Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 4/2013, str. 6

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Pawełki” na Jasnej Górze

Nowenna ku czci Patriarchy Zakonu Paulinów

W dniach 12-20 stycznia na Jasnej Górze trwała nowenna ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Nabożeństwo popularnie zwane „Pawełkami” jest odprawiane we wszystkich klasztorach paulińskich w styczniu. Ojcowie i bracia czczą w ten sposób patriarchę swojego Zakonu - św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Codziennie przez dziewięć dni paulini gromadzili się w odświętnie udekorowanej i oświetlonej kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Podczas nabożeństw śpiewali hymny opowiadające o prześladowaniu chrześcijan w czasie panowania rzymskich cesarzy Decjusza i Waleriana i o życiu św. Pawła na pustyni tebaidzkiej w Egipcie. W tym roku kazania nowennowe głosili: o. Michał Bortnik, o. Tomasz Góralczyk, o. Michał Legan, o. Marcin Ciechanowski, o. Tomasz Tlałka, o. Mirosław Górkiewicz, o. Marcin Minczyński i o. Albert Szustak. Była również możliwość ucałowania relikwi św. Pawła.

Jasnogórskie „Pawełki” gromadzą co roku wielu wiernych, wśród nich młode małżeństwa z dziećmi. Św. Paweł - Pustelnik z Egiptu, żyjący na przełomie III i IV wieku, czczony jest bowiem także jako patron i opiekun matek spodziewających się potomstwa lub pragnących je mieć oraz jako patron dzieci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystość wewnętrzna św. Pawła I Pustelnika

Przychodzimy prosić o świętość

W uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika, obchodzoną 15 stycznia we wszystkich klasztorach paulińskich, jasnogórscy ojcowie i bracia paulini zgromadzili się w Kaplicy Matki Bożej na porannej Eucharystii. „Przychodzimy prosić o świętość” - powiedział na wstępie Liturgii główny celebrans o. Zachariasz Jabłoński, definitor generalny Zakonu Paulinów. W kazaniu, odwołując się do wciąż ważnych drogowskazów życia konsekrowanego - dokumentów Soboru Watykańskiego II i nauczania papieża Jana Pawła II, przypomniał o paulińskim ustawicznym zmaganiu się, o trwającej walce z „rządcami mocy ciemności”. Przypomniał słowa przełożonego generalnego Zakonu Paulinów o. Izydora Matuszewskiego zawarte w okolicznościowym liście, wystosowanym na tegoroczną uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika: „Niech św. Paweł Pustelnik, który oręduje za nami u Ojca w niebie, wyprosi nam wiarę pokorną i dojrzałą, żarliwą i radosną, wiarę połączoną z uczynkami i wypływającą z ofiarnej miłości”.

Reklama

Podczas Mszy św. wspólnotowej kilkudziesięciu obecnych w Kaplicy paulinów ponowiło - jak co roku - swoją osobistą profesję zakonną.

Święto Królowej Pustelników

W dniu Matki i Opiekunki Zakonu Paulinów

Święto Matki Bożej Królowej Pustelników, obchodzone 16 stycznia, to szczególny dzień dla paulińskiego Zakonu. Ojcowie i bracia paulini odnawiają w tym dniu Akt Zawierzenia Matce Bożej. Tegorocznej wspólnotowej Eucharystii, sprawowanej rano w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, przewodniczył bp Edward Janiak, który w homilii mówił: - Dziękujemy za siły, których za przyczyną Matki Najświętszej doświadcza każdy, kto się tylko do Niej zwróci, i za to, co się dla naszej Ojczyzny dzieje, tutaj pod Jej osłoną. Przeciwności były od początku, i pewnie będą, ale Pan Bóg przeprowadza swój zamiar i dlatego z wielką pokorą, dziękując Panu Bogu, prosimy o siłę, żeby wytrwać, żeby Go nie zawieść. Niech Ona, która jest wzorem dla nas, dopomaga. Bp Janiak wyznał, że nie wyobraża sobie, czym byłaby Ojczyzna bez Jasnej Góry.

Koncert kolęd Zespołu Pieśni i Tańca „Częstochowa”

Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa” kolędował 17 stycznia w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. Pomysł kolędowania w jasnogórskim sanktuarium zrodził się w zeszłym roku, wówczas Zespół Pieśni i Tańca zaśpiewał po raz pierwszy przed Cudownym Obrazem. - Dzieci bardzo chętnie przyszły na Jasną Górę śpiewać dla Matki Bożej - wyznaje Teresa Turek, która zajmuje się przygotowaniem wokalnym zespołu. - To jest Zespół Pieśni i Tańca, głównie tańczymy, ale od zeszłego roku śpiewamy też kolędy. Dla dzieci i młodzieży jest to wielka radość, więc z wielką chęcią i przyjemnością skorzystaliśmy z możliwości śpiewania na Jasnej Górze.

Reklama

Koncert odbył się wieczorem przed Apelem Jasnogórskim. Zgromadzonych powitał o. dr Nikodem Kilnar, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych przy Konferencji Episkopatu Polski. - Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa” jest zjawiskiem wyjątkowym w życiu kulturalnym miasta, którego nazwę nosi, i któremu od 1978 r. niezmiennie przysparza sympatyków. Wielu z nich poznało Zespół jako gospodarza przeglądu zespołów folklorystycznych, organizowanego corocznie w ramach Dni Europejskiej Kultury Ludowej. Na tle wielu grup folklorystycznych z Polski i Europy „Częstochowa” prezentuje programy w pełni dojrzałe, mające nie tylko wysokie walory artystyczne, ale także porywające publiczność barwnością, dynamiką i rozmachem - powiedział o. Kilnar.

Po koncercie chórzyści pozostali na Apelu Jasnogórskim, podczas którego rozważanie poprowadził o. Szymon Stefanowicz.

Kierownikiem Zespołu jest Danuta Morawska, kierownikiem artystycznym i choreografem Jarosław Świątek, za przygotowanie wokalne odpowiada Teresa Turek.

Zapowiedzi

28-31stycznia - Sympozjum Rekolekcjonistów, Ojców Duchownych Seminariów i Spowiedników Kapłańskich

2 lutego - Pielgrzymka Parlamentarzystów

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2013-01-21 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Miłość za miłość. Lublin w 10 rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-29 03:44

Tomasz Urawski

Lublin miał szczególny powód do świętowania kanonizacji św. Jana Pawła II. Przez 24 lata był on naszym profesorem i wiele razy podkreślał związki z Lublinem – mówi kapucyn o. Andrzej Derdziuk, profesor teologii moralnej KUL, kierownik Katedry Bioetyki Teologicznej KUL. 27 kwietnia 2014 r., na uroczystość kanonizacji Jana Pawła II z Lublina do Rzymu udała się specjalna pielgrzymka z władzami KUL. - Na frontonie naszego uniwersytetu zawisł olbrzymi baner z wyrażeniem radości, że nasz profesor jest świętym. Były także nabożeństwa w lubelskich kościołach, sympozja i zbieranie publikacji na temat Jana Pawła II – wspomina.

CZYTAJ DALEJ

Nieprzechodni puchar

2024-04-29 23:36

Kacper Jeż/ LSO DT

    W Brzesku odbyły się XVII Mistrzostwa Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Tarnowskiej w Piłce Nożnej Halowej.

    W rozgrywkach wzięło udział 46 drużyn z całej diecezji. Łącznie na trzech brzeskich halach zagrało ponad 300 ministrantów i lektorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję