Reklama

Wiadomości

Tydzień w Kościele

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 6-7

[ TEMATY ]

Kościół

wierni

Ks. Mirosław Benedyk/ Niedziela

W niedzielnych naukach dla dorosłych udział wzięło ponad 600 osób

W niedzielnych naukach dla dorosłych udział wzięło ponad 600 osób

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

SŁUŻBA BLIŹNIM
Proces beatyfikacyjny Heleny Kmieć

Służebnica Boża – taki tytuł będzie przysługiwał od 10 maja Helenie Kmieć, misjonarce świeckiej archidiecezji krakowskiej, która została zamordowana 24 stycznia 2017 r. w Cochabambie w Boliwii, gdzie pracowała w ochronce dla dzieci.

10 maja w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich zostanie zaprzysiężony trybunał, który będzie prowadził jej proces beatyfikacyjny. Jak długo proces potrwa? Trudno to określić, choć postulator tego procesu – o. Paweł Wróbel, salwatorianin, ma nadzieję, że prace pójdą sprawnie. Będą one polegać na przesłuchaniu świadków i zbadaniu korespondencji kandydatki na ołtarze, przede wszystkim elektronicznej. Wydaje się, że proces pójdzie sprawnie, głównie ze względu na przejrzystość i czytelność linii życiowej Heleny. Była młodą osobą świecką mocno zaangażowaną w pracę na rzecz wspólnoty kościelnej. Śmierć poniosła dlatego, że nie znała granic w służbie miłości bliźniego. Zarówno do dalekiej Boliwii, jak i wcześniej do Afryki pojechała nie z ciekawości świata, kierowało nią pragnienie służby nie tylko bliźniemu, ale Chrystusowi w bliźnich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

PRZEMOC
Pogrom chrześcijan w Egipcie

W nocy z 23 na 24 kwietnia w centrum miasta Minya w środkowym Egipcie doszło do pogromu chrześcijan. Poinformowała o tym austriacka organizacja pomocowa Chrześcijanie w Potrzebie (CiN). Organizacja od tygodni zwracała uwagę na nasilające się ataki i porwania chrześcijańskich dziewcząt, a teraz doszło do „otwartego wybuchu przemocy wobec chrześcijan ze strony fanatycznych muzułmanów”. Według sekretarza generalnego CiN Elmara Kuhna, były również ofiary śmiertelne, ale konkretne liczby nie są jeszcze znane. W ramach wspólnej akcji muzułmańskich fanatyków zostały podpalone domy należące do Koptów, a chrześcijanom uniemożliwiono ich opuszczenie. – Nie sądziliśmy, że w dzisiejszym świecie jest możliwe coś takiego. Jak to często bywa, policja zareagowała dopiero po długim czasie. Straż pożarna również przybyła dopiero wtedy, gdy dzielnica koptyjska już płonęła, a krzyki uwięzionych ludzi można było usłyszeć przez zawalające się ściany – oświadczył Kuhn. Cały Bliski Wschód się radykalizuje, nawet Egipt, który uchodził za kraj w miarę bezpieczny dla chrześcijan. Nie wróży to dobrze rozwojowi sytuacji w całym regionie, który ma kluczowe znaczenie dla pokoju na całym świecie.

Reklama

ULECZYĆ RANY
Nowy biskup w Sosnowcu

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła 23 kwietnia Nuncjatura Apostolska w Polsce. To pierwsza z tegorocznych nominacji biskupów. Na pasterza czekają jeszcze dwie wakujące diecezje: łowicka i szczecińsko-kamieńska. Zapowiadane są także nominacje – ze względu na wiek emerytalny – pasterzy w Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Diecezja sosnowiecka, której trzech duchownych zadało w ostatnim czasie poważne rany, po rezygnacji bp. Grzegorza Kaszaka czekała na nowego pasterza blisko pół roku. Nowy ordynariusz, znany z zaangażowania w dzieło nowej ewangelizacji, będzie miał za zadanie uleczyć te rany i nadać obolałemu Kościołowi sosnowieckiemu nowy dynamizm. Zadanie to nie jest łatwe, także ze względu na to, że tworzące zasadniczą część diecezji Zagłębie nie jest szczególnie religijne. Obiecując nowemu pasterzowi diecezji – która wchodzi w skład metropolii częstochowskiej – modlitwę, dedykujemy mu słowa pierwszego biskupa sosnowieckiego śp. Adama Śmigielskiego, salezjanina, który podczas powitania w 1999 r. (w tym roku przypada 25. rocznica) św. Jana Pawła II, powiedział do całego świata, że Zagłębie jest czerwone (popularna łatka), ale z miłości do Boga.

SONDAŻ
Katolicy nie lubią Bidena

Najnowsze dane sondażowe opublikowane przez ośrodek badawczy Pew Research Center – przed tegorocznymi listopadowymi wyborami prezydenckimi w USA – wskazują, że urzędujący prezydent USA Joe Biden musi się zmierzyć z wysokim wskaźnikiem niepopularności wśród katolików. Tylko 35% z nich ma pozytywny stosunek do jego osoby. Dodajmy, że Biden jest zadeklarowanym katolikiem. Choć jego republikański rywal – były prezydent Donald Trump również nie jest przychylnie postrzegany przez większość ankietowanych katolików, to jednak Biden jest bardziej niepopularny. Trump uzyskał pozytywne oceny 42% katolickich respondentów. Istnieje też korelacja między przychylnymi poglądami katolików a ich regularnym uczestnictwem w niedzielnej Mszy św. To kolejny sygnał, który dowodzi przewagi w prezydenckim wyścigu Donalda Trumpa – o tyle ważny, że zdarzało się, iż to katolicy, jako grupa religijna, decydowali o wyniku najważniejszej, na te czasy, elekcji świata.

Reklama

WATYKAN
Franciszek do Polaków

Podczas środowej audiencji 24 kwietnia Ojciec Święty zwrócił się z apelem do Polaków: „Pozostańcie wierni jego [św. Jana Pawła II] dziedzictwu. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci”. Przypomniał, że 27 kwietnia przypada 10. rocznica kanonizacji papieża Polaka. „Patrząc na jego życie, widzimy, do czego może dojść człowiek, kiedy przyjmie i rozwinie w sobie Boże dary: wiary, nadziei i miłości” – powiedział papież i dodał: „Za jego wstawiennictwem prośmy Boga o dar pokoju, o który on jako papież tak bardzo zabiegał”. W rocznicę kanonizacji Jana Pawła II Mszę św. w Bazylice św. Piotra odprawił dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re. /a.k.

FRANCJA
Witraże dla serca Paryża

Mija pięć lat od pożaru paryskiej katedry Notre Dame, uważanej za jedną z najważniejszych świątyń Europy. Jej ponowne otwarcie planowane jest na 8 grudnia – w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W związku z tym ogłoszono konkurs na sześć z siedmiu bocznych kaplic od strony południowej, gdzie pojawią się nowoczesne witraże. Wprowadzenie do odrestaurowanej katedry współczesnych witraży wywołało spore poruszenie. Prezydent Francji Emmanuel Macron tłumaczy tę decyzję pragnieniem pozostawienia w bazylice „śladu XXI wieku”.

Reklama

Nowo powstające dzieła będą nawiązywać do Zesłania Ducha Świętego i mają potęgować jasność kamienia, z którego wykonana jest katedra. Rozpoczęte 10 kwietnia konsultacje zakończą się pod koniec maja, ale witraże będą wykonane dopiero w 2026 r. Ich prototyp zostanie zaprezentowany w czasie grudniowego otwarcia paryskiej katedry. /a.k.

UKRAINA
Kaplice przy froncie

Trzy kaplice pojawiły się w placówkach medycznych w Liubasziwce, Wradijiwce i Jużnoukrainśku. Tereny te znajdują się dosyć blisko linii frontu, więc szczególnie mocno cierpią w wyniku ostrzału i trafia tam najwięcej rannych. Szpitale są przepełnione, widać też spore braki w wyposażeniu, jednak uznano, że miejsce duchowego wsparcia jest dla chorych równie ważne.

– W czasie wojny, gdy ludzie przeżywają traumy fizyczne i psychiczne, obecność duchownego jest bardzo potrzebna jako wsparcie zarówno dla pacjentów placówek, jak i dla personelu, który codziennie styka się z cierpieniem – powiedział greckokatolicki egzarcha odeski bp Mychajło Bubnij. Na podległym mu terenie służy dziesięciu medycznych kapelanów.

Kaplice powstały m.in. dzięki wsparciu Rycerzy Kolumba i Międzynarodowej Katolickiej Komisji Migracyjnej. – Kiedy przyjechaliśmy poświęcić te kaplice, przywieźliśmy również różne środki medyczne. Dzięki Rycerzom Kolumba zostały one zakupione i przekazane szpitalom. Przywieźliśmy też wózki inwalidzkie. Jeszcze wcześniej dostarczyliśmy również łóżka do tych placówek. Udało nam się więc nawiązać bardzo dobra współpracę z tymi szpitalami – komentował bp Bubnij
a.k.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Anglia: mimo sekularyzacji dorośli wstępują do Kościoła

[ TEMATY ]

sekularyzm

Anglia

wierni

Karol Porwich/Niedziela

Dlaczego w kontekście coraz bardziej zsekularyzowanego społeczeństwa niektórzy dorośli wciąż decydują się na wstąpienie do Kościoła katolickiego? - na to pytanie starała się odpowiedzieć Diecezjalna Komisja ds. Nowej Ewangelizacji Wschodniej Anglii.

Przeprowadzono szczegółowe wywiady z dziesięcioma osobami (pięcioma mężczyznami i pięcioma kobietami) z szerokiego zakresu parafii, a następnie systematycznie analizowano wywiady w celu określenia czynników, które doprowadziły uczestników do Kościoła katolickiego. Zidentyfikowano sześć kluczowych, powiązanych ze sobą tematów.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Rozpoczęła się 100. Pielgrzymka Służby Zdrowia

2024-05-19 09:02

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

BPJG

Apel Jasnogórski rozpoczął 100. Pielgrzymkę Służby Zdrowia. Poprowadził go przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński. Zawierzył Maryi Jasnogórskiej wszystkich, którzy służą na co dzień życiu i zdrowiu Polaków, także Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie. Modlił się o pokój w Ukrainie i w Ziemi Świętej; „o jak najlepsze wywiązanie się nas jako chrześcijan wobec sióstr i braci cierpiących z racji barbarzyństwa wojny, o odnowienie człowieka, o nową kulturę codziennego życia, delikatność i współczucie w relacjach międzyludzkich; o kulturę cywilizacji miłości”.

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia Maryi przyzywanej jako Uzdrowienie chorych powierzył wszystkich cierpiących - w szpitalach, domach opieki, hospicjach, wszelkich placówkach medycznych, chorych pozostających w domach, chorych przewlekle, samotnych i starszych.

CZYTAJ DALEJ

Noc Muzeów w Twierdzy Zmartwychwstanek

2024-05-19 17:18

[ TEMATY ]

Twierdza Zmartwychwstanek

Archiwum sióstr zmartwychwstanek

Gmach prowadzonych przez siostry zmartwychwstanki Szkoły Podstawowej i Liceum na stołecznym Żoliborzu otworzył wczoraj swoje wnętrze dla zwiedzających w ramach Nocy Muzeów.

Twierdzę Zmartwychwstanek, która w czasie II wojny światowej pełniła rolę szpitala i silnego punktu obrony podczas powstania warszawskiego, można było poznać dzięki zaangażowaniu pracujących w szkołach sióstr, nauczycieli oraz uczniów. Jak co roku, przygotowano ciekawe inscenizacje, w których uczestniczyli przebrani w stroje z czasów powstania warszawskiego uczniowie. W poruszających przedstawieniach oddane zostały realia walczącej Warszawy i szczególne zaangażowanie sióstr oraz mieszkańców Żoliborza w obronę twierdzy przy ul. Krasińskiego 31.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję