Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

2024-04-16 14:14

Niedziela Ogólnopolska 16/2024, str. 6-7

[ TEMATY ]

Ulmowie

Marzena Cyfert

Relikwie bł. Rodziny Ulmów

Relikwie bł. Rodziny Ulmów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ŚWIAT
Bł. rodzina Ulmów patronem przedszkoli

W Burundi i w Papui-Nowej Gwinei powstaną pierwsze na świecie przedszkola, które będą nosiły imię bł. rodziny Ulmów. Jak się można spodziewać, za budową stoją misjonarze z Polski. Inicjatywę podjęli: w Burundi – s. Teresa Janina Zakrzewska, kanoniczka Ducha Świętego, a w sercu papuaskiego buszu, gdzie samo dotarcie w to miejsce jest wyzwaniem – o. Ryszard Wajda, werbista. – Wybór patronów wynika z faktu, że w momencie, kiedy misjonarze zgłosili potrzebę wsparcia, trwały przygotowania do beatyfikacji rodziny Ulmów, która pochodzi z naszego regionu. Zdecydowaliśmy, że dzieci Ulmów będą patronami dzieci. Misjonarze byli bardzo zadowoleni z tego pomysłu. W obliczu trudnych dziejów Burundi, podobnych do Rwandy, historia dzieci Ulmów ma być lekcją wartości – powiedziała Jadwiga Ciurkot z fundacji Pro Spe w rozmowie z Radiem Watykańskim. Rozpowszechnianie informacji na świecie o heroicznej rodzinie z polskiego Podkarpacia służy Kościołowi, a także Polsce. Ale nie tylko o to chodzi. Propagowanie kultu zwiększa szansę na cud, a ten jest konieczny do kanonizacji.

WIZYTA
Papież poleci do Indonezji

Kardynał Ignatius Suharyo Hardjoatmodjo i przewodniczący Konferencji Episkopatu Indonezji bp Antonius Subianto z Bandungu potwierdzili pogłoski, które krążyły od jakiegoś czasu: Ojciec Święty planuje wizytę w tym kraju w dniach 3-6 września – podała agencja AsiaNews. Trasa wrześniowej podróży, która ma obejmować także Timor Wschodni, Papuę-Nową Gwineę i Singapur, jest obecnie układana. Niewykluczone jest także odwiedzenie przez Franciszka Wietnamu. W przypadku Indonezji będzie to trzecia wizyta papieża po wizytach Pawła VI w 1970 r. i Jana Pawła II w 1989 r. Indonezja jest najludniejszym państwem muzułmańskim i czwartym pod względem populacji w ogóle państwem na świecie. Kolejna podróż papieża do Azji potwierdza reorientację watykańskiej polityki, która coraz częściej zerka na ten kontynent z roku na rok więcej znaczący dla świata. świadczy też o tym, iż Ojciec Święty ma na tyle dobrą formę, że jest w stanie udźwignąć trudy tej podróży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

KRAKÓW
Helena Kmieć na ołtarze

„Ogłaszam decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego sługi Bożej Heleny Agnieszki Kmieć, wiernej świeckiej” – napisał w edykcie abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Helena Kmieć urodziła się w 1991 r. w Krakowie, w rodzinie głęboko wierzącej. Zawsze chciała pomagać innym. Już podczas studiów nawiązała kontakt z Wolontariatem Misyjnym „Salvator” prowadzonym przez Zgromadzenie Księży Salwatorianów. W jednym z podań o wyjazd misyjny motywowała: „Otrzymałam Łaskę Bożą, czyli DDDDD – Dar Darmo Dany Do Dawania i muszę się tym Darem dzielić!”. Pierwszą jej misją były w 2012 r. Węgry, rok później Zambia, a w 2014 r. Timisoara w Rumunii. 8 stycznia 2017 r. rozpoczęła półroczną misję w ochronce dla dzieci prowadzonej przez siostry służebniczki dębickie w Cochabambie w Boliwii. W nocy 24 stycznia 2017 r., w wieku 25 lat, została tam brutalnie zamordowana. Niemal natychmiast pojawiła się opinia o jej świętym życiu. Wiele osób modli się za jej wstawiennictwem. Stanowi ona inspirację do tego, by „w życiu z pasją i zaangażowaniem realizować swoje powołanie do świętości przez działalność wolontariacką i misyjną”, jak napisano w edykcie. Jest w nim także prośba do osób, które mają jakiekolwiek dokumenty lub wiadomości dotyczące sługi Bożej, aby do 20 czerwca przekazali je do Kurii Metropolitalnej w Krakowie. /k.w.

ŚWIECCY W AKCJI
Wdzięczni za wierność

Kampania, którą zatytułowaliśmy „Dziękujemy za wierną posługę”, została zainicjowana jakiś czas temu przez wiernych świeckich w Hiszpanii. Teraz, idąc tym tropem, powodowane zwykłą wdzięcznością, podejmują ją stowarzyszenia wiernych w Polsce.

Kampania ta ma dwa cele – swego rodzaju prowokację, a także dziękczynienie. W przestrzeni publicznej bowiem, za sprawą wypowiedzi części polityków i przekazu wielu mediów, dominuje negatywna stereotypizacja obrazu kapłanów i ich posługi. Skupia się ona jedynie na marginalnych negatywnych kazusach, a zupełnie pomija ogrom pracy kapłanów wykonywanej każdego dnia. Wyłania się stąd przekaz absolutnie nieprawdziwy, tendencyjny i jawnie manipulujący danymi. Wprowadza on w błąd odbiorców przekazów na temat życia Kościoła, tworząc asocjacje o chciwości duchownych, ich żądzy władzy, braku pracowitości. Na nierzetelność tego obrazu ma zwrócić uwagę nasza kampania. Dlatego jest prowokacją, która ma wzywać do przemyślenia, czy nagonki medialne i negatywne stereotypy oddają obiektywny stan rzeczy. Owszem, istnieją przypadki wstydliwe i złe, a każdy taki przypadek to o jeden za dużo. Przypadki te jednakże nie mogą zaburzyć kapitału dobra, który każdego dnia pomnażają przez swą posługę wobec wszystkich, również niewierzących, kapłani. Stąd odwołanie do znanego w wielu językach przysłowia, że jedno upadające drzewo czyni więcej hałasu niż las, który rośnie.

Reklama

Ukazując obszary, w których spotykamy się z pełną poświęcenia posługą kapłanów, w trudnych i radosnych sytuacjach, w świątyni i w przestrzeni życia społecznego, w duchowej formacji, katechezie czy sakramentach, kampania ta jest też wyrazem wdzięczności i wsparcia dla ogromnej rzeszy kapłanów, którzy – pomimo wielu trudności i niebezpieczeństw – każdego dnia pozostają wierni Ewangelii i kapłańskim zobowiązaniom, które złożyli w dniu święceń.

FRANCJA
Groźny precedens

200 tys. euro. Taką karę nałożył francuski sąd w Lorient w Bretanii m.in. na kard. Marca Ouelleta, byłego prefekta Dykasterii ds. Biskupów. Czym miał zawinić kanadyjski purpurat? Realizował on jedynie misję kościelną. Na podstawie ustaleń kierowanego przez niego zespołu, powziętych w 2020 r. podczas wizytacji kanonicznej we wspólnocie Sióstr Dominikanek Ducha Świętego w Pontcallec, Stolica Apostolska usunęła ze zgromadzenia jedną z sióstr zakonnych. Kobieta odwołała się najpierw do sądu kościelnego, a gdy ten podtrzymał decyzję, skierowała sprawę do sądu cywilnego. Francuski sąd powszechny wkroczył w kompetencje władzy kościelnej, co stanowi precedens. Było to powodem wezwania ambasadora Francji przy Watykanie i przekazania mu w proteście przeciw tej uzurpacji „noty werbalnej”. Postępowanie francuskiego sądu godzi w autonomię wspólnoty kościelnej. Można sobie wyobrazić, że ktoś skieruje do trybunału świeckiego protest przeciwko wyborowi papieża, a sąd np. orzeknie, że z takiej czy innej przyczyny jest on wybrany nieważnie.

Reklama

INICJATYWA
Czytajmy Biblię!

XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny (14-20 kwietnia) w tym roku przebiegał pod hasłem: „Powołani do wspólnoty – komunii z Bogiem i bliźnimi w Kościele”. Przypomnijmy, że celem inicjatywy jest poznawanie słowa Bożego i odkrywanie jego znaczenia w życiu Kościoła i w osobistym życiu ludzi. Obchody, jak zwykle, zainaugurowało Narodowe Czytanie Pisma Świętego – w VIII już edycji były to Dzieje Apostolskie. Znaczenie wspólnej lektury Biblii tak tłumaczył ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II, które jest organizatorem wydarzenia: – W czasach, w których mierzymy się z przemocą, prześladowaniami oraz licznymi cierpieniami duszy i ciała, otwieramy się na światło Chrystusa, płynące z Ewangelii o zwycięstwie miłości nad siłą.

Tydzień Biblijny jest obchodzony od 2009 r. i towarzyszy mu wiele lokalnych wydarzeń, m.in. rekolekcje, maratony czytania Biblii czy spotkania z biblistami. Papież Franciszek często podkreśla, jak bardzo zależy mu, „aby w ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”. Według niego, „Biblia nie może być dziedzictwem tylko nielicznych ani nie może stać się zbiorem ksiąg dla kilku osób uprzywilejowanych”.
k.w.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Samarytanie z Markowej” - kalendarz Województwa Podkarpackiego na 2024 rok

[ TEMATY ]

kalendarz

Markowa

podkarpackie

Ulmowie

Ze zbiorów krewnych rodziny Ulmów

Reprodukcje deskali, czyli obrazów namalowanych na deskach, przedstawiających fotografie autorstwa bł. Józefa Ulmy znalazły się w oficjalnym kalendarzu samorządu województwa podkarpackiego na 2024 rok „Samarytanie z Markowej”. Publikacja powstała we współpracy z artystą Arkadiuszem Andrejkowem.

Na kartach kalendarza znalazły się reprodukcje deskali stworzonych na potrzeby kalendarza, które są odtworzeniem fotografii autorstwa Józefa Ulmy. Większość z nich przedstawia członków jego rodziny w różnych, codziennych sytuacjach.

CZYTAJ DALEJ

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

[ TEMATY ]

Fatima

100‑lecie objawień fatimskich

Fatima – wizerunki Dzieci Fatimskich/Fot. Graziako/Niedziela

Od maja do października 1917 roku - gdy toczyła się pierwsza wojna światowa, kiedy w Portugalii sprawował rządy ostro antykościelny reżim, a w Rosji zaczynała szaleć rewolucja - na obrzeżach miasteczka Fatima, w miejscu zwanym Cova da Iria, Matka Boża ukazywała się trojgu wiejskim dzieciom nie umiejącym jeszcze czytać. Byli to Łucja dos Santos (10 lat), Hiacynta Marto (7 lat) i Franciszek Marto (9 lat). Łucja była cioteczną siostrą rodzeństwa Marto. Pochodzili z podfatimskiej wioski Aljustrel, której mieszkańcy trudnili się hodowlą owiec i uprawą winorośli.

Wcześniej, zanim pastuszkom objawi się Matka Boża, przez ponad rok, od marca 1916 roku, przygotowuje ich na to Anioł. Na wzgórzu Loca do Cabeco dzieci odmawiają różaniec i zaczynają zabawę. Raptem, gdy słyszą silny podmuch wiatru widzą przed sobą młodzieńca. Przybysz mówi: Nie bójcie się, jestem Aniołem Pokoju, módlcie się razem ze mną". Następnie uczy ich jak mają się modlić, słowami: "O mój Boże, wierzę w Ciebie, uwielbiam Cię, ufam Tobie i kocham Cię. Proszę, byś przebaczył tym, którzy nie wierzą, Ciebie nie uwielbiają, nie ufają Tobie i nie kochają Ciebie". Nakazuje im modlić się w ten sposób, zapewniając, że serca Jezusa i Maryi słuchają uważnie ich słów i próśb.

CZYTAJ DALEJ

Monte Cassino – rozpoczęły się uroczystości upamiętnienia 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino

2024-05-14 10:27

[ TEMATY ]

Monte Cassino

Włodzimierz Rędzioch

80 lat temu, 17 stycznia 1944 r. rozpoczęła się bitwa o Monte Cassino. W największej batalii frontu włoskiego walczyli żołnierze dziesięciu narodowości. Rankiem, 15 lutego 1944 r. 255 „latających fortec” zrzuciło na Monte Cassino ponad 350 ton bomb burzących, które sprawiły, że klasztoru został zamieniony w ruinę. Po zniszczeniu klasztoru wojska alianckie próbowały zdobyć punkty oporu znajdujące się w mieście Cassino a następnie samo wzgórze Monte Cassino.

W maju zadanie zdobycia ruin klasztoru bronionego przez resztki sił niemieckich przypadło żołnierzom 2. Korpusu Polskiego. „Czwarte natarcie na górę klasztorną – będzie polskim natarciem. Tam, gdzie padli Amerykanie, Anglicy, Nowozelandczycy, Francuzi, Hindusi” - napisał Melchior Wańkowicz w swoim reportażu o bitwie. Atak rozpoczął się w nocy z 11 na 12 maja. Generał Władysław Anders w rozkazie do swoich oddziałów napisał:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję