Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień Papieski

Idźmy naprzód z nadzieją

Hasłem XVII Dnia Papieskiego, obchodzonego w tym roku 8 października, będą słowa „Idźmy naprzód z nadzieją”. Mają one stanowić zaproszenie i znak tego, by przez Dzień Papieski docierać do głębi nauczania Papieża Polaka. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” planuje również konkurs akademicki im. bp. Jana Chrapka na najlepszą pracę magisterską i najlepszą rozprawę doktorską, inspirowaną nauczaniem Jana Pawła II.

Od 2001 r. Dzień Papieski przypada zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Jest to dzień łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem, w czasie którego wierni są zachęcani do zgłębiania nauczania Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Każdego roku Dzień Papieski jest wydarzeniem nie tylko duchowym, ale również intelektualnym i kulturalnym. Wymiar charytatywny Dnia Papieskiego obejmuje ogólnopolską zbiórkę środków na fundusz stypendialny dla uzdolnionej, niezamożnej młodzieży z małych miast i wsi. Fundacja wspiera obecnie prawie 2,3 tys. młodych ludzi.

KAI

Śp. Wiktor Węgrzyn

Zmarł komandor Międzynarodowych Rajdów Katyńskich

W wieku 77 lat zmarł w Chicago komandor Motocyklowych Rajdów Katyńskich Wiktor Węgrzyn. Był on również inicjatorem motocyklowych zlotów im. ks. ułana Zdzisława Jastrzębiec-Peszkowskiego na Jasnej Górze.

Wiktor Węgrzyn urodził się 21 lipca 1939 r. w Warszawie. Studiował w Szkole Głównej Planowania i Statystyki, był księgarzem i mechanikiem samochodowym. Pod koniec lat 60. XX wieku z powodu działalności w opozycji został zwolniony z pracy w Centrali Produktów Naftowych. W latach 70. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Prowadził tam księgarnię, zasiadał też w jury Towarzystwa Krzewienia Nadziei, które przyznawało nagrody polskim emigrantom. Na przełomie lat 2000/01 powrócił do Polski. W 2001 r. założył Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, którego celem jest organizowanie rajdów motocyklowych do miejsc mordu i pochówku polskich patriotów. Stowarzyszenie udziela też pomocy Polakom na Wschodzie. W 2010 r. Wiktor Węgrzyn został odznaczony przez prezydenta Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w upamiętnianiu prawdy o zbrodni katyńskiej.

Reklama

Red.

Przemyśl

Święto Jordanu

Kościół greckokatolicki obchodził uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywaną popularnie Jordanem. Związana jest ona z obrzędem poświęcenia wody, który może być sprawowany wieczorem w wigilię święta w cerkwiach.

Uroczyste nabożeństwo odbyło się 19 stycznia br. m.in. w Przemyślu, gdzie metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz przewodniczył Boskiej Liturgii w archikatedrze greckokatolickiej pw. Jana Chrzciciela. Stąd wyruszyła procesja nad San, gdzie nastąpiło poświęcenie wody. W uroczystościach wzięli udział także duchowni i wierni obrządku łacińskiego.

KAI

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Nie wystarczy urodzić się człowiekiem, trzeba jeszcze być człowiekiem.

Krótko

• Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo ws. obrad Sejmu w Sali Kolumnowej 16 grudnia 2016 r. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego. Doniesienie w tej sprawie złożyły m.in. Platforma Obywatelska i .Nowoczesna.

• Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział zmiany w ordynacji wyborczej. Jedną z najważniejszych byłoby wprowadzenie zasady 2 kadencji dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

• Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce, został uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego.

• Premier Beata Szydło w rozmowie z szefową brytyjskiego rządu Theresą May zwróciła uwagę m.in. na kwestie zagwarantowania Polakom mieszkającym w Wielkiej Brytanii praw, które już nabyli, oraz swobodnego przepływu osób po Brexicie.

• Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł ma już gotowy projekt ustawy likwidującej Narodowy Fundusz Zdrowia. Poinformowała o tym premier Beata Szydło na konferencji prasowej po spotkaniu z ministrami zdrowia oraz pracy i polityki społecznej.

Reklama

• „Nieznani sprawcy” zdewastowali drzwi i elewację siedziby PiS w Szczecinie. Polano je czerwoną farbą.

• Zdaniem analityków, pożegnaliśmy się z deflacją, a wróciła inflacja. Wieszczą oni, że w pierwszym półroczu 2017 r. inflacja wyniesie 2 proc. W samym styczniu ceny wzrosły o 1,8 proc.

• Emeryci w Polsce coraz bardziej się zadłużają. Według danych Krajowego Rejestru Długów, 4 lata temu długi emerytów wynosiły 730 mln zł, a w 2016 r. – już 2,8 mld zł. Zdaniem ekspertów, seniorzy zadłużają się, bo nie potrafią odmówić pomocy członkom rodziny.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2017-01-25 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: dziękczynienie za dar przyjęcia I Komunii Świętej

2024-05-15 17:34

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Pierwsza Komunia św.

Karol Porwich/Niedziela

Przyjeżdżają, aby podziękować za dar przyjęcia I Komunii Świętej. To czas dziękczynienia dzieci, ale i rodziców, katechetów, duszpasterzy - docierają na Jasną Górę ze wszystkich stron Polski.

- Tworzymy piękną rodzinę, bo jesteśmy tu wspólnie z dziećmi, ich rodzicami, opiekunami, nauczycielami - zauważył proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela z Chełma z diec. tarnowskiej ks. Jerzy Bulsa.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Odpust u św. Andrzeja Boboli

2024-05-15 21:18

[ TEMATY ]

parafia św. Andrzeja Boboli w Warszawie

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Jutro – 16 maja – kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. w narodowym sanktuarium św. Andrzeja Boboli na stołecznym Mokotowie.

Liturgia ku czci patrona Polski i metropolii warszawskiej rozpocznie się o godz. 18.00. Eucharystię będą koncelebrowali biskupi z metropolii warszawskiej, a homilię wygłosi bp Zbigniew Zieliński, biskup diecezjalny koszalińsko-kołobrzeski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję