Reklama

„Zdobycie całego świata dla Chrystusa przez Niepokalaną” to cel zawsze aktualny

Niedziela podlaska 51/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katarzyna Szkarpetowska: - O. Piotrze, jak to się stało, że został Ojciec franciszkaninem? Jaka była droga Ojca do kapłaństwa?

Reklama

O. Piotr Maria Lenart: - Jak zostałem kapłanem? Kiedy zrodziło się moje powołanie? Na próżno jest szukać takiego momentu. Ono jest darem, który człowiek odkrywa w trakcie swojego życia. Dlaczego zostałem kapłanem, dowiedziałem się dopiero w dniu święceń kapłańskich. Po uroczystościach podeszła do mnie mama i powiedziała: „Kiedy się urodziłeś, płakałeś cały siny z bólu. Miałeś przepuklinę. Wtedy oddałam cię Panu Bogu w słowach: Panie Boże, jego życie należy do Ciebie”.
Dlaczego zostałem franciszkaninem? Teraz wiem, ale w czasie podejmowania decyzji o wstąpieniu do zakonu byłem przekonany, że nie chcę być księdzem. A jednak na pytanie, czy chcę zostać kapłanem, czy bratem zakonnym, odpowiedziałem, że chcę pójść do seminarium. Po złożeniu ślubów wieczystych dowiedziałem się od cioci, że ona, będąc w Asyżu, modliła się przy grobie św. Franciszka, prosząc, by ktoś z rodziny został franciszkaninem. Wygląda na to, że jej modlitwa została wysłuchana. Mówię o tym, ponieważ wtedy dotarło do mnie, że Pan Bóg przyjmuje „ofiarowanie” i modlitwy dotyczące konkretnych osób. Znam wiele osób, które w podobny sposób zostały „poświęcone” Bogu...
Jeszcze w nowicjacie poznałem Rycerstwo Niepokalanej i jego szczególny charakter, którym jest całkowite, bezgraniczne oddanie się Maryi. Dla mnie to było takie oczywiste: skoro mamy naśladować Jezusa Chrystusa na wzór św. Franciszka, a Franciszkiem XX wieku został nazwany św. Maksymilian, zatem najlepszą drogą realizacji franciszkańskiego powołania jest podjęcie drogi maksymilianowej poprzez całkowite oddanie się Niepokalanej.
To zaangażowanie się w rycerską służbę spowodowało, że będąc na II lub III roku studiów w seminarium, prowadziłem turnus MI dla dzieci w Kajetanowie k. Kielc. Na Mszę św. chodziliśmy do kościoła w Wiśniówce, do którego w okresie wakacyjnym dojeżdżali kapłani z domu księży emerytów. Któregoś dnia tłumaczyłem dzieciom, czym jest Msza św. i jak ważna jest rola kapłana, który sprowadza Jezusa na ołtarz. Następnie poszliśmy do kościoła i tam oczekiwaliśmy na przybycie księdza. Nie doczekaliśmy się. Poprowadziłem Liturgię Słowa i po Ewangelii powiedziałem dzieciom: „Widzicie, dziś nie miał nam kto sprowadzić Jezusa na ołtarz... Módlmy się, by nigdy nie zabrakło kapłanów w naszej Ojczyźnie i na całym świecie”.
W tym czasie w wielu miejscach, gdzie były prowadzone letnie turnusy rekolekcyjne MI, brakowało kapłanów. Wtedy powiedziałem: „Będę kapłanem dla Rycerstwa”. Pragnąłem, aby Rycerstwo nie miało więcej problemów ze znalezieniem kapłana, który bez obaw mógłby poprowadzić rekolekcje w duchu MI.

- W tym roku mija 800 lat od zatwierdzenia reguły franciszkańskiej. Jakie są Ojca refleksje w związku z tą rocznicą?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Chyba tylko jedna refleksja: jak wiele jest serc tęskniących za prawdziwym franciszkańskim życiem, życiem ideałem, wskazanym przez św. Franciszka, którym jest sam Jezus Chrystus i Jego Ewangelia!

- Jaka jest historia „Rycerza Niepokalanej” - miesięcznika, którego jest Ojciec redaktorem naczelnym? Jakie tematy poruszane są na łamach pisma i dla ludzi w jakim wieku jest ono przeznaczone?

Reklama

- „Rycerz Niepokalanej” jest specyficznym pismem, ponieważ założył je św. Maksymilian Maria Kolbe jako czasopismo Rycerstwa Niepokalanej. Celem Rycerstwa jest „zdobycie całego świata dla Chrystusa przez Niepokalaną”. Jest to cel zawsze aktualny, stąd też „Rycerz Niepokalanej” miał, zgodnie z założeniami św. Maksymiliana, trafić do wszystkich, do każdego domu, do każdej rodziny. Miał być najtańszy, najprostszy, ukazujący miłość i potęgę Niepokalanej. W ten sposób, aby jak najwięcej dusz, oddając się Niepokalanej jako Jej „rzecz i własność”, przybliżyło się do Najsłodszego Serca Jezusowego. „Rycerz” miał „urabiać sumienia”, czyli wychowywać. Dlatego nie był i nie jest czasopismem naukowym. Jego cechą charakterystyczną jest to, że w prostych słowach pobudza do ufności Bogu, do tego, że On jest i czuwa nad nami, zgodnie z tym, co mówił św. Maksymilian: „Nic nie dzieje się bez woli Bożej, woli Niepokalanej. Nic też dobrego czy złego nie może się nam przydarzyć, jeśli On do tego nie dopuści, a jeżeli dopuszcza, to tylko i wyłącznie dla jak największej chwały i dla naszego dobra”.
Św. Maksymilian nie wyznaczył specyficznej linii tematycznej, dlatego też na łamach „Rycerza” są zamieszczane artykuły z różnych dziedzin życia. Mają one na celu ukazać wszechmoc i potęgę Boga oraz przybliżać do Niego.
„Rycerz” jako czasopismo był zawsze sztandarowym środkiem w zdobyciu całego świata dla Boga. Właścicielką „Rycerza” jest sama Matka Boża. Charakter pisma to zachęta do podjęcia drogi maryjnej, do zaufania Bogu na wzór Maryi. Z listów, jakie docierają do redakcji, wynika, że najcenniejsze w „Rycerzu” są podziękowania za łaski, które Matka Boża udzieliła ludziom. Co miesiąc przychodzi ich kilkaset. Wybrane podziękowania, które zamieszczamy, są taką perełką w „Rycerzu”.

- Co daje Ojcu posługa w „Rycerzu” i jak wygląda zwyczajny dzień pracy w redakcji?

- Na szczęście jest więcej tych dni niezwyczajnych. W tej szarej codzienności sprawdzają się wierność i wytrwałość powołaniu. To już przeszło 8 lat „siedzę” na „stołku” redaktorskim i każdy dzień jest dla mnie cudem - darem Niepokalanej wyproszonym od Pana Boga, kolejną szansą daną mi, bym się nawrócił i żył. Codzienność to 7-8 godzin spędzonych przed komputerem lub nad papierami, obrazkami różnych treści i wydobywanie z tego wszystkiego w konsultacji z całym zespołem kształtu kolejnych numerów „Rycerza”, a później niejednokrotnie zachwyt - radość z każdego dokonanego dzieła na chwałę Bożą, pod kierunkiem i opieką Niepokalanej. Świadomość, że tak naprawdę redaktorem naczelnym jest Niepokalana, pozwala mi zachować całkowity dystans do tego, co robię i jak robię, bo to przecież wszystko Jej sprawa, Jej całą tę pracę oddałem i nieustannie oddaję.

- Kim jest dla Ojca Niepokalana? Co dla Ojca osobiście znaczy być Jej rycerzem?

Reklama

- Już podczas nowicjatu Maryja dokonała w moim życiu rzeczy niewiarygodnej - choć o tym zdałem sobie sprawę dopiero parę lat później. Uwolniła mnie od jednego kompleksu i lęku, a mianowicie od lęku wypowiadania się na forum publicznym. Wcześniej bałem się powiedzieć cokolwiek publicznie. W nowicjacie, po tym jak oddałem się Maryi na własność, zacząłem z kilkoma współbraćmi-nowicjuszami głosić konferencje maryjne do nowicjuszy i wychowawców. Gdzieś zniknął strach.
Potem 6 lat studiów w seminarium w Krakowie. Tutaj, choć każdy mówił, że to jest niemożliwe, powstała grupa młodzieżowa Rycerstwa Niepokalanej. W seminarium prowadziliśmy grupę dziecięco-młodzieżową pod Krakowem. Organizowaliśmy rekolekcje rycerskie dla dzieci i młodzieży w przeróżnych miejscach. W seminarium wzięło też swój początek pismo dla młodzieży rycerskiej „Czekam...”, obecnie wychodzące w Niepokalanowie pod nazwą „Rycerz Młodych”. To wszystko jest cudem Niepokalanej. Bo tego wszystkiego podejmowałem się tylko i wyłącznie ze względu na Maryję.
Czy to były jakieś efektywne sukcesy? Nie, absolutnie nie! W tym wszystkim towarzyszyły mi nieustannie gorycz porażki, poczucie, że wszystko psuję i nie robię tak, jak trzeba. Ciągle czułem, że Maryja jest ze mnie niezadowolona, że się musi za mnie wstydzić. Zniechęcenie i chęć ucieczki od tego wszystkiego, od tego całego Rycerstwa, nieustannie mi towarzyszyły. To za ciężkie, to ponad moje siły, to szaleństwo, to bez sensu. Ileż razy ta walka była we mnie. Ale Ona zawsze zwyciężała, była mocniejsza od moich słabości, od moich nieumiejętności, ułomności...
I ostatni cud, który przeżywam do tej pory. Jestem redaktorem „Rycerza Niepokalanej”. Ja, który z językiem polskim miałem same trudności, który nie umiałem się wysławiać, który do tej pory nie umiem gramatyki - redaguję największy miesięcznik w Polsce! I to już 8. rok! Dlaczego? Bo Maryja, patrząc przez oczy Opatrzności Bożej, dla której nic nie jest tajne, nie znalazła wśród ludzi nikogo nikczemniejszego, niedołężniejszego i bardziej grzesznego ode mnie, żeby ludzie poznali, że wszelka siła i dobro od Boga pochodzą, a nie od człowieka.

- Jakich środków duchowych potrzebuje rycerz, by przez Niepokalaną zdobywać świat dla Chrystusa?

- Potrzeba zawierzenia Niepokalanej - całkowitego, do końca: bezgranicznego, bezwarunkowego, jako rzecz, narzędzie i własność, by zdobyć cały świat dla Chrystusa, który zapewne dokona tego przez Niepokalaną...

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Niedziela łódzka 1/2004

W tak zwanej „starej liturgii”, przed Soborem Watykańskim II, kapłan sprawujący Eucharystię wraz z wiernymi, po zakończeniu celebracji odmawiał modlitwę do Matki Bożej i św. Michała Archanioła. Słowa tej ostatniej ułożył papież Leon XIII, a wiązało się to z pewną niezwykłą wizją, w której sam uczestniczył. Opisana ona została w krótkich słowach przez przegląd Ephemerides Liturgicae z 1955 r. (str. 58-59). O. Domenico Pechenino pisze: „Pewnego poranka (13 października 1884 r.) wielki papież Leon XIII zakończył Mszę św. i uczestniczył w innej, odprawiając dziękczynienie, jak to zawsze miał zwyczaj czynić. W pewnej chwili zauważono, że energicznie podniósł głowę, a następnie utkwił swój wzrok w czymś, co się unosiło nad głową kapłana odprawiającego Mszę św. Wpatrywał się niewzruszenie, bez mrugnięcia okiem, ale z uczuciem przerażenia i zdziwienia, mieniąc się na twarzy. Coś dziwnego, coś nadzwyczajnego działo się z nim. Wreszcie, jakby przychodząc do siebie, dał lekkim, ale energicznym uderzeniem dłoni znak, wstał i udał się do swego prywatnego gabinetu. Na pytanie zadane przyciszonym głosem: «Czy Ojciec święty nie czuje się dobrze? Może czegoś potrzebuje?» - odpowiedział: «Nic, nic». Po upływie pół godziny kazał przywołać Sekretarza Kongregacji Rytów, dał zapisany arkusz papieru, polecił wydrukować go i rozesłać do wszystkich w świecie biskupów, ordynariuszy diecezji”. (Cytat za Amorth G. Wyznania egzorcysty, Częstochowa 1997, s. 36). Tekst zawierał modlitwę do św. Michała Archanioła, która brzmi: „Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwościom Złego Ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy. A Ty, wodzu niebieskich zastępów, Szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen”. Gdy go zapytano, co się zdarzyło w czasie dziękczynienia po Mszy św., Papież odrzekł, że w chwili, gdy zamierzał zakończyć modlitwę, usłyszał dwa głosy: jeden łagodny, drugi szorstki i twardy. I usłyszał taką oto rozmowę: Szorstki głos Szatana: „Mogę zniszczyć Twój Kościół!” Łagodny głos: „Możesz? Uczyń więc to”. Szatan: „Do tego potrzeba mi więcej czasu i władzy”. Pan: „Ile czasu? Ile władzy?” Szatan: „Od 75 do 100 lat i większą władzę nad tymi, którzy mi służą”. Pan: „Masz czas, będziesz miał władzę. Rób z tym, co zechcesz”. (Cytat za Szatan w życiu Ojca Pio, Tarsicio z Cevinara, Łódź 2003, s. 8). Kościół jest świadomy, że walka duchowa dobra ze złem toczy się nieprzerwanie od chwili upadku pierwszego człowieka, choć przybiera różne formy na przestrzeni wieków. Dziś także chrześcijanin nie jest wolny od ataków Złego, który chce go oderwać od Chrystusa i zwieść ku potępieniu. Święty Ignacy z Loyoli wyróżnia dwa obozy: jeden „Pod sztandarami Chrystusa”, drugi „Pod sztandarami Szatana”. Każdy człowiek, musi opowiedzieć się po którejś ze stron. Wielu jednak poddając się wpływom agnostycyzmu czy obojętności religijnej, odsuwa od siebie ową decyzję, sądząc, że w życiu i po śmierci „jakoś to będzie”. Ewangelia nie dopuszcza postawy „rozdwojonego serca”. Można służyć albo Bogu albo Szatanowi. Czy jednak ludzie uznają fakt istnienia osobowego zła - Szatana? Kongregacja Nauki i Wiary wydała dokument opublikowany w L’Osservatore Romano (26 czerwca1975 r.) - Wiara chrześcijańska i demonologia, w którym min. stwierdza, że określenia „Szatana i Diabła” nie są „tylko personifikacjami mitycznymi i funkcyjnymi, których znaczenie ograniczałoby się jedynie do podkreślenia w dramatyczny sposób wpływu zła i grzechu na ludzkość. (…)”. Tego rodzaju poglądy, rozpowszechniane przez niektóre czasopisma i inne ośrodki propagandy mającej na celu kreowanie stylu życia tak, jakby Boga nie było i Szatan nic nie mógł zmącić i zniszczyć, muszą wywoływać zamęt w sercach i umysłach ludzkich. Jezus mówił o istnieniu upadłego anioła, nazywanego przeciwnikiem ludzi (por. 1P 5, 8), zabójcą od początku (por. Ap 12, 9. 17). Jest kłamcą i ojcem kłamstwa (por. J 8, 44); przybiera postać anioła światłości (por. 2 Kor 11, 14). Jest także nazywany „władcą tego świata”, który pozostaje we władaniu Złego (por. 1 J 5, 19). Nienawidzi on światła Prawdy Ewangelii, Chrystusowego Kościoła, wierzących, zdążających ku świętości i wszystkiego, co wiąże się z Chrystusem i Jego Kościołem. Jego działanie jest podstępne i zakryte. Metody, jakimi się posługuje, to: kłamstwo, manipulacje, pokusy do grzechu, nieposłuszeństwo nauczaniu Chrystusowego Kościoła w sprawach wiary i moralności; różnego rodzaju zniewolenia przez nałogi, złe przywiązania i grzeszne nawyki. Działa także przez uprawianie i korzystanie z okultyzmu, wróżbiarstwa, magii. Najbardziej zaś spektakularną formą jego wpływu na człowieka jest opętanie (zupełne bądź częściowe), które paraliżuje wolę człowieka, mąci umysł i sumienie, i wydaje człowieka na łup najniższych skłonności deprawujących osobę ludzką. Jak walczyć z Szatanem? Jezus spotykał na swej drodze Szatana i inne jego złe duchy; rozgramiał je, gdyż był od nich potężniejszy. On Złemu nakazywał: „Iść precz”. Należy więc przylgnąć do Chrystusa całym sobą. Nie tylko przez racjonalne uznanie Jego istnienia i Bożej mocy, ale przez życie płynące z wiary, przez „chodzenie z Chrystusem” każdego dnia. Konieczne jest więc wzywanie Jezusa w chwilach dręczących pokus do złego. Znak krzyża i modlitwa przywołują moc Bożą w sytuacji, gdy człowiek jest w potrzebie czy trudnościach. Inne środki w duchowej walce ze złem, można sklasyfikować jako praktykę aktywnego życia chrześcijańskiego. Są nimi: Eucharystia i sakramenty, codzienna modlitwa oraz medytacyjne obcowanie ze Słowem Bożym, pogłębianie swojej wiary tak, aby była rozumiana, a także poznawanie prawd chrześcijańskich. Nie można pominąć służby bliźniemu - słowem, czynem i modlitwą. Skoro w Kościele idziemy ku zbawieniu, konieczne jest także uczestnictwo we wspólnocie chrześcijańskiej, gdyż - jak przypomina nam Jezus - gdzie dwaj albo trzej zebrani są w Imię Jego, tam On jest między nimi. W obliczu współczesnych zagrożeń dla wiary, moralności i duchowości chrześcijanina, gdy neguje się głos Kościoła w tych kwestiach, gdy ludzkość przygląda się rosnącej fali przemocy, terroryzmu, niesprawiedliwości społecznej, czyż chrześcijanie nie powinni na nowo z wiarą sięgnąć do „duchowego skarbca” Kościoła i mocą Chrystusa poskramiać wysiłki Złego? Szatan nadal walczy z Chrystusowym Kościołem. W tej walce potrzeba nam Chrystusowej mocy. Ona do nas przychodzi, wystarczy otworzyć się na nią w wierze.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIII, papież w latach 1878-1903, jeden z twórców katolickiej nauki społecznej

2025-05-08 21:05

[ TEMATY ]

Leon XIII

Papież Leon XIV

wikipedia.org

Gioacchino Pecci był Włochem, arcybiskupem Perugii i 20 lutego 1878 został wybrany papieżem. Przyjął imię Leona XIII. W 1891 r. ogłosił encyklikę "Rerum novarum", uznawaną za fundament współczesnej katolickiej nauki społecznej. Wybór imienia przez nowego papieża uznaje się za nawiązanie do pontyfikatu poprzedniego o tym imieniu i wskazówkę co do linii nowego pontyfikatu.

Leon XIII opisywany jest jako jeden z pierwszych nowoczesnych papieży, który był otwarty na zmiany na świecie i reagował na nie. Dużą uwagę poświęcał kwestiom społecznym, zyskując przydomek "papieża robotników".
CZYTAJ DALEJ

USA/ Trump: to wielki zaszczyt dla kraju, że mamy pierwszego amerykańskiego papieża

2025-05-08 19:53

[ TEMATY ]

Donald Trump

Papież Leon XIV

PAP/EPA/BONNIE CASH / POOL

To wielki zaszczyt dla naszego kraju, że mamy pierwszego amerykańskiego papieża - powiedział w czwartek prezydent USA Donald Trump, gratulując kardynałowi Robertowi Francisowi Prevostowi wyboru na głowę Kościoła katolickiego. Dodał, że nie może doczekać się spotkania z nowym papieżem.

"Gratulacje dla kardynała Roberta Francisa Prevosta, który właśnie został mianowany papieżem. To wielki zaszczyt zdać sobie sprawę z tego, że jest on pierwszym amerykańskim papieżem. Jakie to ekscytujące i jaki wielki zaszczyt dla naszego kraju. Nie mogę doczekać się spotkania z papieżem Leonem XIV. To będzie bardzo znaczący moment!" - napisał Trump na swoim portalu społecznościowym Truth Social. (PAP)
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję