Reklama

Niedziela Podlaska

Kościół żywy w rodzinie

Obecnie człowiekowi coraz trudniej jest mówić o Kościele i w nim po prostu być. Warto jednak pamiętać, że zaangażowanie w życie wspólnoty wierzących jest szczególnym wyrazem miłości człowieka do Boga.

Niedziela podlaska 46/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Domowy Kościół

Małgorzata i Marcin Fabisiakowie

Uczestnicy rekolekcji przed kościołem w Serpelicach

Uczestnicy rekolekcji przed kościołem w Serpelicach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nawiązując do listów św. Pawła, a także nauczania Soboru Watykańskiego II, kard. Grzegorz Ryś stwierdził, że podstawowym powołaniem człowieka wierzącego jest powołanie do wspólnoty. Najważniejszą realizacją takiego powołania jest życie rodzinne i małżeńskie. Bóg spośród wielu chrześcijańskich rodzin wybiera niektórych małżonków do szczególnej misji formowania siebie i swoich dzieci w Domowym Kościele – rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie. W charyzmat tego ruchu wpisane są rekolekcje oraz dni skupienia. W październikowy weekend, w dniach 13-15 października swoje rekolekcje, połączone z powakacyjnym dniem wspólnoty przeżywał Domowy Kościół z rejonu Łochów. Na zaproszenie pary rejonowej – Małgorzaty i Marcina Fabisiaków – odpowiedziało łącznie 14 małżeństw. Razem ze swoimi dziećmi przybyli do Serpelic, aby wspólnie z ks. Michałem Siduniakiem odkrywać w świetle słowa Bożego prawdę o tym, że Kościół żyje i potrzebuje żywych wspólnot.

Czas poświęcony małżonkowi i Bogu

Formuła wyjazdowego skupienia zakończonego powakacyjnym dniem wspólnoty jest ubiegłorocznym doświadczeniem małżeństw z Domowego Kościoła z Łochowa. Czas spędzony z rodziną w atmosferze modlitwy i wzajemnych spotkań jest szczególnie cenny dla małżeństw, na co dzień formujących się w charyzmacie sługi Bożego, ks. Franciszka Blachnickiego. Jest to szansa szczególnie dla małżeństw, które z różnych przyczyn nie mogły uczestniczyć w wakacyjnych, dwutygodniowych rekolekcjach. W piątkowy wieczór dla uczestników którzy przyjechali również ze swoimi dziećmi do Serpelic rozpoczął się czas szczególnych ćwiczeń duchowych. Tego wieczoru uczestnicy rekolekcji zostali rozlokowani w pokojach, zjedli wspólną kolację, modlili się podczas Mszy św. oraz mieli możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu do godz. 22. Hasłem przewodnim pierwszego dnia rekolekcji i zarazem tematem homilii była modlitwa i jej konieczność w wytrwaniu w wierności swojemu powołaniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Sobota była najdłuższym dniem rekolekcji. W ich programie małżonkowie mieli oprócz wysłuchania konferencji i uczestnictwa we wspólnych modlitwach, zrealizować wszystkie zobowiązania wynikające z faktu bycia w ruchu Domowego Kościoła. Nie zabrakło zatem spotkań i dzielenia w grupach, namiotu spotkania, dialogu małżeńskiego, jak też modlitwy osobistej i małżeńskiej. Plan rekolekcji był skonstruowany tak, aby uczestnicy między poszczególnymi punktami programu mogli znaleźć czas na wspólne przemyślenia i rozmowy przy kawie. Był to również czas dzielenia się swoimi radościami oraz szukania odpowiedzi na nurtujące problemy lub dylematy. Nie mogło zabraknąć pogodnego wieczoru, w czasie którego obok tańców, zabaw i radości był czas na przypomnienie sobie podstawowej wiedzy o członkach i poszczególnych kręgach łochowskiej wspólnoty. Na zakończenie wieczoru dzieci razem ze swoimi rodzicami odmówiły wieczorny pacierz. Następnie dorośli wybrali się do świątyni parafialnej na prowadzoną adorację w intencji małżeństw, a dzieci miały możliwość obejrzenia wartościowej bajki na dobranoc. Trzeba wspomnieć, że dla małżeństw z małymi dziećmi takie rekolekcje są również czasem odpoczynku od ciągłej opieki nad pociechami, ponieważ nad programem dnia dla dzieci czuwały animatorki Kinga i Wiktoria. Sobota była dniem zrozumienia osobistej i wspólnotowej odpowiedzialności za Kościół.

Niedziela kończąca rekolekcje była w poszerzonej formie Powakacyjnym Dniem Wspólnoty. Materiały formacyjne przygotowane dla członków Domowego Kościoła kierowały uwagę uczestników do zrozumienia na nowo istoty Kościoła, który jest wspólnotą Ludu Bożego. Szczególny akcent położono na miłość do Kościoła. Dzień rozpoczęła jutrznia, następnie wspólne śniadanie, po którym było wprowadzenie w dzień wspólnoty w ramach konferencji ks. Michała, następnie spotkanie w grupach i prezentacja wyników wspólnej pracy. O godz. 12.15 uczestniczyliśmy w niedzielnej Eucharystii wieńczącej czas rekolekcji, której główną intencją było dziękczynienie za przeżyty czas i możliwość formowania się w charyzmacie Ruchu Światło-Życie. Tradycyjnie, jak to w niedzielę, po Mszy św. był obiad, oraz oazowa Agapa. Po złożeniu dziękczynienia Panu Bogu była również chwila na to, aby wyrazić wdzięczność osobom które zainicjowały weekendowe rekolekcje oraz posługiwały w tym bogatym duchowo czasie.

Kościół zaangażowany i angażujący

Kościół jest żywą wspólnotą przede wszystkim dlatego, że mieszka w Nim Bóg. Chrześcijanie, którzy otwierają się na Bożą miłość i czerpią z niej życie, nie mogą pozostawić tego doświadczenia jedynie samym sobie. Uczą się jakimi drogami dotrzeć z orędziem Ewangelii do pozostałych braci. Organizacja weekendowych dni skupienia dla wspólnoty Domowego Kościoła jest dobrym przykładem tego, że wierni w Kościele potrafią sami coś zorganizować i wspólnymi siłami zaangażować w to kapłanów. W diecezji drohiczyńskiej jest kilka miejsc, jak chociażby Serpelice, które dają możliwość przeżycia wspólnych rekolekcji oraz odpoczynku w bliskości nadbużańskiej natury. Taki czas i okoliczności pozwalają po raz kolejny zrozumieć, że życie codzienne małżonków i ich rodzin jest podstawową formą ewangelizacji. To wierność obranemu charyzmatowi i odpowiedzialna miłość za Kościół są czynnikami które sprawiają, że w łochowskiej parafii zawiązują się nowe kręgi Domowego Kościoła mimo problemów, z którymi borykają się na co dzień. Papież Benedykt XVI wielokrotnie podkreślał, że chrześcijaństwo przyszłości będzie oparte na małych wspólnotach. Trudno nie zgodzić się z tą diagnozą Ojca Świętego, widząc z jednej strony powszechny trend opuszczania Kościoła, a z drugiej pragnienie formowania się wierzących w grupach, które dają coś więcej – wychodzą z propozycją doświadczenia Kościoła który jest zaangażowany i sam angażuje. Małżonkowie będący we wspólnocie Domowego Kościoła wielokrotnie podkreślają, że charyzmat rozeznany i wszczepiony przez sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego stanowi nieocenioną pomoc w budowaniu więzi rodzinnych i przeżywaniu kryzysów małżeńskich i wychowawczych z wiarą – jako doświadczenie które przeżyte z Chrystusem nie jest tragedią, ale może stać się doświadczeniem osobistej i rodzinnej Paschy.

2023-11-07 09:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikacja w małżeństwie

Po raz kolejny sandomierski ośrodek rekolekcyjny „Quo Vadis” przyjął pod swój dach członków Domowego Kościoła, rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie. Blisko 100 osób w dniach 18-20 listopada pochylało się nad mistyką aktu małżeńskiego i uczestniczyło w codziennej Eucharystii, modlitwie brewiarzowej, konferencjach, pracy w grupach, adoracji Najświętszego Sakramentu czy Namiocie Spotkania. Oczywiście na rodzinnych rekolekcjach nie mogło zabraknąć czasu na dialog małżeński, modlitwę małżonków oraz chwil dla rodziny. Prowadzącymi byli Agnieszka i Jakub Kołodziejowie z Lublina, a opiekę duchową sprawował ks. Waldemar Olech. Zwracając się do małżonków podczas homilii, wyjaśniał: – Pan Jezus wzywa nas do tego, abyśmy rozumiejąc drugiego człowieka w całej pełni, jego bogactwo, predyspozycje, ale też i słabości, odnieśli się z miłością do tego wszystkiego, co w sobie niesie. Mamy tu szczególną pomoc Ducha Świętego, który prowadzi nas do poznania prawdy o drugim człowieku. A nawet te tajemnice, które są nie do końca dla nas znane, potrafi tak nam wyjaśnić, aby doprowadzić do jedności z Nim tak, że przyjmujemy drugiego człowieka w całej pełni. W małżeństwie, to jest bardo ważne, bo małżeństwo wezwane jest do zbudowania doskonałej jedności i na tej jedności opiera się rodzicielstwo oraz budowanie całej wspólnoty rodzinnej – mówił kaznodzieja. Całość spotkania zakończyła się wspólnym podsumowaniem i podzieleniem się świadectwami z przeżytych rekolekcji. – Zjawiska związane z duszpasterstwem stały się wyznacznikiem wielu naszych działań, odkąd zaczęliśmy jeździć na rekolekcje – mówią Jagoda i Witek Sekulscy z parafii Dwikozy, związani z duszpasterstwem rodzin. – Zachęcamy serdecznie do udziału w nich, bez względu na ich tematykę, zarówno małżeństwa, które są blisko Boga, jak i takie, które mają poważne problemy. Owoce rekolekcji dla nas są bardzo widoczne. Zauważamy, że przez bardzo długi czas po nich w naszym małżeństwie występuje taka błogość, łatwiej podejmować codzienne decyzje bez zdenerwowania, wszystko jest coraz bardziej poukładane. Wiemy, że efekty w niektórych sferach wymagają czasu i przychodzą wolniej. To proces długofalowy, aby poprawiło się na dobre. Idziemy w bardzo dobrym kierunku dzięki rekolekcjom – mówią. Pani Jagoda dodaje: – Bardzo brakowało mi innej modlitwy niż taka codzienna, wyuczona; takiej modlitwy z serca. Kiedy zetknęliśmy się Domowym Kościołem, pojechaliśmy pierwszy raz na rekolekcje, to zobaczyliśmy, że to jest dla nas przestrzeń dobra. Myśleliśmy kiedyś, że biorąc pod uwagę charakter naszej pracy, to, że mamy dzieci, nasze temperamenty, wyjazd na jeden dzień poza dom sprawi, że świat się zakończy. Nie zakończył się. Wróciliśmy zmienieni i zaczęło zmieniać się nasze małżeństwo. Na co dzień się mijamy, a tu jesteśmy razem, możemy sobie powiedzieć sporo miłych rzeczy. Polecamy wszystkim takie rekolekcje dla małżeństw – dzielą się małżonkowie z 28-letnim stażem.

CZYTAJ DALEJ

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba Trójcy Świętej?

2024-05-19 07:08

[ TEMATY ]

Duch Święty

Kard. Grzegorz Ryś

Materiał prasowy

Czy faktycznie jest równy Ojcu i Synowi? Jak działa? Czym są dary Ducha Świętego? Dlaczego tak mało o Nim wiemy? Duch Święty to niezaprzeczalnie najbardziej tajemnicza Osoba Trójcy Świętej. Jest niewidoczny jak wiatr, a jednak działa.

W Starym Testamencie bywa przedstawiany jako potężna moc, którą posługuje się Bóg, a dzisiaj najczęściej kojarzymy Go z obrazem gołębicy, płomienia czy silnego podmuchu. Jego nieoczywista moc, o której mówią te wizerunki, może zdziałać cuda. Wystarczy poznać Go i dać się Mu poprowadzić. Dopiero w Nowym Testamencie ukazuje nam się nie jako jakaś siła, wiatr, tchnienie czy moc, ale Osoba Boża.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

[ TEMATY ]

Jasna Góra

kobieta

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Mszy św. w kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Artur Ważny, sosnowiecki biskup diecezjalny. W homilii zachęcał do przyjaźni z Duchem Świętym, by tak jak w życiu Maryi, stawał się On reżyserem i naszego życia, tym, który chce nas prowadzić, pokazać pomysł Boga na nasze życie. A jedną z wielu Jego ról jest odszukiwanie i odnajdowanie nas dla Boga, co szczególnie ukazuje Jezus w przypowieściach o odnalezionym synu marnotrawnym, odnalezionej owcy i odnalezionej drachmie. Bp Ważny przypomniał, że w kobiecie, która szukała i odnalazła zgubioną drachmę, Ojcowie Kościoła widzieli właśnie Ducha Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję