Reklama

Kościół

Abp Gądecki na Jasnej Górze: Maryjo, Matko Kościoła, wspomagaj nowego Przewodniczącego KEP

Maryjo, Matko Kościoła, wspomagaj nowego Przewodniczącego KEP i jego Zastępcę w przezwyciężeniu nieszczęść, jakie towarzyszą nowym czasom - mówił abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w rozważaniu podczas Apelu Jasnogórskiego w poniedziałek Wielkiego Tygodnia.

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Jasna Góra

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na Jasnej Górze obecny był również nowy przewodniczący Episkopatu abp Tadeusz Wojda SAC, metropolita gdański, a także były zastępca przewodniczącego KEP abp. Marek Jędraszewski i nowy zastępca przewodniczącego KEP abp Józef Kupny. Towarzyszył im sekretarz generalny KEP bp Artur G. Miziński oraz rzecznik Episkopatu ks. Leszek Gęsiak SJ.

„Wraz z abp. Markiem Jędraszewskim” - mówił abp Gądecki - „dziękuję jak najgoręcej za wszelką pomoc, jakiej doświadczyliśmy od Chrystusa przez minione 10 lat sprawowania tych urzędów. Dziękuję za wszelkie Boże i ludzkie wsparcie, którego mogliśmy doświadczyć”. „Jestem wdzięczny wszystkim, a w szczególności ojcom paulinom, za codzienną modlitwę, jaka płynęła z tego świętego miejsca w naszej intencji oraz w intencji bp. Artura Mizińskiego, sekretarza generalnego KEP. Ufam, że podobną modlitwą ojców paulinów zostanie otoczony również mój następca” - zaznaczył metropolita poznański.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jasna Góra

Abp Gądecki życzył abp. Tadeuszowi Wojdzie wszelkiego Bożego błogosławieństwa, „pomocy Boga i ludzi w sprostaniu trudnym zadaniom”, jakie na niego czekają. „Patrz w przyszłość, ufając nieustannie w pomoc Maryi” - zachęcił.

„Maryjo, Matko Kościoła, wspomagaj nowego Przewodniczącego KEP i jego Zastępcę abp. Józefa Kupnego w przezwyciężeniu nieszczęść, jakie towarzyszą nowym czasom” - modlił się abp Gądecki.

Na zakończenie Apelu, generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski OSPPE przekazał abp. Wojdzie kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej jako „wyraz naszej pamięci i duchowej jedności z Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski”. Kopię jasnogórskiego wizerunku otrzymał również abp. Gądecki.

BP KEP

Publikujemy pełny tekst rozważania:

Wielka Boga-Człowieka Matko! Bogarodzico Dziewico, Bogiem sławiona Maryjo! Królowo świata i Polski Królowo!

Wraz z biskupami, kapłanami, zakonnikami i zakonnicami oraz zgromadzonymi w kaplicy jasnogórskiej wiernymi stajemy tutaj duchem, aby w godzinie apelowej zawierzyć Tobie cały Kościół, naszą Ojczyznę oraz wszystkich Polaków w ojczyźnie i na obczyźnie.

Reklama

Przybywamy przed Twoje oblicze, Matko Kościoła, w dniu 25 marca, w którym zazwyczaj przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. W tym dniu niewidzialny w swojej naturze Bóg wszedł w nasze ludzkie dzieje i ukształtował ten wymiar ludzkiego bytowania, jaki zamierzył nadać człowiekowi od samego początku.

Jak rosa poranna użyźnia ziemię, w niczym jej nie naruszając - tak też Duch Święty zstąpił na Maryję. „Bądź pozdrowiona, pełna łaski” (Łk 1,28), czyli „napełniona Chrystusem”. Bądź pozdrowiona Maryjo, która istniejesz całkowicie dla Chrystusa. Bądź pozdrowiona, która jesteś niedościgłym wzorem naszego zwracania się ku Chrystusowi. Która objawiasz prawdziwą wielkość każdego człowieka, który współpracuje z Bogiem.

Ponieważ jednak dzisiaj przypada Wielki Poniedziałek - a normy związane z kalendarzem liturgicznym zakazują w Wielkim Tygodniu innego obchodu w randze uroczystości - dlatego uroczystość Zwiastowania została przeniesiona na poniedziałek dnia 8 kwietnia. W tym dniu będziemy obchodzić Dzień Świętości Życia i modlić się o ochronę każdego ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci.

Wchodząc - razem z arcybiskupem Markiem Jędraszewskim i biskupem Arturem Mizińskim - w 2014 roku w Prezydium KEP, powtórzyłem tutaj, w kaplicy jasnogórskiej, akt osobistego oddania się Matce Bożej, wypowiedziany kiedyś przez bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który mnie wyświęcił na Chrystusowego kapłana:

„Święta Maryjo, Bogurodzico Dziewico, obieram sobie dzisiaj Ciebie za Panią, Orędowniczkę, Patronkę, Opiekunkę i Matkę moją.

Postanawiam sobie mocno i przyrzekam,

że Cię nigdy nie opuszczę,

nie powiem i nie uczynię nic przeciwko Tobie.

Reklama

Nie pozwolę nigdy, aby inni cokolwiek czynili,

co uwłaczałoby czci Twojej”.

Uważam, iż to przyrzeczenie może spokojnie powtórzyć nowy Przewodniczący episkopatu, Tadeusz Wojda, Arcybiskup Gdański. Życzę Tobie księże arcybiskupie Tadeuszu wszelkiego Bożego błogosławieństwa; pomocy Boga i ludzi w sprostaniu trudnym zadaniom, jakie na Ciebie czekają. Patrz w przyszłość, ufając nieustannie w pomoc Maryi.

Podziel się cytatem

Reklama

Sam osobiście - wraz z arcybiskupem Markiem Jędraszewskim - dziękuję jak najgoręcej za wszelką pomoc, jakiej doświadczyliśmy od Chrystusa przez minione 10 lat sprawowania tych urzędów. Dziękuję za wszelkie Boże i ludzkie wsparcie, którego mogliśmy doświadczyć. Jestem wdzięczny wszystkim, a w szczególności ojcom paulinom, za codzienną modlitwę, jaka płynęła z tego świętego miejsca w naszej intencji oraz w intencji biskupa Artura Mizińskiego, Sekretarza KEP. Ufam, że podobną modlitwą ojców paulinów zostanie otoczony również mój następca.

Reklama

Maryjo, Matko Kościoła, wspomagaj nowego Przewodniczącego KEP i jego Zastępcę abp. Józefa Kupnego w przezwyciężeniu nieszczęść, jakie towarzyszą nowym czasom. Są nimi manipulacja oraz deformacja takich pojęć jak demokracja, wolność, sprawiedliwość, egoizm i brak zainteresowania dobrem wspólnym, dominacja logiki rynku opartego na korzyści i kulturze wykluczenia; bezrobocie, ubóstwo; nierówne prawa oraz ich wynaturzenie, pragnienie pozbawienia osób nienarodzonych ludzkich praw, handel ludźmi, uprzedmiotowienie kobiet, a następnie zmuszanie ich do aborcji, wykorzystanie seksualne; praca niewolnicza, zorganizowana przestępczość; handel organami; zmiana płci, uporczywe dzielenie ludzi i budowanie między nimi murów.

Jesteśmy razem przekonani, że jedną z najważniejszych przyczyn współczesnych kryzysów tego świata jest własne widzimisię, które ludzie błędnie uważają za głos własnego sumienia, a poza tym także dominujący indywidualizm, któremu towarzyszą filozofie materialistyczne, ubóstwiające człowieka oraz wprowadzające wartości doczesne i materialne w miejsce zasad nadprzyrodzonych (Abu Zabi - 4.02.2019).

Potrzebna jest nasza wspólna refleksja nad tym, w jaki sposób przezwyciężyć te nieszczęścia. Jak wspierać pojednanie w naszej ojczyźnie oraz pokój na Ukrainie i Bliskim Wschodzie. Jak tworzyć taki pokój, który prowadzi do ukształtowania społeczeństwa opartego na służbie innym i pojednaniu, z którym związane jest przebaczenie. Kochać wszystkich bez wyjątku, w tym także prześladowców, znaczy pomóc im się zmieniać i nie pozwolić na dalsze uciskanie bliźnich. Przebaczenie to nie bezkarność, ale raczej sprawiedliwość i pamięć, bo przebaczenie nie oznacza zapomnienia, lecz raczej odrzucenie niszczącej siły zła i zemsty.

Reklama

ZAKOŃCZENIE

Aby to mogło się urzeczywistnić, potrzebna jest nam żywa wiara. Dlatego - wraz z obecnymi tu pielgrzymami oraz z tymi, którzy łączą się z nami dzięki TV Trwam i Radiu Jasna Góra - zwracamy się do Ciebie Matko, wyjednaj nam wszystkim u Chrystusa rzecz najważniejszą, czyli łaskę żywej wiary. Niech Chrystus przymnoży nam wiary w to, że - pomimo trudności - możemy zmienić samych siebie i otaczający nas świat na lepszy!

Na koniec - w jedności z papieżem Franciszkiem, z obecnymi tu biskupami, z wszystkimi polskimi biskupami, kapłanami, zakonnikami i zakonnicami, z całym ludem Bożym - otoczmy serdeczną modlitwą całą wspólnotę Kościoła powszechnego. Tobie Maryjo zawierzamy - słowami Boskiej Komedii Dantego - przyszłe losy nas wszystkich, naszej Ojczyzny i Europy.

„Pani! Twa władza na niebie i ziemi

taką jest, iż kto łaski pragnąc do Cię

nie pójdzie, latać chce skrzydły martwymi!

Twoja łaskawość, nie tylko że krocie

próśb wysłuchuje, ale w każdej dobie

naprzeciw słabej podąża istocie!

W Tobie pobożność, miłosierdzie w Tobie,

w Tobie wspaniałość, w Tobie się jednoczy

wszystko, co ludzkość ma dobrego w sobie!”

(Dante Alighieri, Pieśń św. Bernarda do Matki Bożej. Boska Komedia, Raj, XXXIII)

2024-03-26 08:01

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu Polski: Kościół jest sługą jedności

[ TEMATY ]

Boże Ciało

abp Stanisław Gądecki

episkopat.pl

Kościół służy jedności osoby, małżeństwa, Kościoła, narodu oraz jedności między narodami – mówił podczas procesji Bożego Ciała w Poznaniu abp Stanisław Gądecki. Uczestnicy procesji przeszli ulicami miasta z sanktuarium Bożego Ciała do katedry.

Obok przewodniczącego Episkopatu Polski Najświętszy Sakrament w gotyckiej monstrancji ufundowanej przez króla Władysława Jagiełłę nieśli abp Tomasz Grysa, nuncjusz apostolski na Madagaskarze, poznańscy biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek i Jan Glapiak, oraz biskupi seniorzy – bp Zdzisław Fortuniak i bp Romuald Kujawski. Przed katedrą metropolita poznański wygłosił kazanie i przedstawił nowo wyświęconych księży dla archidiecezji poznańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny Kmieć

2024-05-10 14:00

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

BP Archidiecezji Krakowskiej

Uroczystość w kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich rozpoczęła się krótką modlitwą. Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski powołał trybunał do przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Heleny Kmieć, wiernej świeckiej. W jego skład weszli: ks. dr Andrzej Scąber – delegat arcybiskupa, ks. mgr lic. Paweł Ochocki – promotor sprawiedliwości, ks. mgr lic. Michał Mroszczak – notariusz, ks. mgr lic. Krzysztof Korba – notariusz pomocniczy, ks. mgr Adam Ziółkowski SDS – notariusz pomocniczy.

Następnie postulator sprawy, ks. dr Paweł Wróbel SDS zwrócił się do arcybiskupa i członków trybunału o rozpoczęcie i przeprowadzenie procesu oraz przedstawił zgromadzonym postać Sługi Bożej. – Wychowanie w głęboko wierzącej rodzinie skutkowało życiem w atmosferze stałego kontaktu z Bogiem – mówił postulator przywołując zaangażowanie Heleny w życie wspólnot religijnych od wczesnego dzieciństwa. Zwrócił uwagę na zdolności intelektualne i różnorodne talenty kandydatki na ołtarze. Studiowała inżynierię chemiczną na Politechnice Śląskiej w języku angielskim oraz uczyła się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Gliwicach.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski do nowych diakonów: bądźcie mądrzy mądrością Boga, a nie świata

– Dzisiaj bardzo potrzeba mądrych diakonów w tym świecie takim rozbitym, relatywnym. Bądźcie mądrzy mądrością Boga, mądrością Bożych przykazań, a nie mądrością tego świata. Bądźcie mądrzy mądrością Kościoła, a nie jakąś własną mądrością – powiedział bp Andrzej Przybylski.

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej 11 maja w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie udzielił święceń diakonatu trzem seminarzystom Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję