Sobota, 7 września. Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Melchiora Grodzieckiego, prezbitera i męczennika
•1 Kor 4, 6-15 • Ps 145 (144)• Łk 6, 1-5
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W pewien szabat Jezus przechodził wśród zbóż, a uczniowie zrywali kłosy i wykruszając je rękami, jedli. Na to niektórzy z faryzeuszów mówili: «Czemu czynicie to, czego nie wolno czynić w szabat?». Wtedy Jezus rzekł im w odpowiedzi: «Nawet tegoście nie czytali, co uczynił Dawid, gdy był głodny on i jego ludzie? Jak wszedł do domu Bożego i wziąwszy chleby pokładne, sam jadł i dał swoim ludziom? Chociaż samym tylko kapłanom wolno je spożywać». I dodał: «Syn Człowieczy jest panem szabatu».
Lubimy traktować rzeczy i sprawy w kategoriach: wolno czy nie wolno. Życie wydaje się mniej skomplikowane i nie musimy nad nim się zastanawiać. Jezus swoją postawą, pytaniami, przypowieściami prowokuje nas nieustannie do konfrontowania się z naszymi przekonaniami. Co to za prawo, które nie przynosi właściwego dobra człowiekowi? Szabat jest prawem i przywilejem, tak jak niedziela dla nas. Jest to dzień poświęcony Panu i także dany nam dla odpoczynku. Post może być poświęcony Panu, ale czy pozwoli mi odpocząć? Bóg uczy nas rozeznawania i wybierania tego, co lepsze dla nas i dla innych.
D.S.
ROZWAŻANIA NA ROK 2025 SĄ JUŻ DOSTĘPNE! DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!: "Żyć Ewangelią 2025".