Reklama

Niedziela Rzeszowska

Wielobarwne brzmienie podkarpackich organów

Z dr. hab. Markiem Stefańskim dyrektorem Podkarpackiego Festiwalu Organowego rozmawia ks. Rafał Przędzik.

Niedziela rzeszowska 36/2022, str. VI

[ TEMATY ]

festiwal organowy

Joanna Parasoł

Pomysłodawca festiwalu, organista dr hab. Marek Stefański

Pomysłodawca festiwalu, organista dr hab. Marek Stefański

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Rafał Przędzik: Tegoroczny Festiwal Organowy dobiegł końca. Jak on przebiegał?

Dr. hab. Marek Stefański: Koncertem znakomitego portugalskiego organisty Felipe Verissimo, w niedzielę 21 sierpnia w rzeszowskiej katedrze zakończył się Podkarpacki Festiwal Organowy. Na program festiwalu złożyło się 12 koncertów w trzech kościołach Rzeszowa: w katedrze, Świętego Krzyża i w Zalesiu, ponadto w Jarosławskim Opactwie, w Sanktuarium MB Królowej Rodzin w Ropczycach, w drewnianym kościele Wniebowzięcia NMP w Lutczy, w bazylice jezuitów w Starej Wsi oraz po raz pierwszy w sanktuarium MB Pocieszenia w Chmielniku. Wystąpiło 13 artystów z: Polski, Czech, Włoch i Portugalii. Wspólnym mianownikiem wszystkich koncertów była muzyka organowa. Zabrzmiały także utwory wokalne z towarzyszeniem organów.

Wakacyjne koncerty muzyki organowej posiadają już wieloletnią historię. Jak to piękne dzieło rozwijało się przez lata?

Podkarpacki Festiwal Organowy liczy sobie już 32 lata. Rozpoczął się pod nazwą „Wieczory Muzyki Organowej w Katedrze Rzeszowskiej”. Jego formuła była z czasem poszerzana o muzykę kameralną, oratoryjną, a nawet o słowo poetyckie, następnie o inne kościoły stolicy województwa podkarpackiego, aż w końcu o inne miejscowości Podkarpacia. Obecnie koncerty goszczą w zabytkowych i nowoczesnych przestrzeniach sakralnych, nadając muzyce interdyscyplinarny wymiar artystyczny, na który składa się: architektura, rzeźba, malarstwo, witrażownictwo, ludwisarstwo, czy budownictwo organowe, czyli wszystkie te dziedziny sztuki, które są charakterystyczne dla tradycji sakralnej w wielu jej wymiarach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czy koncerty organowe spotykają się z licznym zainteresowaniem słuchaczy?

Koncerty cieszą się wielce satysfakcjonującą frekwencją. Aktywują miejscowe społeczności do uczestnictwa w kulturze, a także tworzą jedyny w swoim rodzaju muzyczny szlak po regionach Podkarpacia. Sporo melomanów podąża szlakami koncertów, co jako organizatorów tego wydarzenia, bardzo nas cieszy. Tak liczna obecność publiczności jest dla mnie najlepszym wyrazem celowości i sensu naszych działań.

Reklama

Jak każde wielkie dzieło, festiwal wymagał odpowiedniego zaplecza materialnego. Jak udało się pozyskać odpowiednie środki?

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE. Koncerty odbywają się dzięki finansowaniu przez województwo podkarpackie oraz gminę miejską Rzeszów, a także w lokalnym zakresie przez Starostwo Powiatowe w Strzyżowie i prywatną firmę paliwową.Dzięki temu wstęp na koncerty pozostaje bezpłatny i wszyscy chcący w nich uczestniczyć mogą korzystać z ich kulturotwórczej i edukacyjnej oferty. Serdecznie dziękuję za życzliwą i twórczą współpracę wszystkim gospodarzom miejsc, w których odbywały się koncerty tegorocznego festiwalu.

Tegoroczna edycja koncertów dobiegła końca. Wielu melomanów z pewnością wyczekuje kolejnego festiwalu. Jakie plany na przyszłość?

Mam wielką nadzieję, że w przyszłym roku ponownie spotkamy się w rzeszowskich i podkarpackich kościołach, kontemplując ich piękno i wsłuchując się w dźwięki muzyki. Nie wątpię, iż w kalendarzu koncertów pojawią się nowe miejsca i nowi artyści, dostarczając melomanom i sympatykom tego rodzaju muzyki ponadczasowych i szlachetnych wartości wyrażonych sztuką najwyższej próby twórczej i wykonawczej.

2022-08-30 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tego jeszcze nie było

Niedziela łódzka 17/2021, str. III

[ TEMATY ]

festiwal organowy

Archiwum parafii

Organy pochodzą z holenderskiego warsztatu Van den Berg & Wendt

Organy pochodzą z holenderskiego warsztatu Van den Berg & Wendt

I Festiwal Organowy w parafii św. Jana Pawła II.

Wydarzenie rozpocznie się w ostatnią niedzielę kwietnia. Zostali na nie zaproszeni wybitni artyści młodego pokolenia, wykładowcy i profesorowie uczelni wyższych, zdobywcy licznych nagród w międzynarodowych konkursach, którzy koncertują w Polsce i na świecie. Podczas pierwszego koncertu przy organach zasiądzie Krzysztof Urbaniak, a koncert poprowadzi Janusz Janyst i Kinga Ścieszko.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca Polaków do obrony życia ludzkiego

2024-05-15 11:03

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/Riccardo Antimiani

O potrzebie ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci przypominał Franciszek pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.


Podziel się cytatem

Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję