Reklama

Zdrowie

Natura przychodzi z pomocą

W miesiącach jesiennych, gdy warunki pogodowe skrajnie się wahają, jesteśmy szczególnie narażeni na infekcje, w szczególności grypę i przeziębienie. Ból gardła i głowy w połączeniu z katarem i podwyższoną temperaturą to problem, z którym wielu z nas boryka się niemal przez cały okres jesienno-zimowy

Niedziela Ogólnopolska 47/2012, str. 41

[ TEMATY ]

zdrowie

ARCHIWUM PROF. ZDZISŁAWA J. RYNA

Indiańska aptek w Chivay, Peru

Indiańska aptek w Chivay, Peru

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Antybiotyki - nie tędy droga

Praca, nauka - codzienne obowiązki i współczesne tempo życia sprawiają, że nie możemy sobie pozwolić na długie chorowanie. Lekarze i pacjenci często skłaniają się ku antybiotykoterapii. Przyjmujemy mnóstwo chemicznych preparatów - antybiotyków i suplementów diety. Jednak drobnoustroje chorobotwórcze inteligentnie ewoluują, uodparniając się na składniki kolejnych lekarstw. Antybiotyki mają też niszczący wpływ na naturalną, pożyteczną florę bakteryjną jelit. Przez to nasze organizmy tracą umiejętność walki z wieloma rodzajami, niekiedy naprawdę niebezpiecznych, wirusów i bakterii. Tak nie musi być. Chemiczne antybiotyki powinno się stosować możliwie najrzadziej. Tylko wtedy, gdy sytuacja faktycznie tego wymaga. Przyjmowane często, niszczą naturalną odporność organizmu.

Odporność z natury

Jak więc utrzymać zdrowie, nie tracąc odporności? Co zrobić, by grypa i przeziębienie nie odbierały nam energii i radości życia? Czerpmy z natury. Od zarania ludzkości natura podsyła nam rozwiązania wielu problemów, w tym zdrowotnych. Uzdrawiająca moc ziół i roślin znajduje potwierdzenie w historycznych przekazach zarówno ludów starożytnych, jak i średniowiecznych mnichów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jednym ze skarbów natury, którego skuteczność zachwalali już starożytni Babilończycy, Rzymianie i Grecy, a w średniowieczu chrześcijańscy bracia zakonni (wśród nich polski botanik, zielarz, lekarz i ksiądz - Marcin z Urzędowa), jest olejek z oregano.

Pewnie niewielu z nas zdawało sobie dotychczas sprawę, jak drogocenna dla zdrowia jest ta roślina, kojarzona głównie jako przyprawa wzbogacająca smak przyrządzanych potraw. Lecznicze właściwości oregano znane są od najdawniejszych czasów. Wspominali o nich już Arystoteles i Hipokrates. Źródła podają, że roślina ta nie tylko leczy infekcje (układu oddechowego, pokarmowego czy moczowego), ale też ma właściwości antyseptyczne.

Wyciąg z oregano zapobiega i leczy

Wiek XX był czasem chemizacji medycyny. Odwróciliśmy się od natury. Zapomnieliśmy, że zioła i rośliny stanowią alternatywę dla zalewu nasączonych chemią tabletek. Na szczęście ta szkodliwa tendencja ulega zmianie. Obserwuje się rosnące zainteresowanie powrotem do naturalnych preparatów i metod leczenia.

Olejek z oregano zawiera ponad 50 substancji naturalnie antybiotycznych, a jego działanie potwierdzają lekarze i pacjenci z całego świata. Wyciąg z oregano niszczy szkodliwe wirusy, bakterie, pasożyty i grzyby. Przy tym, co bardzo ważne, drobnoustroje chorobotwórcze nie potrafią się na niego uodpornić, jak to ma miejsce w przypadku leków konwencjonalnych. Coraz więcej pacjentów stosuje olejek z oregano. Jest szczególnie skuteczny w infekcjach górnych dróg oddechowych, przeziębieniach i grypie.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Blizna to nie tylko ślad na skórze

Niedziela Ogólnopolska 14/2021, str. 54

[ TEMATY ]

zdrowie

porady

Adobe.Stock

To, co widzimy na skórze, to zazwyczaj tylko wierzch blizny, która wnika w głąb ciała i może być bardzo bolesna. Jak sobie pomóc w przypadku takich dolegliwości?

Blizna po urazie lub operacji tworzy się na wszystkich naruszonych tkankach, nie tylko tych położonych na zewnątrz. Może być w dotyku miękka i elastyczna, ale bywa, że jest twarda i sztywna. Często blizny nie dają się rozciągnąć ani przesunąć między sąsiednimi tkankami. Blizna może wnikać głęboko w nasze ciało przez kilka warstw (skórę, powięzi, mięśnie) i zaburzać funkcjonowanie znajdujących się w jej okolicy narządów. Częstym skutkiem niekorzystnego oddziaływania blizny na organizm są różnorakie bóle, ograniczenie zakresu ruchu oraz osłabienie mięśni. Blizna po wyrostku robaczkowym czy cesarskim cięciu potrafi np. wywołać dolegliwości kręgosłupa lędźwiowego oraz bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, które bywają utożsamiane z dyskopatią czy tzw. korzonkami.
CZYTAJ DALEJ

Cudowne odnalezienie relikwii i wyjątkowa kanonizacja. W kwietniu mijają ważne rocznice związane ze św. Andrzejem Bobolą

2025-04-11 12:00

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

W kwietniu mijają dwie ważne rocznice związane z patronem Polski św. Andrzejem Bobolą - 17 kwietnia rocznica jego kanonizacji w 1938 r. w Rzymie, a 19 kwietnia rocznica odnalezienia w Pińsku (obecnie na Białorusi) jego ciała, zachowanego od rozkładu. Oba te wydarzenia odbyły się w niezwykłych okolicznościach - przypomina portal andrzejbobola.info.

Jezuita o. Andrzej Bobola zginął śmiercią męczeńską 16 maja 1657 r. z rąk Kozaków podczas wojen, jakie nękały wtedy nasz kraj.
CZYTAJ DALEJ

Papież nawiedził Bazylikę Matki Bożej w Rzymie

2025-04-12 15:14

[ TEMATY ]

Franciszek

Vatican News

Santa Maria Maggiore

Santa Maria Maggiore

Dziś we wczesnych godzinach popołudniowych Papież Franciszek udał się do Bazyliki Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore). W przeddzień Niedzieli Palmowej oraz Wielkiego Tygodnia, zatrzymał się na modlitwę przed ikoną Matki Bożej czczonej pod tytułem Salus Populi Romani (Ratunek Ludu Rzymskiego) - czytamy w komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Ojciec Święty Franciszek odwiedził Bazylikę Matki Bożej Większej ponad 120 razy. Zazwyczaj rozpoczyna i kończy swoje podróże apostolskie właśnie w tym miejscu. Jest to jedno z najstarszych sanktuariów maryjnych na świecie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję