Reklama

Niedziela Łódzka

Jubileusz Logosu

Niedziela łódzka 47/2012, str. 1

[ TEMATY ]

teatr

Łódź

Agnieszka Sadowska

Mszę św. zaduszkową sprawował bp Adam Lepa przy współudziale ks. inf. Andrzeja Dąbrowskiego (od prawej) i ks. prał. Waldemara Sondki

Mszę św. zaduszkową sprawował bp Adam Lepa przy współudziale ks. inf. Andrzeja Dąbrowskiego (od prawej) i ks. prał. Waldemara Sondki

Dnia 2 listopada 1987 r. w łódzkiej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny powstał parafialny Teatr Słowa, który rozpoczął swoją działalność premierą spektaklu pod tytułem „Zaduszki”. Od drugiej premiery („Betlejem Polskie” według Lucjana Rydla) Teatr przyjął nazwę Logos. Inicjatorem powstania Logosu był ks. Waldemar Sondka, a ojcem chrzestnym nowej sceny ks. Adam Lepa, ówczesny proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP, obecnie biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej. Ks. Waldemar Sondka, od początku pełniący funkcję dyrektora Logosu, organizuje również Festiwal Kultury Chrześcijańskiej będący szczególnym wydarzeniem w życiu kulturalnym Łodzi. W piątek 2 listopada podczas inauguracji tegorocznego, szesnastego już Festiwalu, świętowano jubileusz 25-lecia istnienia Teatru Logos. Uroczystość, która odbyła się w Klubie Wytwórnia, stała się okazją do uhonorowania medalami jubileuszowymi aktorów, reżyserów, scenografów, choreografów współpracujących z Logosem.

Liturgiczna inauguracja Festiwalu przypadła w niedzielę 4 listopada w kościele środowisk twórczych, wokół którego skupia się większość festiwalowych wydarzeń. Uczestnicy Mszy św., której przewodniczył bp Adam Lepa, modlili się w intencji zmarłych twórców kultury.

- Wszyscy ci, którzy tworzą oraz upowszechniają piękno, znajdują się w sferze oddziaływania miłości - mówił w homilii bp Adam Lepa. - Gdy stają się pokornymi sługami piękna, oddają swój talent najważniejszym, nieprzemijającym wartościom. Podczas tej Mszy św. zaduszkowej modlimy się za tych, którzy przeszli przez życie, pozostawiając wyrazisty ślad swojej miłości do Pana Boga i drugiego człowieka. Dziękujemy zarazem Bogu za to, że byli i są artyści, którzy poprzez swoje dzieła służą Prawdzie - Dobru - Pięknu”. Na zakończenie homilii Ksiądz Biskup życzył twórcom związanym z Teatrem Logos, aby niestrudzenie rozniecali w ludziach głód ducha i czerpali z tego osobistą satysfakcję. Słowa uznania i wdzięczności skierował pod adresem organizatora Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej - ks. prał. Waldemara Sondki i osób z nim współpracujących, a także wszystkich uczestników wydarzeń festiwalowych.

Po Eucharystii w Galerii Europejskiego Centrum Kultury LOGOS bp Adam Lepa otworzył wystawę grafik dedykowanych Teatrowi Logos w ciągu dwudziestopięciolecia jego działalności.

2012-11-19 08:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Pękalski: Jezus to znak sprzeciwu

[ TEMATY ]

Łódź

bp Ireneusz Pękalski

Ks. Paweł Kłys

- Mocni w wierze przyznawajmy się do Jezusa! Musimy się zgodzić z tym, że i my możemy stać się znakiem sprzeciwu, ale może nasza wyraźna chrześcijańska i katolicka postawa otworzy komuś oczy i pomoże przejrzeć oraz inaczej pomyśleć o swoim życiu, o swoich wyborach, o swojej drodze życia. Spróbujmy to uczynić mocą od Boga, którą otrzymaliśmy w sakramencie bierzmowania. – mówił bp Ireneusz Pękalski.

Dziś na szlaku pielgrzymowania do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych Łodzi znalazła się świątynia pw. Matki Bożej Różańcowej na łódzkich stokach. To właśnie tam - pod przewodnictwem księdza biskupa Ireneusza Pękalskiego - duchowni i zaledwie kilku wiernych, modlili się o ustanie pandemii i łaskę zdrowa i dla dotkniętych koronawirusem.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka Służby Liturgicznej do Krzeszowa

2022-09-26 07:31

arch.duszpasterstwa SL

W sobotę 24 września ponad 200 młodych ludzi, przybyło na dzień skupienia, towarzyszyli im księża proboszczowie, wikariusze oraz rodzice.

Spotkanie rozpoczęto od przywitania ks. Mateusza Rycka - diecezjalnego duszpasterza SL, który wytłumaczył ideę corocznych spotkań. W programie znalazła się bardzo interesująca konferencja, poprowadzona przez ks. Tomasza Metelicę, który w obrazowy sposób tłumaczył, po co tak naprawdę jest się ministrantem i co się z tym wiąże. Ksiądz Tomasz zaprosił także na comiesięczne wyprawy w ramach DRP, czyli Dobrego Rozeznania Powołania. Przeznaczone są one dla chłopców od klasy 7, do wieku studenckiego. Są to integracyjno-formacyjne wyjazdy w góry, które są szkołą pokory i modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję