Reklama

Aspekty

Jubileusz 20-lecia Bractwa św. Jakuba w Jakubowie

Ogólnopolskie stowarzyszenie Bractwo św. Jakuba Starszego Apostoła z siedzibą w Jakubowie świętuje 20-lecie działalności. Uroczystościom jubileuszowym z udziałem biskupów naszej diecezji przewodniczy bp Wiesław Lechowicz z Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

[ TEMATY ]

sanktuarium w Jakubowie

Bractwo św. Jakuba

Karolina Krasowska

Członkowie stowarzyszenia odtwarzają kult i szlaki św. Jakuba, służą pielgrzymom, troszczą się o kościoły św. Jakuba

Członkowie stowarzyszenia odtwarzają kult i szlaki św. Jakuba, służą pielgrzymom, troszczą się o kościoły św. Jakuba

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najpierw była Msza św., a po niej wspólna agapa. Tak członkowie ogólnopolskiego stowarzyszenia Bractwo św. Jakuba rozpoczęli obchody swojego jubileuszu istnienia. Na wspólne świętowanie przybyli członkowie stowarzyszenia m.in. z Ośna Lubuskiego, Brzeska, Piotrkowa Kujawskiego i Szczyrku. Są także przedstawiciele służb mundurowych i górników.

Bractwo od samego początku stawia sobie kilka celów, związanych z odtwarzaniem kultu św. Jakuba. - Pierwszym zadaniem naszego Bractwa jest odtwarzanie szlaków św. Jakuba, których w Polsce powstało już 7,5 tys. km. Drugie to troska o pielgrzymów, których jest coraz więcej, kroczących szlakami po Polsce. Trzecie to troska o kościoły i świątynie, stąd po trzech latach od utworzenia Bractwa, w 2007 r., tu w Jakubowie, powstało to pierwsze w Polsce sanktuarium św. Jakuba. Dzisiaj jest już ich siedem. Staramy się w tym roku także o pierwsze sanktuarium na Litwie w jednej z miejscowości koło Kłajpedy – mówi kustosz z Jakubowa ks. Stanisław Czerwiński. Podkreśla, że członkowie Bractwa już myślą o przygotowaniach do kolejnego Roku Jakubowego, który przypada w 2027 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram


 Zobacz takze: Zaczęło się w Jakubowie. 20 lat temu grupa czcicieli św. Jakuba powołała do życia ogólnopolskie stowarzyszenie Bractwo św. Jakuba Starszego Apostoła z siedzibą w Jakubowie

2024-06-06 13:39

Oceń: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To nasze zadanie

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 30/2022, str. I

[ TEMATY ]

Bractwo św. Jakuba

Karolina Krasowska

Kustosz sanktuarium ks. kan. Stanisław Czerwiński z członkami Bractwa św. Jakuba w Jakubowie

Kustosz sanktuarium ks. kan. Stanisław Czerwiński z członkami Bractwa św. Jakuba w Jakubowie

W Jakubowie odbędą się uroczystości odpustowe ku czci patrona parafii.

Tegoroczne uroczystości przypadają w trwającym w Kościele Jubileuszowym Roku Jakubowym, który decyzją Ojca Świętego Franciszka został przedłużony o rok. Główne uroczystości odpustowe w sanktuarium św. Jakuba Apostoła Starszego w Jakubowie zaplanowano na 24 lipca. Rozpoczną się one uroczystą sumą odpustową pod przewodnictwem biskupa seniora Pawła Sochy, który w czasie Eucharystii dokona poświęcenia figury Matki Bożej Fatimskiej. – Nazywamy ją Matką Bożą pielgrzymującą. Poświęcona figura będzie bowiem odwiedzać kościoły filialne w naszej parafii, oczywiście głównym miejscem będzie nasze sanktuarium. Biskup poświęci koronę Matki Bożej i różaniec, które nałoży na figurę. W ten sposób rozpocznie się pielgrzymowanie Maryi w parafii i mamy nadzieję, że przyniesie ono piękne duchowe owoce – mówi ks. kan. Stanisław Czerwiński, kustosz sanktuarium. Figurę ufundowali członkowie wspólnoty Żywego Różańca z całej parafii. Po odpustowej Mszy św. odbędzie się pierwsza procesja z figurą Matki Bożej i Najświętszym Sakramentem wokół sanktuarium. Figura przybywa do parafii w 40. rocznicę podpisania Aktu Europejskiego przez św. Jana Pawła II. – Figura jest wyraźnym znakiem Roku Jubileuszowego, ale też związku kultu Matki Bożej z kultem św. Jakuba, który jest wyrażony w objawieniach Maryi Apostołowi, które miały miejsce 1982 lata temu, w 40 r. n.e., w 7 roku życia Kościoła. Jeszcze za życia Maryja objawiła się św. Jakubowi w Saragossie. Niesiona na rękach aniołów zstąpiła z nieba na ziemię na kolumnie i powiedziała św. Jakubowi, że w tym miejscu ma zbudować kościół. Dlatego do dzisiejszego dnia jest czczona w Hiszpanii jako Madonna del Pilar, czyli Madonna na kolumnie. Dzisiaj my, którzy czcimy św. Jakuba, też mamy troszczyć się o świątynie. To nasze zadanie, które mamy spełniać dziś, kiedy widzimy, że w Europie kościoły są niszczone i zamieniane na sklepy, dyskoteki, i inne miejsca użytku publicznego. W tym kontekście to wołanie Matki Bożej do św. Jakuba nabiera dla nas szczególnego znaczenia – kończy ks. kan. Czerwiński.
CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

[ TEMATY ]

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Grażyna Kołek

Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa Kościół katolicki obchodzi w piątek po oktawie Bożego Ciała. Z inicjatywy papieskiej jest to także dzień modlitw o świętość kapłanów.

Już starożytni pisarze chrześcijańscy podkreślali, że z przebitego Serca Jezusa narodził się Kościół i sakramenty: chrzest z wody, która wypłynęła z przebitego boku Chrystusa oraz Eucharystia z Jezusowej krwi. Wszystkie teksty liturgiczne tej uroczystości zwracają uwagę przede wszystkim na Bożą miłość, której Serce Jezusa jest najpełniejszym symbolem.
CZYTAJ DALEJ

Czuwanie z „Bł. Prymasem Wyszyńskim w Domu Matki”

2025-06-27 17:06

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

bł. kard. Stefan Wyszyński

BPJG

O tym, w jaki sposób i w czym pomagać Maryi będzie m.in. mowa podczas dzisiejszego czuwania modlitewnego, jak co miesiąc, organizowanego przez członkinie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Czuwania odbywają się w intencji kanonizacji bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego, Kościoła, Polski, o upragniony pokój na świecie. W modlitwę włączą się uczestniczki dni skupienia organizowanych przez Instytut oraz wierni parafii św. Judy Tadeusza w Krakowie – Czyżynach.

Apel Jasnogórski o 21. 00 rozpocznie czuwanie. W jego ramach Anna Rastawicka świadek życia bł. kard. Wyszyńskiego wygłosi konferencję o idei zapoczątkowanej właśnie przez Prymasa Tysiąclecia, jaką jest działalność ruchu duszpasterskiego nazwanego Pomocnikami Matki Kościoła. Ustanawiając go, prymas wezwał wszystkich ludzi dobrej woli do pomocy Kościołowi i Ojczyźnie przez Maryję. Inspiracją był zakończony właśnie Sobór Watykański II, w którym kard. Wyszyński uczestniczył, a który, jak się to określa, „obudził” świeckich, zapraszając ich do ściślejszego włączenia się w życie Kościoła i podjęcia za niego większej odpowiedzialności. W połączeniu z odnowionymi Jasnogórskimi Ślubami Narodu oraz Milenijnym Aktem Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości Maryi, powstała propozycja drogi do Boga przez Matkę Chrystusa i z Nią. Jak zaznaczał Prymas Wyszyński, to Bóg pierwszy zaufał Maryi. Idea ta jest kontynuowana do dziś. Podkreślał, że idea Pomocników jest czynnym włączeniem się poszczególnych ludzi w Milenijny Akt i przyjęciem osobistej odpowiedzialności za Kościół, według wskazań Soboru. Działalność Ruchu służy także wprowadzaniu w życie Ślubów Jasnogórskich, które wciąż dla Polaków są wielkim zadaniem i wyzwaniem oraz pogłębieniu maryjności. Pomocnicy Matki Kościoła nie są organizacją, stowarzyszeniem czy bractwem, ale ruchem duszpasterskim.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję