Reklama

Zapomniana piosenka, gdzieś pod sercem ukryta...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

25 stycznia 1975 r. w Krakowie na spotkaniu opłatkowym z legionistami kard. Karol Wojtyła mówił: „Dobrze, że strzeżecie tych wszystkich śladów i tej rocznicy 6 sierpnia, i tej drogiej sercu Polaka trumny Marszałka Piłsudskiego, i tego postumentu na dawnej granicy pod Michałowicami, którą niegdyś przekraczały pierwsze oddziały Wojska Polskiego, zdecydowane, by walczyć o niepodległość. Dobrze, że tego wszystkiego strzeżecie, pilnujecie, bo to są skarby narodu, to jest nasze wspólne dziedzictwo...”. Te słowa przypomniałem na naszym Wieczorze 19 marca - Macierz, Kresy i Polonia w świecie Marszałkowi Piłsudskiemu na imieniny. Nasz Wieczór rozpoczął Wojtek Strączyński z I klasy Szkoły Podstawowej nr 31. W prawdziwej legionowej maciejówce, wyprężony jak żołnierz, zadawał nam pytania Katechizmu polskiego dziecka Władysława Bełzy. Zaśpiewaliśmy I Brygadę. Była poezja mówiona przez uczennice Katolickiego Liceum Anię Mikę i Olę Kmieciak oraz absolwentkę (w 1996 r.) tego liceum Agnieszkę Kulę-Staniszewską.
Pieśni ze Śpiewnika domowego Moniuszki przypomniała Agnieszka Twardoch z LO im. Norwida, zaśpiewały też Ewelina Kurzątkowska z KLO i przy akompaniamencie gitarowym Andrzeja Mazika - Elżbieta Żabińska. Była muzyka Chopina, Wieniawskiego, Paderewskiego, Bacewiczówny, w wykonaniu prof. Tomczyńskiego, Janusza Markowskiego (pianino), Karola Brańki (skrzypce) i Joanny Cyrulik (pianino). Przypomniałem słowa Marszałka i wiersze o nim. Przypomniałem słowa Ojca Świętego wypowiedziane w słoneczny dzień 13 czerwca 1999 r. w Radzyminie na Cmentarzu Obrońców Ojczyzny 1920 r., w otoczeniu wzruszonych staruszków w mundurach - żołnierzy Cudu nad Wisłą i tulących się do Niego dzieci w komunijnych strojach. Śpiewaliśmy wiele piosenek - rodzinnych, powstańczych, ludowych, kresowych, z obrony Lwowa, Powstania Wielkopolskiego, Powstań Śląskich, Cudu nad Wisłą, a najwięcej - legionowych. I były pieśni o Marszałku. Na nasz Wieczór przybyli częstochowscy „Strzelcy”. Ofiarowali mi, w imieniu „Strzelca” kieleckiego, odznakę „Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej”. Jej forma oparta jest na legionowej odznace „Za wierną służbę”. Serdecznie dziękuję. Dziękuję także Barbarze Popiołek za wzruszający wiersz o naszych Wieczorach i red. Mirze Bodak za serdeczną refleksję. Dziękuję wiernemu i niezłomnemu kronikarzowi naszych Wieczorów - Sylwianie Podczarskiej za liczne, piękne fotografie tworzące Księgę Wieczorów. Tłem tego Wieczoru były obrazy malowane przeze mnie z tego, co „w polskiej duszy gra”. I były, jak zawsze, białe róże. I był płomień świec - nasze ognisko. I jak zawsze, żal było się żegnać... Zakończyliśmy Wieczór Polonią i piosenką dla Matki Bożej i przybyłego do Niej Ojca Świętego - Zapada zmrok... Dziękuję Kacprowi Szczukockiemu, uczniowi Gimnazjum Katolickiego, za rejestrację kamerą cyfrową fragmentu naszego Wieczoru.
Pytania od czytelnika, uczestnika Wieczorów: „Dlaczego stosowany jest zakaz rejestrowania i upowszechniania w telewizji i radiu naszych Wieczorów, ocalających polskie pieśni, polską tradycję? Żyjemy w wolnej Polsce?”.
W imieniu uczestników naszych Wieczorów, gorąco dziękuję Prezydentowi Rzeczypospolitej Lechowi Kaczyńskiemu, Premierowi Kazimierzowi Marcinkiewiczowi, członkom Rządu i Jarosławowi Kaczyńskiemu - Prezesowi Prawa i Sprawiedliwości za Nocne rodaków rozmowy w Radiu Maryja i TV TRWAM. Serdecznie dziękuję Ojcom Redemptorystom i gospodarzowi Rozmów - Ojcu Dyrektorowi Tadeuszowi Rydzykowi. To Rozmowy polskiej Nadziei.
13 kwietnia - 63. rocznica odkrycia grobów polskich oficerów w Katyniu.
19 kwietnia - 60. rocznica zwycięskiego ataku Konspiracyjnego Wojska Polskiego na więzienie UB w Radomsku.
Jeśli padam na kolana, to tylko przed Bogiem - żołnierze Polski Walczącej Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II - to tytuł naszego 78. Wieczoru, na który zapraszam w niedzielę 23 kwietnia o godz. 17.00 do LO im. J. Słowackiego, przy al. Kościuszki 8 w Częstochowie. Zaczniemy ten Wieczór Pieśnią konfederatów barskich.
1 kwietnia Prezydent Rzeczypospolitej Lech Kaczyński uczestniczył w lwowskiej katedrze w uroczystej Mszy św. w 350. rocznicę Królewskich Ślubów Jana Kazimierza oraz oddał hołd Lwowskim Orlętom na Cmentarzu Obrońców Lwowa.
20 kwietnia przed południem spotkamy się na uroczystości złożenia kamienia węgielnego pod pomnik Orląt Lwowskich - w Częstochowie, na Rakowie, na pl. Orląt Lwowskich.
Życzę serdecznie Czytelnikom światła Nadziei, które przynosi Zmartwychwstanie Pana Jezusa.

Pieśń konfederatów barskich

Słowa: Juliusz Słowacki, 1843 r.
Muzyka: Andrzej Kurylewicz

Nigdy z królami nie będziem w aliansach,
Nigdy przed mocą nie ugniemy szyi;
Bo u Chrystusa my na ordynansach,

Słudzy Maryi!

Więc choć się spęka świat i zadrży słońce,
Chociaż się chmury i morza nastrożą,
Choćby na smokach wojska latające -

Nas nie zatrwożą.

Bóg naszych ojców i dziś jest nad nami!
Więc nie dopuści upaść żadnej klęsce,
Wszak póki On był z naszymi ojcami,

Byli zwycięzce!

Więc nie wpadniemy w żadną wilczą jamę,
Nie uklękniemy przed mocarzy władzą,
Wiedząc, że nawet grobowce nas same

Bogu oddadzą.

Ze skowronkami wstaliśmy do pracy
I spać pójdziemy o wieczornej zorzy.
Ale w grobowcach my jeszcze żołdacy

I hufiec Boży.

Bo kto zaufał Chrystusowi Panu
I szedł na święte kraju werbowanie;
Ten de profundis z ciemnego kurhanu

Na trąbę wstanie.

Bóg jest ucieczką i obroną naszą!
Póki On z nami, całe piekła pękną!
Ani ogniste smoki nas ustraszą,

Ani ulękną.

Nie złamie nas głód ni żaden frasunek,
Ani zhołdują żadne świata hordy,
Bo na Chrystusa my poszli werbunek,

Na Jego żołdy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niebo – misja na co dzień!

2024-05-07 08:46

Niedziela Ogólnopolska 19/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Zmartwychwstały Pan dał swoim uczniom wystarczająco wiele dowodów na to, że żyje. A teraz, przed wstąpieniem do Ojca, przygotowuje ich do nowego etapu w dziejach zbawienia ludzkiej rodziny. Rozstający się z Apostołami Pan objawia im swoje (i Ojca) dalekosiężne plany. Oto dość zwyczajni ludzie – uczniowie Jezusa, chrześcijanie – mają maksymalnie zaangażować się w rozwój królestwa Bożego na ziemi. Wnet ruszą w świat z Dobrą Nowiną. Pamiętają też, że mają się modlić, wiedzą, jak to czynić i o co prosić Ojca: „Przyjdź królestwo Twoje, bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi”. Podczas licznych spotkań ze Zmartwychwstałym uczniowie zostali obdarowani tchnieniem Ducha Pocieszyciela. Ale będzie Go „więcej”. Jezus uroczyście obiecał, że wydarzy się cud zstąpienia Ducha Świętego, który obdarzy uczniów mocą i licznymi nadprzyrodzonymi darami. Tak wyposażeni będą zdolni nieść Ewangelię „aż po krańce ziemi”. Dobra Nowina o zbawieniu powinna być zaniesiona do wszystkich ludzi. A tymczasem Jezus – po wydaniu misyjnego polecenia i złożeniu obietnicy – „uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy jeszcze wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: «Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba»”. Osamotnieni uczniowie, a po nich kolejne pokolenia wierzących mają się przystosować do nowego rodzaju obecności Zbawiciela. Już się boleśnie przekonali, że nie potrafią zatrzymać Go przy sobie. Teraz mają codziennie pielęgnować i doskonalić sztukę słuchania słowa Bożego, by odradzała się i rosła ich ufna wiara w Jezusa obecnego pośród nich – obecnego i udzielającego się szczególniej w eucharystycznej Ofierze i Uczcie.

CZYTAJ DALEJ

Kościół świdnicki ma czterech nowych diakonów

2024-05-11 15:00

[ TEMATY ]

Świdnica

święcenia diakonatu

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Diakoni diecezji świdnickiej A.D. 2024. Od lewej: dk. Aksel Mizera, dk. Piotr Kaczmarek, dk. Jakub Dominas i dk. Marcin Dudek

Diakoni diecezji świdnickiej A.D. 2024. Od lewej: dk. Aksel Mizera, dk. Piotr Kaczmarek, dk. Jakub Dominas i dk. Marcin Dudek

W przeddzień uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, w sobotę 11 maja, w katedrze świdnickiej odbyła się uroczysta liturgia, podczas której bp Adam Bałabuch udzielił święceń diakonatu czterem świdnickim alumnom.

W gronie wybranych przez Kościół do posługi diakona znaleźli się: Jakub Dominas z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wałbrzychu, Marcin Dudek z parafii Miłosierdzia Bożego w Bielawie, Aksel Mizera z parafii Matki Bożej Królowej Polski i św. Maternusa w Stroniu Śląskim, Piotr Kaczmarek z parafii Św. Jakuba Apostoła w Małujowicach z archidiecezji wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Abp Marek Jędraszewski: Trzeba wprowadzić „zarys” Bożej prawdy do naszego czasu

2024-05-12 09:45

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

- Jeśli do naszego czasu i do naszej drogi wprowadzimy „zarys” Bożej prawdy, to dojdziemy do życia wiecznego. Nawet jeśli ten „zarys” Bożej prawdy będzie wymagał od nas niełatwego, osobistego świadectwa - mówił abp Marek Jędraszewski 11 maja w czasie uroczystości odpustowych w sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie.

Uroczystości odpustowe w sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie rozpoczęły się procesją z kaplicy narodzenia św. Stanisława do szczepanowskiej bazyliki. W procesji niesiono relikwie św. Stanisława BM, św. Jana Pawła II oraz świętych i błogosławionych z terenu diecezji tarnowskiej. Dziś wprowadzono do sanktuarium relikwie św. Kingi, które ofiarowały siostry klaryski ze Starego Sącza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję