Reklama

Niedziela Rzeszowska

Święci w ilustracjach

Wystawa jest pokłosiem pleneru ilustratorów organizowanego od 40 lat przez Krasnobrodzki Dom Kultury. Każdy plener ma wiodący temat, w 2010 roku były to postacie świętych. Kuratorką projektu jest Grażyna Szpyra, a udział w nim wzięli wybitni ilustratorzy z całej Polski, w tym Janusza Stanny, Józef Wilkoń, Franciszek Maśluszczak, Maria Ekier, Mieczysław Wasilewski, Elżbieta Wasiuczyńska oraz jeden artysta z Rzeszowa, Stanisław Ożóg. Spojrzeli oni świeżym okiem na życiorysy świętych oraz ich tradycyjną ikonografię i stworzyli oryginalne wizerunki, jedne urocze i pełne humoru, inne bajkowe albo pełne poetyckiej zadumy. Zaprezentowali przy tym całą gamę technik rysunkowych, malarskich i graficznych oraz pełną fantazji różnorodność z jakiej słyną polscy ilustratorzy.

2024-05-31 11:03

Ks. Jakub Oczkowicz

Wernisaż wystawy 15 maja 2024 Muzeum Diecezjalne w Rzeszowie

Wernisaż wystawy 15 maja 2024 Muzeum Diecezjalne w Rzeszowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wernisaż, który odbył się 15 maja w Muzeum Diecezjalnym w Rzeszowie zgromadził jak zwykle liczną publiczność. Obecni byli m.in. prof. Adam Reich, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, senator Mieczysław Janowski, prof. Andrzej Głowacki z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Natalia Zachwieja z Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa. Wprowadzenie do wystawy wygłosił Stanisław Ożóg, którego dwie prace można podziwiać na ekspozycji (wizerunki śś. Cyryla i Metodego oraz św. Jacka). Swoją twórczością poetycką podzielił się z zebranymi Andrzej Szypuła z Wiśniowej.

Zaprezentowane prace wzbudziły w zwiedzających sporo wzruszeń, wywołały uśmiech na twarzy i sprawiły, że postaci świętych stałe się bliższe i bardziej ludzkie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykański dyplomata: prostytucja nigdy nie powinna być postrzegana jako "godna" praca

2024-06-25 11:40

[ TEMATY ]

Watykan

Karol Porwich/Niedziela

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych i Instytucji Specjalistycznych w Genewie podczas 56. regularnego spotkania Rady Praw Człowieka ONZ zdecydowanie potępił wykorzystywanie kobiet i dziewcząt poprzez prostytucję. „Prostytucja jest poważnym naruszeniem ludzkiej godności i podstawowych praw człowieka” - powiedział w arcybiskup Ettore Balestrero.

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej sprzeciwił się w szczególności trywializowaniu tego zjawiska jako tzw. „pracy seksualnej”. "Prostytucja nigdy nie powinna być postrzegana jako `godna` praca" - powiedział abp Balestrero, wyjaśniając stanowisko Kościoła. Jest to raczej nadużycie kosztem głównie kobiet i dziewcząt, które znajdują się w sytuacji ubóstwa i wielkiej bezbronności i wierzą, że nie mają innych możliwości. "Ci, którzy wykorzystują takie ofiary, tacy jak syndykaty przestępcze, handlarze ludźmi i inni, tragicznie traktują te kobiety jedynie jako niewyczerpane źródło nielegalnego i haniebnego zysku" - podkreślił abp Balestrero.

CZYTAJ DALEJ

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być wiernymi

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

pl.wikipedia.org

Rozważania do Ewangelii Łk 1, 57-66.80.

Poniedziałek, 24 czerwca. Uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie wolontariuszy przygotowujących pielgrzymkę dzieci w Leżajsku

2024-06-25 09:52

ks. Maciej Flader

Wolontariusze Pielgrzymek Dzieci Pierwszokomunijnych

Wolontariusze Pielgrzymek Dzieci Pierwszokomunijnych

Dwie pierwsze soboty czerwca stały się okazja do przeżywania pielgrzymki dzieci komunijnych, rocznicowych i członków Eucharystycznego Ruchu Młodych. W niedzielę, 23 czerwca 2024 r., w Leżajsku spotkali się wolontariusze i darczyńcy, dzięki którym udało się przygotować wydarzenie.

Tegoroczna Archidiecezjalna pielgrzymka dzieci komunijnych, rocznicowych i członków Eucharystycznego Ruchu Młodych odbywała się już po raz trzeci, w dwóch odsłonach: 1 czerwca przy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku i 8 czerwca przy Sanktuarium Matki Nowego Życia w Zagórzu. Każde z tych miejsc zgromadziło ok. 1 500 osób, które skorzystały z zaproszenia do modlitwy i dziękczynienia za dar Komunii Świętej i wspólnego spędzenia czasu przy zabawach na rodzinnych piknikach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję