Reklama

Dekanat Brodnica

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 49/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Edward Zielski w Brodnicy

Bp Edward Zielski - misjonarz z Brazylii - po raz kolejny przebywał w Brodnicy. Okazją do tej wizyty było pragnienie nawiedzenia grobów swoich bliskich. W uroczystość Wszystkich Świętych sprawował wspólnie z ks. prał. Bolesławem Lichnerowiczem, proboszczem parafii św. Katarzyny w Brodnicy, uroczystą Liturgię na cmentarzu parafialnym.
Przewodniczył także Mszy św. w brodnickiej farze 11 listopada z okazji Święta Niepodległości. Na Eucharystię przybyli również: Kapelan jednostki wojsk chemicznych, władze wojskowe z kompanią honorową oraz poczty sztandarowe wojska, kombatantów i harcerzy. Homilię wygłosił bp Zielski. Przytoczył w niej słowa wiersza C. K. Norwida: A Ciebie, Ciebie Polsko... Przywołał fakty z historii Ojczyzny, gdy była rozgrabiona przez trzech zaborców, kiedy był dramatyczny czas powstań, emigracji, ale jednocześnie kwitła twórczość naszych wieszczów i artystów patriotów. Pozbawiono nas państwowości, lecz nie zniszczono wiary w Boga i nadziei, że odzyskamy niepodległość. Liturgię Mszy św. uświetnił chór parafialny, młodzieżowy oraz orkiestra miejska. Pod pomnikiem "Poległym, zamordowanym, zesłanym, zaginionym w walce o niepodległość" złożono wiązanki kwiatów.

Maria Kulaszewska

84. rocznica odzyskania niepodległości

Uroczystości z okazji Święta Niepodległości w Dąbrowie Chełmińskiej rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny i żołnierzy wszystkich ugrupowań sprzed ponad 80 lat, uczestników II wojny światowej, a także ofiar prześladowań z okresu stalinowskiego. Mszę św. celebrował ks. Tadeusz Myszk z parafii Boluminek w koncelebrze z ks. Danielem Milewskim. Po Eucharystii wierni, prowadzeni przez poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz przez młodzież szkolną, władze gminy, delegacje różnych instytucji, przemaszerowali pod figurę Chrystusa Błogosławiącego. Jest to rekonstrukcja pomnika zburzonego przez hitlerowców we wrześniu 1939 r.
Honorową wartę pełnili strażacy i poczty sztandarowe. Odśpiewano Hymn i Rotę, pod figurą złożono wiązanki kwiatów. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik pomordowanych, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Jan Wielgosz, prezes Zarządu koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Święto było także okazją zorganizowania dorocznego spotkania kombatantów, na które wielu oczekiwało z niecierpliwością, by spotkać się z rówieśnikami i wspominać minione czasy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Aleksander Fałczyk, były żołnierz AK radomsko-kieleckiego korpusu "Jodła"

Uroczystości religijno-patriotyczne

Uczczenie 84. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości corocznym zwyczajem rozpoczęto Mszą św. w kolegiacie grudziądzkiej. Modlono się w intencji Ojczyzny z udziałem wojska, pocztów sztandarowych, organizacji kombatanckich i harcerzy. Świątynia była wypełniona po brzegi wiernymi wszystkich parafii dwóch dekanatów grudziądzkich. Głównym celebransem Eucharystii był ks. inf. Tadeusz Nowicki, w asyście: ks. Szczepana Madonia - kapelana WP i ks. Marka Borzyszkowskiego - dyrektora Grudziądzkiego Centrum Caritas. Ksiądz Infułat w homilii wiele miejsca poświęcił wielomilionowym ofiarom wojen, którym należy się pamięć rodaków za ich cierpienie i utratę życia w obronie Ojczyzny. Kaznodzieja zaakcentował także wielką potrzebę edukacji młodego pokolenia, które często darzy zbyt małym szacunkiem wartości narodowe. Jest to nie tylko rola domu rodzinnego, ale całego systemu edukacji na różnych płaszczyznach działania, w tym przede wszystkim medialnego.
W Mszy św. wzięli udział przedstawiciele samorządu i władz lokalnych, nabożeństwo uświetnił chór "Echo". Po Eucharystii tłumy grudziądzan zebrały się na Rynku Staromiejskim pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza, gdzie kontynuowano uroczystości.

Zenon Zaremba

"Wtedy oczy im się otworzyły i poznali Go" (Łk 24, 31)

19 października wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Toruńskiej zebrały się w kościele Ojców Redemptorystów na Święcie Jedności. Żyjemy i wzrastamy w jednym Kościele, jesteśmy jednym ludem. Należymy do jednego Boga. Tego dnia na nowo przekonałem się, jak bogaty jest Kościół, skoro w ramach tylko jednego ruchu, jakim jest Odnowa w Duchu Świętym, jest tyle wspólnot, a każda z nich wyróżnia się czymś innym spośród pozostałych. I właśnie dlatego możemy być dla siebie nawzajem darem, możemy ubogacać się, dzielić się problemami, radościami i osiągnięciami, służyć tym, co otrzymaliśmy od Pana Boga, możemy być dla siebie wsparciem.
Tego dnia rozważaliśmy fragment z Ewangelii św. Łukasza mówiący o uczniach z Emaus. Prowadził nas ks. Mirosław Cholewa, który głosił konferencje. Uczniowie Chrystusa doświadczyli rozczarowania, smutku - ale wszystko po to, aby w ich sercach tym pełniej objawiła się chwała Zmartwychwstałego. Jeżeli więc w naszych wspólnotach i w codziennoś-ci życia doświadczamy tego samego, możemy mieć nadzieję, że to wszystko służy ostatecznie naszemu wzrostowi i ma prowadzić do nawrócenia, do coraz większego zaufania Panu. Otrzymaliśmy tego dnia konkretne wezwanie, aby głosić Królestwo Jezusa, nie zatrzymywać radości, którą On daje dla siebie, ale nieść ją innym. Bóg przemienia serca. Uczniowie z Emaus właśnie takiej przemiany doświadczyli. Zmartwychwstały Jezus ma moc przemienić i nasze serca.

Reklama

Maciej Gwizda

W hołdzie pomordowanym na Barbarce

Barbarka - przed wojną miejsce wypoczynku i rekreacji mieszkańców Torunia i okolic, w którym kwitło życie towarzyskie - obecnie w świadomości torunian to przede wszystkim miejsce pamięci pomordowanych w 1939 r. księży, nauczycieli, harcerzy, inteligencji. W lasach Barbarki znajdują się groby, krzyże i tablice upamiętniające tragiczne wydarzenia. Składamy tam kwiaty, palimy znicze. Wspomnienia ożywają szczególnie w listopadzie i w dniach upamiętniających rocznice wydarzeń.
W Toruniu od pewnego czasu działa grupa osób, która pracuje nad przywróceniem Barbarce dawnego charakteru i świetności. Młodzież, która otrzymała tam stałe miejsce biwakowe, pomaga w uporządkowaniu zaniedbanego terenu. 28 października, dla uczczenia ofiar tragedii sprzed 63 lat, odbyła się uroczystość, która rozpoczęła się Mszą św. w kaplicy św. Barbary, celebrowaną przez księży z parafii św. Antoniego w Toruniu, z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, organizacji społecznych i młodzieżowych: I Oddziału Szwadronu Jazdy Pomorza Nadwiślańskiego w Toruniu, Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, hufców harcerskich Torunia, PCK, uczniów Zespołu Szkół nr 3 i 9, Kręgu Seniorów Wrzosy, policji oraz społeczeństwa Torunia i okolic. Uświetniły ją warty honorowe harcerzy i poczty sztandarowe. W homilii ks. Jacek Borkowski mówił o wolności wewnętrznej, której miarą jest nasza odpowiedzialność. Uroczystym Apelem Poległych i złożeniem kwiatów na cmentarzu przy kaplicy według ceremoniału wojskowego kierował emerytowany pułkownik Jan Bruź. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Bogdan Major, przewodniczący Rady Miasta Torunia, po czym delegacje złożyły kwiaty i zapalono znicze. Młodzież i dorośli wpisali się do "Złotej księgi Barbarki", a w rejonie Wzgórza Zygmunta I Starego i w pobliżu cudownego źródełka św. Barbary posadzili dęby upamiętniające 703. rocznicę powstania Barbarki.

Reklama

Jan Bruź

W szkole Miłosierdzia Bożego

Zapraszamy na kolejny wykład otwarty zorganizowany przez Wydział Teologiczny UMK w Toruniu 11 grudnia, o godz. 20.00 w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, plac ks. Stefana W. Frelichowskiego 1. Wykład nt. "Pouczać nieumiejętnych" (Spisane zaś zostało ku pouczeniu nas, których dosięga kres czasów, 1 Kor 10,11) wygłosi bp dr hab. Zbigniew Kiernikowski.

"Dar miłości" w nauczaniu Jana Pawła II

Gimnazjum i Liceum Akademickie w Toruniu zaprasza młodzież szkół średnich na cykl wykładów pt. "Dar miłości w nauczaniu Jana Pawła II" prowadzonych przez prof. dr. hab. Mariana Grabowskiego z Wydziału Teologicznego UMK. Spotkania, których myślą wiodącą są słowa "Mężczyzną i kobietą stworzył ich...", zainaugurował wykład Czas seksualnego milczenia. "Mowa ciała" 27 listopada, natomiast wykład Nie wstydź się wstydzić odbył się 4 grudnia. Tytuły kolejnych spotkań to: "Jan Paweł II o zakochaniu" 11 grudnia oraz "Co widać Przed sklepem jubilera?" 18 grudnia br. Wszystkie wykłady odbywają się o godz. 17.00 w Gimnazjum i Liceum Akademickim przy ul. Szosa Chełmińska 83 w Toruniu.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

[ TEMATY ]

Maryja

NAjświętsza Maryja Panna

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Geneza, śluby lwowskie króla Jana Kazimierza

CZYTAJ DALEJ

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

[ TEMATY ]

ks. Krzysztof Nykiel

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. biskup-nominat Krzysztof Józef Nykiel urodził się w Osjakowie 28 lutego 1965 r. W 1984 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W 1990 r. przyjął święcenia kapłańskie i należy do duchowieństwa archidiecezji łódzkiej. W roku 2001 uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W latach 1995-2002 pracował w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. 1 lipca 2002 podjął pracę w Kongregacji Nauki Wiary. Od 18 grudnia 2009 był zastępcą sekretarza Międzynarodowej Komisji Badającej sprawę autentyczności objawień w Medjugorie. 26 czerwca 2012 roku papież Benedykt XVI mianował go regensem Penitencjarii Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski

2024-05-03 09:32

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

WOT

PAP/Paweł Supernak

Nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski, kto powinien zostać mianowany na te najważniejsze stanowiska dowódcze w wojsku polskim - podkreślił prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu po wręczeniu nominacji na stanowisko dowódcy generalnego RSZ i na stanowisko dowódcy WOT.

Prezydent Andrzej Duda wręczył w piątek akty mianowania gen. broni Markowi Sokołowskiemu na stanowisko dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i gen. bryg. Krzysztofowi Stańczykowi na stanowisko dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję