Reklama

Polska

Dzień Dziecka Utraconego - 15 października w całym kraju

Msze św. i modlitwy w intencji dzieci, ich symboliczne pochówki, wykłady psychoterapeutów oraz spotkania rodzin po stracie - składają się co roku na obchody Dnia Dziecka Utraconego, które przypadają 15 października. W tym roku inicjatywy zaplanowano na kilka dni w miastach w całej Polsce.

[ TEMATY ]

dziecko utracone

UMB-O/pl.fotolia.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchody Dnia Utraconego Dziecka odbędą się jak co roku w kilkunastu mniejszych i większych miastach w całej Polsce.

Warszawa

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Warszawie główne obchody Dnia Dziecka Utraconego organizują ojcowie dominikanie. Msza św. w intencji zmarłych dzieci i ich rodziców wraz z inauguracją nowego cyklu spotkań rodziców dziecka utraconego odbędą się w piątek 14 października o godz. 19.30 w kościele oo. dominikanów na stołecznym Służewie (dolny kościół).

W czasie Mszy św. tradycyjnie zostaną wyczytane imiona i nazwiska zmarłych dzieci, zarówno tych starszych, jak i całkiem maleńkich. Można je zgłaszać do 13 października na adres ddu.warszawa@gmail.com.

Organizatorzy spotkania zachęcają do przyniesienia zdjęć dzieci i ustawienia ich przy ołtarzu.

Ojcowie dominikanie zapraszają na to spotkanie "rodziców dzieci zmarłych przed urodzeniem i po narodzinach, dzieci kilkuletnich i już dorosłych, zmarłych w wyniku choroby czy nieszczęśliwych wypadków - wszystkich doświadczonych stratą dziecka, bez względu na jego wiek i okoliczności śmierci".

Poznań

Dominikanie zachęcają także do udziału w Dniu Dziecka Utraconego w Poznaniu. O godz. 19.00 w kościele oo. dominikanów przy ul. Kościuszki 97 (wejście od Al. Niepodległości) odprawiona zostanie Msza św., podczas której rodzice z myślą o dzieciach zapalą światełka i złożą je pod ołtarzem.

"Przyjdź, jeśli potrzebujesz modlitwy, rozmowy, obecności innych rodziców po stracie dziecka" - zapraszają organizatorzy.w niedzielę 16 października w bazylice w Skarżysku-Kamiennej o godz. 12.30 Mszy św. dla rodziców przeżywających śmierć dziecka przewodniczyć będzie bp Henryk Tomasik. Po Eucharystii nastąpi poświęcenie pomnika dzieci nienarodzonych i wspólna modlitwa różańcowa.

Olsztyn

Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Warmińskiej, Diakonia Życia w Olsztynie oraz Kanonicy Regularni Laterańscy - kustosze Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej - w Dniu Dziecka Utraconego 15 października zapraszają rodziców, którzy doświadczyli śmierci dziecka do wspólnej modlitwy w gietrzwałdzkim sanktuarium. Więcej informacji na stronie http://sanktuariummaryjne.pl/

Reklama

Bielsko-Biała

Dzień Dziecka Utraconego będzie obchodzony także w Bielsku-Białej. W parafii św. Józefa (osiedle Złote Łany, ul. Tuwima 62)) spotkają się wszyscy ci, którzy chcą objąć swoją pamięcią i modlitwą osieroconych rodziców i zmarłe dzieci. W programie także wykład psychoterapeuty Piotra Domaradzkiego, który poruszy temat radzenia sobie z doświadczeniem traumy po stracie dziecka. Więcej informacji pod adresem email: poradniazlotelany@gmail.com

Dzień Dziecka Utraconego - jego główne obchody w diecezji opolskiej - odbędzie się też w bazylice na Górze św. Anny. 15 października o godz. 18.00 odmówiony zostanie różaniec, następnie w planach Msza św., a po niej przejście do symbolicznego Grobu Dziecka Utraconego na przyświątynnym cmentarzu.

Pozostałe obchody Dnia Dziecka Utraconego w diecezji opolskiej odbędą się w: Opolu – w kościele św. Jacka; Moszczance – w kościele parafialnym Podwyższenia Krzyża; Nysie – w kościele pw. św. Elżbiety; Kędzierzynie-Koźlu – w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Tarnów

Symbolicznym aktem dokonywanym w okolicach tego dnia są też pochówki dzieci utraconych w poświęconych im grobach zbiorowych.

Taki pochówek odbędzie się 15 października m.in. w Tarnowie, po raz pierwszy w tym mieście. Mogiła zbiorcza znajduje się na cmentarzu w Tarnowie-Mościcach. Pochówek rozpocznie się o godz. 11.00 przy kaplicy cmentarza. Poprzedzi go o godz. 10.00 Msza św. w kościele parafialnym przy ul. Zbylitowskiej 5 w Tarnowie-Mościcach, odprawiona w intencji rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku choroby, poronienia, aborcji, porodu przedwczesnego lub w inny sposób doświadczyli śmierci swojego potomstwa.

Reklama

Do grobu razem z urną złożone zostaną kartki z imionami dzieci, których rodzice nie mieli możliwości pochować. W czasie uroczystości odczytane zostaną również imiona dzieci utraconych, o których rodzice poinformowali Komitetowi Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych.

„Mamy już ponad trzydzieści imion dzieci, które dziś miałyby kilka miesięcy, kilka i kilkanaście lat, a nawet prawie czterdzieści. Czekamy na kolejne” - poinformowała KAI Joanna Sadowska z Komitetu.

Komitet Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych zachęca rodziców, aby przynieśli znicze, symbolizujące pamięć o ich dzieciach (zostaną one zapalone przy mogile zbiorczej), a także do przysłania imion dzieci z datą ich śmierci i tygodniem ciąży, w którym doświadczyli straty. Zostaną one odczytane w czasie pochówku, a także wpisane do wirtualnej Księgi Pamięci znajdującej się na stronie Komitetu. Imiona można przesłać korzystając z formularza kontaktu na stronie www.dzieciutraconetarnow.pl/kontakt lub przez wiadomość na Facebooku www.facebook.com/dzieciutracone/

Do udziału w ceremonii zaproszono również przedstawicieli innych związków wyznaniowych, działających w Tarnowie. Koszt pochówku zostanie pokryty ze środków budżetowych Miasta Tarnowa. Rada Miejska w Tarnowie 30 czerwca 2016 r. podjęła stosowną uchwałę, regulującą zasady pochówku dzieci martwo urodzonych, których rodzice zrezygnowali z prawa do pochówku we własnym zakresie.

Stalowa Wola

Oprócz Eucharystii, spotkań integracyjnych i symbolicznych pochówków tego dnia odbywają się także konferencje i dni skupienia poświęcone problemowi życia po stracie dziecka. Takie spotkanie odbędzie się w tym roku m.in. w Stalowej Woli. Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie przy parafii św. Jana Pawła II zaprasza 15 października na dzień skupienia pt. "Dziecko, śmierć i co dalej...". W programie m.in. Koronka do Bożego Miłosierdzia przy Grobie Dziecka Utraconego na cmentarzu komunalnym, konferencje oraz modlitwa różańcowa w intencji nienarodzonych dzieci i ich rodziców. Więcej informacji na stronie www.kcprstalowa.pl

Reklama

Fundacja Przetrwać Cierpienie zaprasza 15 października do parafii św. Józefa w Katowicach-Załężu (ul. Gliwicka 76) rodziców dzieci utraconych w wyniku poronienia, przedwczesnego porodu, czy aborcji. O godz. 17.35 rodzice wypuszczą baloniki do nieba z imionami swoich dzieci. Zaplanowano też Mszę św.

Więcej informacji o innych inicjatywach związanych z Dniem Dziecka Utraconego na stronach www.dlaczego.org.pl (prowadzonym przez Organizację Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych) i www.poronienie.pl (prowadzonym przez Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu).

***

Według badań Fundacji Przetrwać Cierpienie przeprowadzanych w latach 2012-2014 ok. 27 proc. rodziców, którzy utracili nienarodzone dziecko, nie ma możliwości pożegnania się z nim ani zorganizowania godnego pochówku. Głównymi przyczynami takiej sytuacji jest niewiedza rodziców oraz nieznajomość prawa. Natomiast aż 30 proc. kobiet, które poroniły, popada w depresję wymagającą leczenia psychiatrycznego.

Z myślą o tych osobach od kilku lat w różnych miastach powstają grupy wsparcia dla rodziców po stracie. W ramach części z nich działają profesjonalne warsztaty terapeutyczne prowadzone przez instytucje specjalizujące się w pomocy psychologicznej i hospicja. Wiele jest jednak grup tworzących się spontanicznie, z inicjatywy samych rodziców, którzy chcą sobie pomagać.

Zazwyczaj takie grupy gromadzą się przy parafiach, m.in. w ramach duszpasterstwa rodzin. Po Mszy św. przeżywają czas dzielenia się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami. W wielu miejscach organizuje się spotkania z psychologiem, który udziela indywidualnych konsultacji.

Pierwszy raz Obchody Dnia Dziecka Utraconego zorganizowano w 1988 r. w Stanach Zjednoczonych. Dzień ten przypada 15 października, tyle bowiem trwa ciąża licząc umownie od 1 stycznia.

2016-10-11 14:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdzie jest moje dziecko?

Wierzymy i wiemy, że jeśli dziecko umiera po chrzcie, trafia do nieba. Co się z nim jednak dzieje, gdy zmarło bez chrztu, bo nie było możliwości go ochrzcić, gdyż zmarło przed urodzeniem?

Gdzie jest moje dziecko? Co się z nim teraz dzieje? Ileż razy słyszałem takie pytania w telefonie zaufania dla rodziców po stracie dzieci, prowadzonym przez Fundację Donum Vitae w Szczecinie, czy w osobistych rozmowach... Dlaczego możliwy jest chrzest dziecka, które przecież nie jest w stanie samodzielnie wyznać wiary i wyrzec się zła? Taki chrzest jest możliwy w oparciu o wiarę jego rodziców i chrzestnych. W niebezpieczeństwie śmierci szafarzem może zostać nawet osoba świecka i nie jest konieczne publiczne sprawdzenie deklaracji wiary rodziców.

CZYTAJ DALEJ

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

2024-05-16 15:04

[ TEMATY ]

prawa człowieka

Ks. prof. dr hab. Mirosław Sitarz

Monika Książek/Niedziela

W związku z doniesieniami medialnymi, zgodnie z którymi Pan Rafał Trzaskowski Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy zakazał urzędnikom eksponowania symboli religijnych związanych z określoną religią czy wyznaniem w przestrzeni, np. na ścianach, na biurkach, należy przypomnieć o podstawowym prawie każdego człowieka, które posiada dlatego, że jest człowiekiem, bez względu na to czy jest ochrzczony czy nie.

Wierzący czy niewierzący. Prawo to, bez względu na wyznanie gwarantuje każdemu człowiekowi najwyższy rangą akt normatywny jakim jest obowiązująca Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z którą Ustrojodawca w art. 25 ust. 2 stanowi: „Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym”.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego "Duszochwat" o św. Andrzeju Boboli

2024-05-16 19:24

[ TEMATY ]

film

Warszawa

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Pokaz znanego filmu "Duszochwat", w reżyserii Krzysztofa Żurowskiego, ukazującego niezwykłe dzieje i męczeństwo św. Andrzeja Boboli SJ, odbędzie się 19 maja o godz. 19.00 w Kinie Duchowym Carmelitanum w klasztorze karmelitów bosych przy ul. Solec 51 w Warszawie. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Film Krzysztofa Żurowskiego ma charakter poetyckiej impresji na temat życia świętego i dziejów jego kultu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję