Reklama

Kościele sandomierski, należę do Ciebie

Słowa niczym z uroczystej przysięgi rozbrzmiały w sandomierskiej katedrze w sobotę 4 lipca, na zakończenie uroczystości ingresu i sakry biskupiej nowego ordynariusza sandomierskiego bp. Krzysztofa Nitkiewicza.

Niedziela sandomierska 28/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przyrzekam, że będę Cię kochał ze wszystkich mych sił” - dodawał nowy sandomierski Ordynariusz. „Bo od dzisiaj Sandomierz i diecezja sandomierska są Twoją nową rodziną, daną Ci przez Boga” - tak w Bramie Opatowskiej słowa powitania przez władze Miasta mieszały się z radosnymi życzeniami, których znakiem stawał się chleb i sól - symbole staropolskiego powitania. „Nawet nie wiemy, co powiedzieć w takiej chwili, radość i wzruszenie. Aż trudno uwierzyć, mimo że z tą wiadomością jakoś już oswoiliśmy się” - szeptali w kościele św. Michała Archanioła wzruszeni rodzice Biskupa Krzysztofa państwo Jerzy i Otylia Nitkiewiczowie.
Uroczystości święceń biskupich i ingresu nowego Ordynariusza Diecezji Sandomierskiej rozpoczęły się przed południem w Sandomierzu, w kościele seminaryjnym św. Michała. Modlitwa w ciągu dnia, prowadzona przez rektora WSD ks. dr. Jana Biedronia, z udziałem jeszcze Biskupa Nominata zgromadziła biskupów z różnych diecezji, wielu kapłanów, siostry zakonne i mieszkańców Miasta, którzy już tutaj na zakończenie brewiarzowej modlitwy otrzymali pierwsze biskupie błogosławieństwo. A po nim modlitewna procesja wyruszyła przez rynek Starego Miasta, kierując się do bazyliki katedralnej. Alumni, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń z całej diecezji, władze i senaty wyższych uczelni z Sandomierza, Stalowej Woli, Ostrowca Świętokrzyskiego, Staszowa, marszałkowie trzech województw, prezydenci miast, starostowie, przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych arcybiskupi i biskupi z Polski i zagranicy, księża z Rzymu, z diecezji białostockiej i sandomierskiej, przełożeni zakonni zakonów męskich i żeńskich, instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego, parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych, władze oświatowe, przedstawiciele wojska, policji, straży pożarnej i miejskiej, rycerze, harcerze, służba zdrowia, weterani walk o niepodległość Polski, prasa, radio i telewizja, młodzież szkolna i wielki tłum sandomierzan towarzyszył Biskupowi Krzysztofowi w drodze do katedry. Drogę dla pocztów sztandarowych i całej procesji wytyczali członkowie odnowionego rycerstwa polskiego w barwnych strojach z epok, za którymi fanfary na cześć nowego Biskupa odgrywała orkiestra. Różańcowa modlitwa z rozważaniem Tajemnic Światła prowadzona była przez przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń, siostry zakonne, alumnów seminarium.
Centralnym wydarzeniem sobotniej uroczystości była Msza św. w katedrze z obrzędem święceń biskupich: to w siedemnastoletniej historii diecezji trzecia sakra biskupia. Przewodniczył temu obrzędowi nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, a współkonsekratorami byli metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź i metropolita lubelski abp Józef Życiński. Na samym wstępie Mszy św. Biskupa Nominata i wszystkich przybyłych gości przywitał dotychczasowy administrator diecezji sandomierskiej bp Edward Frankowski, wyrażając swoją radość, która jest odbiciem radości całego miasta i całej diecezji, otrzymującej nowego Pasterza. Obecny na uroczystościach metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, poprzednik Biskupa Krzysztofa, wspominając z radością swój czas posługi w sandomierskim Kościele, który „nieraz pokazał, że na wiele go stać”, stwierdził, że „nowy Sandomierski Biskup przejmuje dziś zarazem odpowiedzialność i radość posługiwania wiernym oraz niesienia nadziei płynącej z wiary”. Odczytaniem pisma Stolicy Apostolskiej o nominacji ks. prał. Krzysztofa Nitkiewicza na biskupa sandomierskiego, przedstawionego wcześniej Kolegium Konsultorów Diecezji Sandomierskiej przez ks. Waldemara Gałązkę, oficjała Sądu Biskupiego, zakończyła się ceremonia wstępnych obrzędów, po których rozpoczęła się Msza św. święceń biskupich.
W homilii metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź podkreślił, że Biskup Elekt jest z ustanowienia Bożego prawowitym następcą apostołów. Charakteryzując środowisko ziemi białostockiej, z której pochodzi Biskup Nominat, kaznodzieja wskazał, że „szczególnym jego znakiem jest Matka Miłosierdzia, która w wileńskiej Ostrej świeci Bramie i prowadzi ludzi tej ziemi do Jezusa. Również z Białegostoku pochodził ks. Michał Sopoćko, apostoł prawdy o Bożym Miłosierdziu, którego postulatorem w procesie beatyfikacyjnym był ks. Nitkiewicz”. W słowach życzeń abp Głódź zawarł pragnienie, aby zgodnie ze swoim zawołaniem biskupim „Misericordias Domini cantabo” Ksiądz Biskup odsłaniał „ludziom sandomierskiej ziemi tajemnicę Bożego Miłosierdzia”. Metropolita gdański wskazał także na piękno sandomierskiej ziemi, do której został posłany z Rzymu nowy biskup sandomierski: „Sandomierz, to taki mały polski Rzym. (...) Nasycony pamiątkami z przeszłości. Także tradycją Piotrową, której to miasto zawsze pozostało wierne. W diecezji położone jest również sanktuarium, w którym szczególną czcią otoczone są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Sandomierska ziemia jest ziemią wielu świętych i błogosławionych. Umocniony Duchem Świętym, prowadź Lud Boży sandomierskiej ziemi drogami nadziei, która zawieść nie może, ku Ojcu, Bogu miłosiernemu, który jest Miłością. I powtarzaj każdego dnia: W Tobie, Panie zaufałem, nie zawstydzę się na wieki, bo wiem Komu uwierzyłem”.
Kulminacyjnym punktem sobotniej Mszy św. był obrzęd święceń biskupich. W czasie modlitwy święceń nad głową Biskupa Nominata trzymana była otwarta księga Ewangelii - znak, że jego głównym zadaniem jest głoszenie Ewangelii. Po obrzędzie namaszczenia głowy bp Nitkiewicz otrzymał insygnia biskupie: pierścień, mitrę i pastorał. Następnie nowy Biskup przyjął homagium od duchowieństwa, wiernych i władz. Po Komunii św., przy śpiewie „Ciebie Boga wysławiamy” Biskup Ordynariusz, przechodząc przez środek katedry, udzielił zgromadzonym pierwszego pasterskiego błogosławieństwa. Dziękując Bogu za dar święceń biskupich oraz Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI za powierzenie posługiwania biskupiego, bp Nitkiewicz podziękował wszystkim uczestnikom uroczystości oraz poprosił o modlitwę, aby razem z wszystkimi wiernymi mógł słowem i czynem głosić prawdę o Bożym miłosierdziu. „Jestem wasz, jestem dla was, i chcę byśmy wędrowali razem pod przewodem Chrystusa Dobrego Pasterza. Jego Najświętsza Matka, która w cudownym Obrazie peregrynuje po diecezji sandomierskiej, niech wyprasza nam potrzebne łaski” - rozbrzmiewały słowa podsumowujące sobotni dzień.
Podczas liturgii został także odczytany przez posła Przemysława Gosiewskiego list gratulacyjny od prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Uroczystości sandomierskie transmitowały lokalne media, Radio Maryja i TV Trwam.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: zniszczono Pierścień Rybaka i pieczęcie pontyfikatu papieża Franciszka

Podczas dwunastej kongregacji generalnej Kolegium Kardynalskiego, ostatniej przed rozpoczęciem konklawe, anulowano Pierścień Rybaka i pieczęcie pontyfikatu papieża Franciszka, umieszczając na nich krzyż - poinformował dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.

Podczas spotkania kardynałów odczytano również oświadczenie-apel o zawieszenie broni w strefach wojennych. Zapytany przez dziennikarzy o sprawę kenijskiego kardynała Johna Ndje, który w wywiadzie oświadczył, że nie jest chory, ale nie został wezwany na konklawe, Bruni przypomniał, że „kardynałowie elektorzy nie potrzebują wezwania, aby się stawić, ponieważ są dopuszczeni do konklawe z mocy prawa. W niektórych przypadkach to dziekan Kolegium Kardynałów sprawdza za pośrednictwem nuncjatury, czy kardynał może przybyć, czy też nie. W tym przypadku taka interwencja miała miejsce i odpowiedź była negatywna” - stwierdził rzecznik Watykanu.
CZYTAJ DALEJ

Ks. R. Kurowski: co oznaczałby wybór papieża z Azji dla tutejszych chrześcijan?

2025-05-06 10:17

[ TEMATY ]

azja

chrześcijanie

wybór papieża

PAP/EPA

Stephen Chow Sau-yan, biskup Hongkongu w drodze na kongregację

Stephen Chow Sau-yan, biskup Hongkongu w drodze na kongregację

„Wybór papieża z Azji dałby potężny zastrzyk dla chrześcijan i katolików żyjących na tym kontynencie, co by jednocześnie uszczęśliwiło niektóre azjatyckie kraje, ale niekoniecznie wszystkie” - powiedział ks. Remigiusz Kurowski. Pallotyn, filozof i poeta od 2012 r. prowadzący duszpasterstwo wspólnoty francuskiej w Hongkongu w rozmowie z KAI podkreślił, że papież przede wszystkim powinien być gwarantem jedności Kościoła: "Tak jak Pan Jezus mówił do Piotra i apostołów, aby byli jednością i nią promieniowali. Musi być papieżem, który będzie jednoczył. Nie ważne, czy będzie to Azjata. Afrykańczyk, Europejczyk, czy Amerykanin".

Ks. Kurowski pytany, czy widzi kardynała z Azji na papieskiej stolicy powiedział: „Wybór papieża z Azji dałby zastrzyk dla chrześcijan i katolików żyjących na tym kontynencie, co by jednocześnie uszczęśliwiło niektóre azjatyckie kraje, ale niekoniecznie wszystkie. Każdy kij ma dwa końce. Z jednej strony mogłoby to przyczynić się do rozwoju duchowości, praktyk religijnych, pielgrzymek, pogłębienia życia chrześcijańskiego oraz rozwoju charytatywnej działalności Kościoła. Na pewno papież z Azji przyczyniłby się to wzrostu powołań kapłańskich. Bez wątpienia wpłynęłoby to też na poprawę sytuacji finansowej azjatyckiego Kościoła. Ale z drugiej strony mogłoby to wywołać również efekt negatywny w formie jakiejś podejrzliwości i niechęci wśród niektórych państw azjatyckich, że Kościół mógłby się stać zbyt silny i tym samym zagrażać ich interesom.
CZYTAJ DALEJ

Medycy uczcili pamięć zamordowanego lekarza Tomasza Soleckiego

2025-05-06 20:31

[ TEMATY ]

pamięć

lekarz

PAP/Art Service

We wtorek w południe medycy w całej Polsce uczcili pamięć zamordowanego ortopedy Tomasza Soleckiego i wyrazili sprzeciw wobec agresji. Przed Uniwersyteckim Szpitalem w Krakowie, gdzie pracował lekarz, setki pracowników zgromadziło się na minutę ciszy; zawyły syreny karetek.

Pracownicy ochrony zdrowia obchodzą we wtorek ogólnopolski dzień żałoby oraz protestu przeciw nienawiści. W południe medycy wielu placówek medycznych w Polsce wyszli przed swoje miejsca pracy, aby uczcić pamięć zamordowanego w ub. tygodniu Tomasza Soleckiego, ortopedy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję