Reklama

Wyróżnieni Medalem Mater Verbi

Promuję "Niedzielę" wszędzie

Niedziela częstochowska 48/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Robert Brzeziński: - W czasie V Pielgrzymki " Niedzieli" na Jasną Górę, podobnie jak w latach ubiegłych, "Niedziela" przyznała Medale Mater Verbi osobom zaangażowanym w promocję i rozpowszechnianie naszego Tygodnika. W związku z 75-leciem powstania "Niedzieli" redakcja przygotowała dla kapłanów stułę z logo naszego Tygodnika. Ksiądz Dziekan znalazł się wśród dwunastu nagrodzonych kapłanów. Czy było to zaskoczenie?

Ks. kan. Kazimierz Karoń: - Takiego wyróżnienia się nie spodziewałem. To, że redakcja wynajdzie takiego wiejskiego proboszcza i wręczy Mater Verbi z racji 75-lecia Niedzieli, było dla mnie rzeczywiście zaskoczeniem. Chciałbym się podzielić z wszystkimi moją radością. Cała uroczystość na Jasnej Górze była bardzo piękna, byłem pod wielkim wrażeniem, szczególnie kiedy odbierałem Medal i jubileuszową stułę. Jest to dla mnie wielkie wyróżnienie, wyróżnienie, które zobowiązuje.

- Minęło 21 lat od momentu objęcia przez Księdza Proboszcza parafii w Łobodnie. Co przez ten czas udało się już zrobić w parafii?

- Do Łobodna przyszedłem z parafii sosnowieckiej pw. św. Joachima 26 października 1980 r. W 1983 r. rozpoczęto budowę kościoła. Po pięciu latach - 21 sierpnia 1988 r. bp Stanisław Nowak konsekrował nową świątynię. Następnie zaczęliśmy wyposażać kościół wewnątrz. Wstawiono ławki, drzwi i inne elementy z dębiny, które wykonali miejscowi stolarze. Założono drogę krzyżową wykonaną przez Zakład Sztuki Kościelnej Schaefera w Piekarach Śląskich. Wyposażenie wnętrza kościoła oraz ogrodzenie placu projektował mgr inż. arch. Stanisław Pospieszalski.

- Na uwagę zasługują bardzo piękne witraże...

- Tak. 50 m2 witraży wykonała rodzina Słomków z Częstochowy. Nawiązują one tematycznie do tajemnic różańcowych. 10 października 1999 r. uroczyście poświęcił je abp St. Nowak na 30-lecie parafii.

- Zauważyłem też boczną kaplicę...

- Jest to kaplica zimowa, przeznaczona dla małych dzieci z rodzicami. Salka katechetyczna, która służyła nauczaniu dzieci i młodzieży, została zamieniona na kaplicę mszalną, gdzie odprawiana jest Msza św. w dni powszednie. Jest ona ogrzewana centralnym ogrzewaniem.

- Wrażenie zrobiło na mnie piękne otoczenie kościoła. Dostrzegłem też plac jeszcze nie zagospodarowany. Czy Ksiądz ma jeszcze jakieś plany?

- W latach 1987-90 została wybudowana plebania. Plac kościelny ogrodzono murem z piaskowca, na którym umieszczono żelazne elementy. Następnie uporządkowano teren kościelny i posadzono krzewy ozdobne. W tym roku na uroczystość odpustową została dokupiona nowa działka o pow. 1700 m2 i na przyszły rok będzie ona również zagospodarowana poprzez posadzenie krzewów ozdobnych i dokończenie ogrodzenia.

- Parafia jest pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Czy stanowi to dla wiernych inspirację do pogłębiania wiary i szerzenia nabożeństw do Matki Bożej?

- Staramy się rozwijać w naszej parafii nabożeństwa do Matki Bożej Częstochowskiej, gdyż jest Ona naszą patronką. W miesiącach maryjnych oraz w Adwencie śpiewamy zawsze Magnifikat, a w każdą sobotę wieczorem łączymy się z Jasną Górą, śpiewając Apel Maryjny. Religijność w naszej parafii jest tradycyjna, ok. 30-40 % wiernych uczęszcza na niedzielną Eucharystię.

- Parafianie sięgają po naszą "Niedzielę", jak Ksiądz Proboszcz ją promuje?

- Zachęcam moich parafian po każdej Mszy św. do nabycia kolejnego numeru Niedzieli, korzystając z przysyłanych przez redakcję ulotek. Staram się promować Niedzielę wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, a przede wszystkim na różnych spotkaniach duszpasterskich, m.in. z Kołem Żywego Różańca. Wykorzystuję nasz Tygodnik również w przygotowaniu homilii niedzielnych i świątecznych, sięgając do zamieszczanych w niej refleksji i aktualnych wiadomości dotyczących życia Kościoła powszechnego, Kościoła w Polsce, naszego Kościoła partykularnego i naszej ojczyzny. Pani katechetka Małgorzata, która uczy dzieci i młodzież w szkole podstawowej i gimnazjum, także zachęca do czytania Niedzieli, a szczególnie dodatków: Małej Niedzieli i Niedzieli Młodych. Muszę stwierdzić, że prawie wszystkie egzemplarze, które otrzymujemy, są rozprowadzane.

- Dziękuję serdecznie za rozmowę. Jeszcze raz gratuluję Medalu Mater Verbi i życzę wielu owoców pracy duszpasterskiej, także w postaci jeszcze większej liczby czytelników i przyjaciół "Niedzieli" .

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary, szybszy spadek praktyk

2024-05-21 17:45

[ TEMATY ]

badania

religijność

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce następuje powolny spadek deklaracji wiary, a także szybszy spadek praktyk - podaje Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS). Z ogłoszonego dziś raportu nt. religijności Polaków w ostatnich dziesięcioleciach wynika, że spadek praktyk najszybciej postępuje wśród osób najmłodszych (w wieku 18-24 lata) oraz mieszkańców wielkich miast i osób lepiej wykształconych.

Za odejściem ludzi z Kościoła - przynajmniej według deklaracji badanych - nie stoi głównie pandemia czy afery pedofilskie, ale brak potrzeby, obojętność i strata zainteresowania. W drugiej kolejności za spadek praktyk religijnych Polaków odpowiada (wg badań z 2022 roku) ogólna krytyka Kościoła jako instytucji: jego zaangażowanie w politykę, hipokryzja, nieaktualny przekaz, a także krytyka jego przedstawicieli, księży i biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary, szybszy spadek praktyk

2024-05-21 17:45

[ TEMATY ]

badania

religijność

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce następuje powolny spadek deklaracji wiary, a także szybszy spadek praktyk - podaje Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS). Z ogłoszonego dziś raportu nt. religijności Polaków w ostatnich dziesięcioleciach wynika, że spadek praktyk najszybciej postępuje wśród osób najmłodszych (w wieku 18-24 lata) oraz mieszkańców wielkich miast i osób lepiej wykształconych.

Za odejściem ludzi z Kościoła - przynajmniej według deklaracji badanych - nie stoi głównie pandemia czy afery pedofilskie, ale brak potrzeby, obojętność i strata zainteresowania. W drugiej kolejności za spadek praktyk religijnych Polaków odpowiada (wg badań z 2022 roku) ogólna krytyka Kościoła jako instytucji: jego zaangażowanie w politykę, hipokryzja, nieaktualny przekaz, a także krytyka jego przedstawicieli, księży i biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję