła II był jedną z najbardziej wpływowych osobistości w Kościele we Włoszech. 1 lipca 1991 r. Jan Paweł II mianował go swoim wikariuszem dla diecezji rzymskiej oraz archiprezbiterem Bazyliki św. Jana na Lateranie - funkcje te pełnił do 2008 r. Od 1986 r. był sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Włoch, a w 1991 r. został jej przewodniczącym – był nim aż do marca 2007 r. Przez wiele lat przewodniczył też projektowi kulturalnemu Konferencji Episkopatu. Jako wikariusz Rzymu był jednym z głównych organizatorów Roku Jubileuszowego 2000.
CZYTAJ DALEJ

Twój podpis może uratować religię w szkole!

2025-05-03 21:29

[ TEMATY ]

katecheza

Adobe Stock/Studio graficzne "Niedzieli"

Niektórzy wciąż powtarzają: „To tylko religia. To przecież wybór. Nikt nie musi chodzić”. Inni dodają z przekąsem: „A katecheci? Oni to nie nauczyciele. Oni są od Kościoła”. Ale fakty mówią coś innego – i dziś nie chodzi już tylko o lekcje religii. Chodzi o ludzi; o uczniów i nauczycieli. O system edukacji dla wartości. I o to, czy polska szkoła będzie miejscem przyjaznym czy pustym.

19 marca Stowarzyszenie Katechetów Świeckich złożyło w Sejmie projekt ustawy, który może zatrzymać chaos. Towarzyszyło mu pierwsze tysiąc podpisów. Już 27 marca zarejestrowano Komitet Inicjatywy Ustawodawczej. Czas ruszył – i dziś trwa walka o co najmniej 100 tysięcy podpisów, które pozwolą, by projekt obywatelski mógł oficjalnie wejść pod obrady Sejmu. Inicjatorzy mają na to trzy miesiące. A każdy podpis to nie tylko głos za lekcją religii – to głos w sprawie przyszłości edukacji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję