Reklama

Komentarze

Zażądamy więcej niż Grecy

Grecja była bardzo zniszczona przez Niemcy, ale Polska o wiele bardziej. Nasze straty są wielokrotnie większe niż straty oszacowane w Atenach na 300 mld euro – mówi Arkadiusz Mularczyk, szef zespołu do spraw reparacji wojennych Sejmu VIII kadencji.

Niedziela Ogólnopolska 26/2021, str. 46-47

[ TEMATY ]

komentarz

pl. wikipedia.org

Arkadiusz Mularczyk

Arkadiusz Mularczyk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Artur Stelmasiak: Jaka jest kondycja demokracji i praworządności w Polsce, bo ten temat pojawia się często na europejskich salonach?

Poseł Arkadiusz Mularczyk: Demokracja w Polsce ma się dobrze, bo w samorządach i we władzach centralnych rządzą formacje polityczne, które wygrywają wybory. Demokracja ma się świetnie, ale pewnym problemem jest narracja tworzona przez tych, którzy od kilku lat przegrywają wybory. Niektórzy politycy nie chcą uznać demokratycznej woli obywateli i rozpowszechniają w Europie fałszywe twierdzenia, jakoby powołane instytucje były nielegalne. To jest narracja szczególnie szkodliwa dla Polski i naszego wizerunku. Niestety, mamy największy problem z opozycją, która nie potrafi wygrać wyborów i zamiast skutecznie zabiegać o głosy wyborców, szuka sojuszników w innych państwach. Jej partyjne działania często są więc sprzeczne z interesem Polski.

Krytykowani jesteśmy nie tylko przez polską opozycję, ale też przez Brukselę i urzędników Komisji Europejskiej. Jak ten fakt wytłumaczyć?

Przez osiem lat rządów Platformy Obywatelskiej na wiele unijnych stanowisk desygnowano ludzi politycznie związanych z obecną opozycją. To jednak niejedyny problem, bo w Unii Europejskiej są bardzo silne prądy polityczne odwołujące się do skrajnie liberalnych i lewackich ideologii, które są przeciwstawne wobec bliskich Polsce wartości chrześcijańskich. Elity europejskie bardzo często są przeciwnikami wartości, które są fundamentem Europy i Polski. Ta ewolucja unijnego establishmentu w lewą stronę ma, niestety, negatywny wpływ na nasze wzajemne relacje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mam wrażenie, że teraz, gdy Zachód wychodzi z pandemii, presja na Polskę rośnie. Czy obronimy się i uda nam się dokończyć reformę wymiaru sprawiedliwości?

Dalsza reforma jest konieczna. Zmiany, które zostały wprowadzone w sądownictwie, są niewystarczające i dalsza reforma jest bardzo potrzebna. Jestem zwolennikiem spłaszczania struktury wymiaru sprawiedliwości, by sądy pracowały szybciej i efektywniej. Widzimy jednak bardzo duży opór w środowiskach sędziowskich, także w kręgach decyzyjnych Unii Europejskiej, które utrudniają jakąkolwiek dalszą reformę.

Reklama

Najdobitniejszym przykładem presji i nacisków jest ostatni list z KE ws. wycofania wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. Czy to oznacza, że Bruksela chce już ingerować w sprawy ustrojowe Polski?

To jest bulwersująca sprawa, bo okazuje się, że ktoś z KE ma czelność i odwagę ingerować w wewnętrzne sprawy Polski na linii Premier i Trybunał Konstytucyjny. Rząd ma prawo do kierowania spraw do TK, a KE nie ma żadnego prawa, by się wtrącać w wewnętrzne sprawy ustrojowe poszczególnych państw członkowskich. Ten list jest kolejną próbą skolonizowania Polski przez różne, formalne i nieformalne, działania. Okazuje się, że dziś w Unii Europejskiej nie potrzeba czołgów, armat ani działań zbrojnych, by podbijać niepokorne państwa członkowskie. Działania prawne i polityczne są bardzo skutecznym instrumentem kolonizacji słabszych państw przez silniejsze.

Ta wojna trwa w najlepsze. Pan też w imieniu posłów złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Czego się domagacie?

Chcemy, by Trybunał Konstytucyjny zbadał zgodność z Konstytucją RP trzech przepisów Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, które dotyczą uprawnień unijnego trybunału. Naszym zdaniem, przepisy, które uprawniają TSUE do ingerowania, kształtowania składu i kompetencji sądów państw członkowskich, są sprzeczne z Konstytucją RP. TSUE nie ma prawa do ingerencji w funkcjonowanie konstytucyjnych organów w krajach członkowskich, a w szczególności sądów, i zawieszenia ich działania. We wniosku zaskarżyliśmy też przepisy, na podstawie którym TSUE dokonuje kontroli zgodności prawa krajowego z konstytucją tego państwa. Od tego jest przecież trybunał w Warszawie, a nie w Luksemburgu.

Reklama

Teraz pytanie do Pana jako szefa Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II wojny światowej w Sejmie poprzedniej kadencji. Niemcy chcą wypłacić odszkodowania Namibii za zbrodnie z okresu kolonialnego. A co z odszkodowaniami dla Polski?

Raport naszego zespołu jest już w zasadzie zakończony, a polski rząd czeka na właściwy moment. O czasie i miejscu podjęcia działań będą decydowały najwyższe czynniki państwowe i polityczne w Polsce. Sprawa nie spadła ani nie spadnie z politycznej agendy działań. Czekamy, bo wszystko musi być dobrze przemyślane i skoordynowane z całokształtem sytuacji międzynarodowej, ale jestem przekonany, że działania zostaną podjęte jeszcze w tej kadencji Sejmu.

Z wypowiedzi ambasadora Niemiec w Polsce wynika, że sprawa roszczeń już została załatwiona i nie należy oczekiwać, by coś w tej kwestii się zmieniło. Czy Polacy mają w Berlinie słabsze notowania niż mieszkańcy Namibii?

Niemcy celowo wyparli ze swojej świadomości społecznej poczucie winy wobec Polski za II wojnę światową, a niewielkie nakłady na rekompensaty dla afrykańskiego państwa są medialnie atrakcyjne. W ten sposób buduje się narrację, że Niemcy są wspaniałym narodem, który wszystko naprawił i wszystkich przeprosił. Niestety, elity niemieckie prowadzą butną politykę i z premedytacją dbają o budżet swojego państwa, a jednocześnie kreują wizerunek kraju, który chroni praworządność u swoich wschodnich sąsiadów.

O jakiej sumie odszkodowań będziemy mówić, bo Grecy oszacowali swoje roszczenia względem Niemiec na ok. 300 mld euro?

Mogę tylko tyle powiedzieć, że Grecja była bardzo zniszczona, ale Polska o wiele bardziej. Nasze straty są wielokrotnie większe niż straty Grecji, które w Atenach oszacowano na ponad 300 mld euro.

Reklama

W ostatnim czasie Niemcy ujawnili, że w sumie Polakom wypłacono ok. 2 mld euro. Wszystkich odszkodowań wojennych, które wypłacił Berlin, było jednak 80 mld. Kto dostał pozostałe 78 mld?

Przede wszystkim obywatele Izraela, Żydzi mieszkający w Europie i w USA. Trochę dostali też inni obywatele, głównie z Zachodu. Pod wpływem procesów sądowych Niemcy zaczęli tworzyć fundacje, za pomocą których wypłacano odszkodowania. W ten sposób ok. miliona Polaków też dostało odszkodowania – w wysokości właśnie 2 mld euro – za pracę przymusową na terenie Rzeszy. To były symboliczne odszkodowania – po kilka tysięcy złotych, często za kilka lat niewolniczej pracy. Nas nie powinno szokować, że Niemcy innym wypłacili albo wypłacają większe odszkodowania. O wiele bardziej wstrząsający jest fakt, że do dziś płacą żołnierzom Wehrmachtu, a nawet ludziom z SS. Ostatnio holenderscy posłowie odkryli, że świadczenia rentowe z niemieckiego budżetu dla byłych SS-manów z Holandii nie są nawet opodatkowane. W zestawieniu z brakiem odszkodowań dla Polaków i Polski widać podwójne standardy i hipokryzję Berlina.

Co ciekawe, w sprawach odszkodowań najłatwiej się rozmawia z niemieckimi „zielonymi”. Czy warto u nich szukać sojusznika?

Mamy rok wyborczy w Niemczech i po wyborach zobaczymy. Liczymy na to, że nastawienie ws. odszkodowań w Berlinie się zmieni.

Wicepremier Jarosław Kaczyński w jednym z wywiadów powiedział, że Polska będzie twardo żądać odszkodowań od Niemiec, a w przyszłości także od Rosji. Oni też nas okupowali i dokonywali zbrodni na polskim narodzie. Niestety, dziś widzimy finał budowy przez obydwu okupantów szkodliwego dla bezpieczeństwa Polski gazociągu Nord Stream 2. Czy to nie jest chichot historii?

Bardzo dobitny chichot historii. Niestety, to także wynik zaniedbań polskiej polityki po upadku komunizmu. Nasze elity uznały, że NATO i UE rozwiążą wszystkie problemy naszego kraju. Tak jednak nie jest, bo wszystkie państwa prowadzą aktywną i samodzielną politykę gospodarczą oraz historyczną. Okazuje się, że Rosjanie są przekonani, iż Polskę wyzwolili i jej gospodarczo pomagali, a Niemcy uważają, że już zapłacili i przeprosili, a więc nie mają wobec nas żadnych zobowiązań. Dziś płacimy za to, że kolejne władze w Polsce uważały politykę historyczną za coś mało istotnego i nieważnego. Choć nie jest łatwo, to jednak teraz naprawiamy te wieloletnie zaniedbania.

Arkadiusz Mularczyk adwokat, poseł PiS, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych i Krajowej Rady

2021-06-22 14:24

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Mariusz Sztaba: Czytanie i słuchanie ze zrozumieniem, to wielka i coraz rzadsza umiejętność

[ TEMATY ]

komentarz

społeczeństwo

Niebudek

Gdy kiedyś usłyszałem po raz pierwszy wiadomość, że na maturze wymaga się od zdającego egzamin czytania ze zrozumieniem, wywołało to u mnie najpierw zdziwienie, następnie uśmiech, a w dalszej kolejności poczucie tragizmu sytuacji. Zastanawiałem się, jak to jest możliwe, że młody człowiek, mający 18 lat i więcej, nie potrafi czytać ze zrozumieniem w języku ojczystym. Rozumiem podobną sytuację, gdy chodzi o język obcy, pełen niuansów, specyficznych idiomów i zwrotów.

CZYTAJ DALEJ

Boże Ciało i wianki

Niedziela łowicka 21/2005

www.swietarodzina.pila.pl

Boże Ciało, zwane od czasów Soboru Watykańskiego II Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest liturgicznym świętem wdzięczności za dar wiecznej obecności Jezusa na ziemi. Chrześcijanie od początków Kościoła zbierali się na łamaniu Chleba, sławiąc Boga ukrytego w ziemskim chlebie. Święto jest przedłużeniem Wielkiego Czwartku, czyli pamiątki ustanowienia Eucharystii. A z tego wynika, że uroczystość ta skryta jest w cieniu Golgoty, w misterium męki i śmierci Jezusa.

Historia święta Bożego Ciała sięga XIII wieku. W klasztorze w Mont Cornillon, w pobliżu Liege we Francji, przebywała zakonnica Julianna, która wielokrotnie miała wizję koła na wzór księżyca, a na nim widoczną plamę koloru czarnego. Nie rozumiała tego, więc zwróciła się do przełożonej. Gdy ta ją wyśmiała, Julianna zaczęła się modlić i pewnego razu usłyszała głos, oznajmiający, że czarny pas na tarczy księżyca oznacza brak osobnego święta ku czci Eucharystii, które ma umocnić wiarę, osłabioną przez różne herezje.
Władze kościelne sceptycznie odnosiły się do widzeń prostej Zakonnicy. Jednak kolejne niezwykłe wydarzenie dało im wiele do myślenia. W 1263 r. w Bolsenie, niedaleko Rzymu, kapłan odprawiający Mszę św. zaczął mieć wątpliwości, czy to możliwe, aby kruchy opłatek był Ciałem Pańskim. I oto, gdy nastąpił moment przełamania Hostii, zauważył, że sączy się z niej krew i spada na białe płótno korporału na ołtarzu. Papież Urban IV nie miał już wątpliwości, że to sam Bóg domaga się święta Eucharystii i rok po tym wydarzeniu wprowadził je w Rzymie, a papież Jan XXII (1334 r.) nakazał obchodzić je w całym Kościele. Do dziś korporał z plamami krwi znajduje się we wspaniałej katedrze w Orvieto, niedaleko Bolseny. Wybudowano ją specjalnie dla tej relikwii.
W Polsce po raz pierwszy święcono Boże Ciało w 1320 r., za biskupa Nankera, który przewodził diecezji krakowskiej. Nie było jednak jeszcze tak bogatych procesji, jak dziś. Dopiero wiek XVI przyniósł rozbudowane obchody święta Bożego Ciała, zwłaszcza w Krakowie, który był wówczas stolicą. Podczas procesji krakowskich prezentowały się proporce z orłami na szkarłacie, obecne było całe otoczenie dworu, szlachta, mieszczanie oraz prosty lud z podkrakowskich wsi.
W czasie procesji Bożego Ciała urządzano widowiska obrzędowe lub ściśle teatralne, aby przybliżyć ich uczestnikom różne aspekty obecności Eucharystii w życiu. Nasiliło się to zwłaszcza pod koniec XVI wieku, kiedy przechodzenie na protestantyzm znacznie się nasiliło i potrzebna była zachęta do oddania czci Eucharystii.
W okresie rozbiorów religijnemu charakterowi procesji Bożego Ciała przydano akcentów patriotycznych. Była to wówczas jedna z nielicznych okazji do zademonstrowania zaborcom żywej wiary. W procesjach niesiono prastare emblematy i proporce z polskimi godłami, świadczące o narodowej tożsamości.
Najpiękniej jednak Boże Ciało obchodzono na polskiej wsi, gdzie dekoracją są łąki, pola i zagajniki leśne. Procesje imponowały wspaniałością strojów asyst i wielką pobożnością prostego ludu, wyrażającego na swój sposób uwielbienie dla Eucharystii. Do dziś przetrwał zwyczaj zdobienia ołtarzy zielonymi drzewami brzóz i polnymi kwiatami. Kiedyś nawet drogi wyścielano tatarakiem. Do dziś bielanki sypią też przed kroczącym z monstrancją kapłanem kolorowe płatki róż i innych kwiatów.
Boże Ciało to również dzień święcenia wianków z wonnych ziół, młodych gałązek drzew i kwiatów polnych. Wieniec w starych pojęciach Słowian był godłem cnoty, symbolem dziewictwa i plonu. Wianki z ruty i kwiatów mogły nosić na głowach tylko dziewczęta.
Na wsiach wierzono, że poświęcone wianki, powieszone na ścianie chaty, odpędzają pioruny, chronią przed gradem, powodzią i ogniem. Dymem ze spalonych wianków okadzano krowy, wyganiane po raz pierwszy na pastwisko. Zioła z wianków stosowano też jako lekarstwo na różne choroby.
Gdzieniegdzie do poświęconych wianków dodawano paski papieru, z wypisanymi słowami czterech Ewangelii. Paski te zakopywano następnie w czterech rogach pola, dla zabezpieczenia przed wszelkim złem.
Dziś Boże Ciało to jedna z niewielu już okazji, aby przyodziać najpiękniejszy strój świąteczny - strój ludowy. W Łowickiem tego dnia robi się tęczowo od łowickich pasiaków. Kto wie, czy stroje ludowe zachowałyby się do dziś, gdyby nie możliwość ich zaprezentowania podczas uroczystości kościelnych. Chwała zatem i wielkie dzięki tym duszpasterzom, którzy kładą nacisk, aby asysty procesyjne występowały w regionalnych strojach. Dzięki temu procesje Bożego Ciała są jeszcze wspanialsze, okazalsze, barwniejsze. Ukazują różnorodność bogactwa sztuki ludowej i oby tak było jak najdłużej.
W ostatni czwartek oktawy Bożego Ciała, oprócz święcenia wianków z ziół i kwiatów, szczególnym ceremoniałem w naszych świątyniach jest błogosławieństwo małych dzieci. Kościoły wypełniają się najmłodszymi, często także niemowlętami, by i na nich spłynęło błogosławieństwo Boże. Wszak sam Pan Jezus mówił: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im, do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego” (Mk 10, 13-15).

CZYTAJ DALEJ

Koncert uwielbienia w Zielonej Górze

2024-05-30 20:58

[ TEMATY ]

koncert

Boże Ciało

Zielona Góra

Zielonogórskie Uwielbienie

ks. Rafał Witkowski

W uroczystość Bożego Ciała wiele osób chwaliło Pana na koncercie Zielonogórskiego Uwielbienia, który odbył się przy kościele Ducha Świętego w Zielonej Górze.

Wieczorny koncert przy kościele Ducha Świętego był dobrym zwieńczeniem uroczystości Ciała i Krwi Pańskiej. Licznie zgormadzonym zielonogórzanom nie przeszkodził nawet deszcz. Na scenie wystąpił zespół Shema i przyjaciele oraz 35 chórzystów. Każdy miał okazję włączyć się w śpiew, a nawet tańcem wyrazić wdzięczność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję