Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m. in. ks. Tadeusz Zawierucha, dyrektor Domu Księży Emerytów oraz kapłani jubilaci. W uroczystościach wzięli udział m. in. siostry ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia pracujące w Domu Księży Emerytów.
Karol Porwich / Niedziela
– Kapłańskie powołanie zrodziło się w Sercu Jezusa. Dziękujemy dzisiaj Bogu za każdego kapłana, za wszystkie Msze św., sakramenty – powiedział ks. Tadeusz Zawierucha.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na początku Mszy św. abp Depo zacytował słowa św. Bonawentury: „Kimkolwiek jesteś biegnij do tego źródła życia i światła, jakim jest tajemnica Serca Jezusowego. Chciejmy wołać, Jezu, uczyń serca nasze według Serca Twego”.
Karol Porwich / Niedziela
Serce Boga
W homilii podkreślił, że uroczystość Serca Pana Jezusa zwraca naszą uwagę na tajemnicę miłości Bożej objawionej w Chrystusie. – Serce Jezusa jest najpełniejszym symbolem tej miłości. Zdumiewa nas to, że Bóg objawiając siebie poprzez swojego Syna ma ludzkie serce, ma ludzką twarz, ma ludzkie ręce – powiedział arcybiskup.
– Bóg objawia się Izraelowi nie tylko jako ten, Który jest, do Którego należy życie i obdarowanie istnieniem, ale jest Bogiem miłości. Pociąga nas do siebie na wzór ludzkich więzów, a były to więzy miłości. Bóg jest zawsze pośród swojego ludu i nie przychodzi, żeby zatracać, ale obdarzyć życiem i miłością – wyjaśnił słowa proroka Ozeasza.
Karol Porwich / Niedziela
Reklama
Wskazał, że św. Paweł uczy nas, że miłość Chrystusa przewyższa wszelka wiedzę. – Bóg nie tylko dał swojego Syna, ale pozwolił Go zabić, ukrzyżować na trzy długie godziny aż do śmierci na Golgocie – zaznaczył arcybiskup.
– Św. Paweł prosi, abyśmy w Nim zakorzenieni i ugruntowani, na Nim budowali nasze życie. – Zakorzenieni i ugruntowani w Nim, a nie według własnego projektu i własnego ludzkiego pragnienia – przypomniał.
Karol Porwich / Niedziela
Za św. Augustynem wskazał, że do tej tajemnicy wejście jest dla nas dostępne. „Wejście jest dostępne: Chrystus jest bramą. Otworzył się także dla ciebie, gdy Jego bok został otwarty włócznią. Pamiętaj, co wyszło z tego boku. Wybieraj więc, którędy chcesz wejść. Z otwartego włócznią boku Chrystusa, gdy wisiał na krzyżu i umierał, wypłynęła krew i woda. W wodzie jest twoje oczyszczenie, we krwi twoje zbawienie” – zacytował św. Augustyna.
Karol Porwich / Niedziela
Wierność do końca
– Trzeba nam zapamiętać tajemnicę Wieczernika, gdzie miłość Boga objawionego w Synu przekazała nam dwa źródła, Eucharystię i kapłaństwo – kontynuował abp Depo i dodał za św. Janem XXIII: „Dopóki życia starczy głosić, że Jezus Chrystus jest niezmiennie Jedynym Pośrednikiem miedzy Bogiem a ludźmi i że Jego ewangelia jest Dobrą Nowiną o zbawieniu każdego bez wyjątku człowieka, którą trzeba głosić z pokora i łagodnością, a jednocześnie ze świadomością własnej słabości”.
W imieniu jubilatów ks. prał. Tadeusz Klimowicz, w duchu wdzięczności za dar kapłaństwa wskazał na dwa słowa „Te Deum laudamus” i „Magnificat”. – Każdy kto kocha Boga, ludzi i Kościół i idzie za Chrystusem zawsze doświadczy tego, że jarzmo kapłańskie jest wspaniałe – powiedział ks. Klimowicz.
Karol Porwich / Niedziela
Jubileusz świętowali: ks. prał. Marian Jezierski, ks. prał. Jerzy Kowalski, ks. kan. Henryk Szydło (65-lecie); ks. prał. Tadeusz Klimowicz, ks. kan. Zygmunt Sroka (60-lecie) i ks. kan. Józef Bednarz (50-lecie).