Reklama

Niedziela Częstochowska

Panie, przymnóż nam wiary

Wiara jest darem, a Rok Wiary, który trwa w Kościele od 11 października ub.r., jest darem szczególnym. Nie można przejść wobec niego obojętnie

Niedziela częstochowska 8/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

Rok Wiary

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ciągu minionych 5 miesięcy pojawiły się liczne publikacje tematyczne, artykuły i książki, po które warto sięgać. Warto również rozejrzeć się wokoło, bowiem parafie, stowarzyszenia i bractwa działające w Kościele podejmują w Roku Wiary specjalne inicjatywy, które mają wymiar modlitewny i ewangelizacyjny, a także czynnie angażujący wiernych w dzieła charytatywne i wydarzenia wspólnotowe.

Po pierwsze modlitwa

Wśród wskazań na Rok Wiary przygotowanych przez Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, a znajdujących się w dokumencie „Żyć Rokiem Wiary”, wiele miejsca zostało poświęcone modlitwie. Jej znaczenie podkreśla również abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w Liście Pasterskim na Rok Wiary. Krótki sondaż w parafiach naszej archidiecezji pozwala zorientować się, że inicjatyw modlitewnych narodziło się w ostatnich miesiącach wiele.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W parafii pw. świętych Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna Pierwszych Męczenników Polski w Częstochowie z inicjatywy Parafialnej Rady Duszpasterskiej przed każdą niedzielną Mszą św. czytane są fragmenty Katechizmu Kościoła Katolickiego, natomiast Msze św. w dni powszednie poprzedza modlitwa w intencji Roku Wiary. Zbiór modlitw na Rok Wiary trafił do każdej rodziny w tej parafii podczas tegorocznej wizyty kolędowej. Wydany w starannej oprawie graficznej i niewielkim formacie może być obecny na stałe w torebce lub kieszeni.

W parafii pw. Narodzenia Pańskiego w Częstochowie od lutego w każdą pierwszą niedzielę miesiąca jest odprawiana Msza św. w intencji mieszkańców jednej z ulic na terenie parafii. Polecane są zarówno osobiste intencje tej grupy osób, jak i intencja umacniania parafialnej wspólnoty. Od 25 marca raz w miesiącu w kościele będzie odmawiana Litania do Dzieciątka Jezus, które patronuje parafii, natomiast w trzeci piątek miesiąca będzie nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia, bowiem w tym kościele znajdują się relikwie i obraz św. Faustyny.

Reklama

W parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie w kwietniu rozpoczną się comiesięczne Msze św. w intencji uzdrowienia duchowego i fizycznego dla osób potrzebujących uleczenia. Data Mszy św. została wybrana nieprzypadkowo - 22 dnia każdego miesiąca wiąże się z liturgicznym wspomnieniem bł. Jana Pawła II. Wszystkie wspólnoty modlitewne działające w parafii w każdą środę uczestniczą w nowennie do Matki Bożej. Poszczególne wspólnoty i bractwa podejmują specjalne intencje modlitewne tych nowenn. Dla przykładu Pomocnicy Maryi Matki Kościoła wspierają modlitwą osoby słabsze w wierze w odnajdywaniu drogi do Boga. Apostolstwo Rodziny Saletyńskiej modli się o nawrócenie grzeszników, Bractwo św. Antoniego o nawrócenie osób, które obrażają Pana Boga grzechami języka. Również inne wspólnoty: Żywy Różaniec, Akcja Katolicka, Rycerstwo Niepokalanej przyjęły specjalne intencje związane z Rokiem Wiary. W parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Myszkowie w pierwsze czwartki miesiąca trwa dwugodzinna Adoracja Najświęteszego Sakramentu w intencji uzdrowienia ciała i duszy oraz o powołania kapłańskie. W trzecim piątek miesiąca odprawiane jest nabożeństwo do Jezusa Miłosierengo, a każdego 16. od godz. 20 do 21.37 trwa Adoracja i modlitwa o kanonizację Jana Pawła II. Co miesiąc w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zawierciu odbywają sie adoracje pn. „Wieczory uwielbienia”. Uczestniczą w nich grupy parafialne z całego rejonu.

Wiara rodzi się ze słuchania

W ślad za inicjatywami modlitewnymi idą działania ewangelizacyjne, mające na celu to, by Słowo Boże miało większy udział w naszym życiu. W parafii pw. św. Stanisława Kostki w Częstochowie trwa seminarium Odnowy Wiary. Co tydzień wierni, którzy chcą w nim uczestniczyć, otrzymują teksty rozważań na każdy dzień. Są to fragmenty Ewangelii oraz Katechizmu Kościoła Katolickiego. W pierwszą niedzielę miesiąca głoszone są katechezy o tematyce związanej z Rokiem Wiary, w ostatną niedziele miesiąca, po wieczornej Mszy św., odbywają się spotkania dyskusyjne.

Reklama

„Spotkania nad Ewangelią” rozpoczynają się w parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Kodrębie. Począwszy od marca będą się one odbywać w pierwszy piątek miesiąca. Temat spotkania inauguracyjnego - „Służba wielkiej misji” dotyczy fragmentu Ewangelii według św. Marka: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię”. Temat drugiego spotkania brzmi: „Wielka ewangelizacja w małym środowisku”. Rozważane będą słowa z fragmentu Ewangelii wg. św. Łukasza: „Wracaj do swego domu i opowiedz, ile to dobrego uczynił ci Bóg”.

Rok Wiary znajdzie swój wyraz także podczas rekolekcji wielkopostnych. Temat ten był podejmowany już w czasie rekolekcje adwentowych, teraz będzie pogłębiany. Np. w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie rekolekcje adwentowe poświęcone były tematowi: „Wiara, która daje zbawienia”. Mottem rekolekcji wielkopostnych będą słowa: „Wiara daje bogactwo ducha”. Nauki głoszone w czasie kolejnych dni będą podejmować następujące zagadnienia: „Bóg uczyni Cię bogatym”, „Sakramenty moim bogactwem w Roku Wiary”, „Czysta dusza moim bogactwem” oraz „Modlitwa bogactwem ducha”.

Budowa wspólnoty

W wielu parafiach inicjatywy Roku Wiary są skierowane na umocnienie wspólnot. Jest to np. więź z osobami chorymi, odwiedzanie ich w domach i szpitalach.

W parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Myszkowie rozwija się pomoc charytatywna dla mieszkańców parafii. Dwukrotnie wzrosła liczba dzieci objętych pomocą w ramach wspólpracy z holenderska organizacją „Haart voor Polen” z Valkenswaard. Udzielana jest pomoc rodzinom dotkniętym bezrobociem.

Szereg ciekawych inicjatyw podjął w ramach Roku Wiary Zespół ds. Nowej Ewangelizacji rejonu zawierciańskiego. Na placu bł. Jana Pawła II w Zawierciu zorganizowano „Kolędowanie przy fontannie”, jasełka i pokaz ognia. Ciekawe formy ewangelizacji to „Szkoła Pantomimy” odbywająca się raz w miesiącu w auli parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zawierciu oraz zrealizowane, również w tej parafii, przedstawienie pt. „Boski diament”. Zespół realizuje - wspólnie z MOK w Zawierciu - akcję profilaktyczną „Znajdź pomysł na siebie”. 14 lutego grupa ewangelizatorów dostarczała mieszkańcom „Listy miłosne Pana Boga do człowieka”. W maju na placu bł. Jana Pawła II w Zawierciu odbędzie się koncert z nabożeństwem majowym i występem Teatru „Zwierciadło” z Łodzi. 9 czerwca planowany jest koncert ewangelizacyjny na boisku OSiR w Zawierciu.

Nasz obecny sondaż o inicjatywach na Rok Wiary traktujemy jako wstępny. Chętnie napiszemy o kolejnych pomysłach.

2013-02-20 12:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpusty na Rok Wiary

Rok Wiary jest dla chrześcijan czasem szczególnej łaski. Rok ten ma przyczynić się „do nawrócenia na nowo do Pana Jezusa i odkrycia wiary, aby wszyscy członkowie Kościoła stali się wiarygodnymi i radosnymi świadkami zmartwychwstałego Pana w dzisiejszym świecie” (Nota Kongregacji Nauki Wiary z 6 stycznia 2012 r.). Aby umożliwić wiernym jak najobfitsze korzystanie z daru Miłosierdzia Bożego, Penitencjaria Apostolska dekretem z 14 września 2012 r. ogłosiła warunki uzyskiwania odpustów w Roku Wiary. 17 października Dekret w sprawie odpustów w Roku Wiary archidiecezji lubelskiej podpisał abp Stanisław Budzik i wicekanclerz ks. Krzysztof Podstawka.

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

2024-05-04 17:05

Archiwum ks. Wojciecha Węgrzyniaka

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

Ks. Węgrzyniak wskazuje na „wzajemność" jako słowo klucz do zrozumienia Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej. Podkreśla, że wydaje się ono ważniejsze niż „miłość" dla właściwego zrozumienia fragmentu Ewangelii św. Jana z tej niedzieli. „W piekle ludzie również są kochani przez Pana Boga, ale jeżeli cierpią, to dlatego, że tej miłości nie odwzajemniają” - zaznacza biblista.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję